Ta stran je prilagojena za slabovidne, po metodi neskončne vrstice, če želiš članek gledati v običajnem formatu klikni na:
http://www.pozitivke.net/article.php/Oblikovalski-Izdelki-Odpad-Morje-Plastik
»Končna postaja: morje?« - Projekt o plastičnih odpadkih
torek, 27. december 2016 @ 11:40 CET
Uporabnik: Sonce
V MAO to zimo prihaja razstava švicarskega Muzeja za oblikovanje Zürich, ki se ukvarja s plastičnimi oblikovalskimi izdelki po njihovi končani dobi uporabnosti. Plastika, nekoč material prihodnosti, potem ko zaide na odpad, svoj razkroj nadaljuje ter najde pot v morje - tam naletimo na prave plavajoče otoke plastičnih smeti. Toda tu se ekološka katastrofa še stopnjuje, saj material razpade na mikrodelce, ki zaidejo v žive organizme, preko njih pa se znajde v naših telesih. Končna postaja odpadne plastike tako v resnici sploh ni več morje!
Razstava na primerih odpadkov, nabranih po svetovnih morjih, prikaže, kaj se s tem materialom zgodi ko izdelek konča svojo življenjsko dobo, hkrati pa na primerih dobre prakse uporabe in ponovne uporabe tega materiala ponuja možnosti, da se ta zlovešč cikel plastike prekine. Razstavo bo spremljal bogat spremljevalni program vodenih ogledov, MAO dogodkov ter otroških ustvarjalnic, 13. marca pa se bo odvil simpozij o umetnih materialih z domačimi in tujimi strokovnjaki.
Pri slovenski različici potujoče razstave med drugimi sodelujejo tudi Inštitut za vode Republike Slovenije, Nacionalni inštitut za biologijo, Kemijski inštitut in podjetje AquafilSLO. Glavna govornica na otvoritvi bo prof. dr. Lučka Kajfež Bogataj, po razstavi pa bo obiskovalce popeljal Roman Aebersold iz Muzeja za oblikovanje Zürich.
Vsak dan v morje zaide ogromna količina plastičnih odpadkov, ki se tako postopoma spreminjajo v plastično juho – z resnimi posledicami za naše zdravje. Toda kaj se zgodi s plastičnimi izdelki ob koncu njihove življenjske dobe? Razstava osvetljuje ozadje problema in njegov pogubni učinek na morja, živalstvo in človeštvo. Predstavlja najbolj razširjene vrste plastike ter izpostavlja vprašanja o porabi, zdravstvenih tveganjih, mikroplastiki, življenjskem ciklu materiala in bioplastiki.
Plastične vrečke, otroške igrače, plastenke, živilska embalaža … Od začetka 20. stoletja je ta material na osnovi mineralnih olj doživel zmagovit pohod skozi svet potrošništva. Prednosti plastike so očitne: je poceni, preprosta za obdelavo in ima lahko katere koli zaželene značilnosti. Naš vsakdan je poln plastike. Toda kaj se zgodi s plastičnimi izdelki ob koncu njihove življenjske dobe?
Velik del teh izdelkov (vsako leto več kot 6,4 milijona ton) nenadzorovano pristane v našem okolju ter naposled tudi v morjih, ki se tako postopoma spreminjajo v globalno plastično juho. Danes koščke plastike najdemo v praktično vsakem kvadratnem kilometru morske vode. Čeprav na površju plavajo le majhne količine plastike, so se te zaradi vpliva morskih tokov združile v ogromne plastične spirale. Največja taka spirala leži v Tihem oceanu in je že dosegla velikost srednje Evrope. Toda ali je morje res končna postaja? Ker običajna plastika ni biološko razgradljiva, razpada na vedno manjše koščke in vstopi v prehransko verigo. In tako se na koncu odpadki ponovno znajdejo na naših krožnikih, posledice za naše zdravje pa so alarmantne.
Osrednji del razstave »Končna postaja: morje?« in simbol ekološke katastrofe je instalacija plastičnih naplavin iz svetovnih morij. Partnerji razstave so plastične odpadke nabrali med čistilnimi akcijami na Havajih, v Severnem morju in v Baltskem morju. Eksponati prikazujejo izvor, življenjsko dobo, smisel in nesmisel plastičnih izdelkov. Poleg nenavadnih predmetov iz ribiške industrije tu najdemo vsem dobro znane vsakdanje predmete, kot so plastični kozarci ali zobne ščetke, ki se jim jasno vidi, da so plavali v vodi in da so doživeli bližnja srečanja z morskimi bitji.
Razstava tudi osvetli ozadje problema in njegov pogubni učinek na morja, živalstvo in človeštvo. Predstavljene so najbolj razširjene vrste plastike ter izpostavljena vprašanja o porabi, zdravstvenih tveganjih, mikroplastiki, življenjskem ciklu materiala in bioplastiki. Poleg tega razstava prikaže tudi lokalna in mednarodna prizadevanja pri iskanju možnih rešitev problema, kot so zmanjšanje obsega uporabe, recikliranje in ponovna uporaba, s katerimi nas želi prisiliti v razmišljanje in naposled tudi v ukrepanje.
V MAO pa smo ob razstavi pripravili spremljevalno razstavo z izborom plastičnih predmetov iz muzejske zbirke industrijskega oblikovanja, kjer bodo v ospredju umetni materiali ter lastnosti teh materialov. Na področju restavratorstva in konservatorstva sodijo namreč med večje izzive, saj gre za razmeroma nove materiale, ki se po sestavi med seboj močno razlikujejo, s spreminjanjem njihovih lastnosti na daljši rok pa še nimamo dovolj izkušenj. In ker želimo muzejske predmete ohraniti čim dlje, so lahko pri tem v pomoč raziskave in spoznanja s področja kemije, fizike, tehnologije idr., dognana v okviru naravovarstva in ekologije.
Razstava je bila prvič na ogled med 4.7. in 28.10. 2012 v Muzeju za oblikovanje Zürich. Razstava je bila po otvoritvi v Zurichu predstavljena v več kot 17 državah po vsem svetu, med njimi tudi na Finskem, v Nemčiji in na Danskem.
Organizacija razstave: Muzej za oblikovanje Zürich, Švica
Kustosa: Christian Brändle in Angeli Sachs, Muzej za oblikovanje Zürich
Kustosa v Muzeju za arhitekturo in oblikovanje: Špela Šubic in Nikola Pongrac
Sodelujoči pri razstavi: Inštitut za vode Republike Slovenije, Nacionalni inštitut za biologijo - Morska biološka postaja Piran, Kemijski inštitut, AquafilSLO, d.o.o., Društvo Morigenos, Zavod za varstvo kulturne dediščine – Restavratorski center
Spletna platforma, ki je bila ustvarjena za to razstavo, vsebuje poglobljene informacije o razstavi, obsežen izobraževalni program ter najpomembnejše teme v povezavi s plastiko.
Več informacij: www.PlasticGarbageProject.org
Mnenja lahko izmenjate tudi na facebook strani razstave.
www.facebook.com/PlasticGarbageProject
Partnerji in pokrovitelji
Projekt in spremljajoča potujoča razstava se izvajata z velikodušno podporo fundacije Drosos.
Razstavo in program v Sloveniji je podprlo Veleposlaništvo Švice in Veleposlaništvo Kraljevine Nizozemske.
Komentarji (0)
www.pozitivke.net