Tekma za politični prestol je v polnem teku, besede pa ostajajo prazne, čeprav se vsi borijo za vrednote. Dobesedno vse vpletene politične stranke (take stare kot tudi nove) govorijo o krizi vrednot in morale oz. kako jih je potrebno spremeniti. Ja, dobro ste slišali - sprememba vrednot bo prinesla spremembe v državi.
Sprememba vrednot in morale je v Sloveniji nastopila z osamosvojitvijo oz. bolje rečeno po osamosvojitivi. Slednja je namreč pomenila največji premik v zgodovini slovenske morale, saj je z njo prišel kapitalizem, z njim pa nove vrednote in drugačna morala.
Ljudje so začeli postajati vse bolj egoistični, ni bilo več "volje" za skupnost, vsak je hotel le na hitro zaslužiti, delo ljudi se je preimenovalo v iskanje dobička, zanj pa so ljudje pripravljeni storiti marsikaj - od korupcije, prevar, ustrahovanja, in navsezadnje tudi do umorov.
Ljudje niso spremenili svojih vrednot oz. morale zato, ker so menili, da bodo postali bolj "vrednostni" oz. moralni, temveč zaradi tega, da bi postali bolj (materialno) bogati. Zaslugo za to spremembo nima nihče drug kot tisti, ki ga marsikdo poveličuje v zvezde oz. v nekaj, kar je za človeštvo najboljše - kapitalizem. Kapitalizem bo ozdravil družbo, trg se bo sam po sebi ravnal, vsi bodo imeli možnost sodelovati v tekmi, vsak lahko postane (perverzno) bogat, ... - kapitalizem bo osvobodil človeka. Yea, right!
Kapitalizem ni prinesel nič, kar bi človeka osvobodilo, ampak ravno nasprotno - prinesel je neizmerno trpljenje, suženjstvo in boj za preživetje. Prinesel je vrednote, ki niso vrednote in moralo, ki ni morala.
Sedaj bi vsi politični akterji hoteli spremeniti vrednote oz. moralo. No, če želijo to storiti, bodo morali spremeniti kaj drugega - s takšno spremembo pa bomo mogoče dobili vrednote in moralo, h katerim politiki (dvomim da res) stremijo.
Ilija Šajatović
LFL Inštitut |