NAJNEVARNEJŠI ADITIV V NAŠI HRANI NA TRŽIŠČU
Aspartam je verjetno nanjevarnejša substanca na trgu, ki se dodaja hrani. Uporabljen je zlasti kot ime blagovnih znamk Nutrasweet, Equal, Spoonful in Equal measure. Aspartam je bil odkrit po naključju 1965, ko je James Schlatter, kemik G.D.Searle Company testiral zdravilo proti ulkusu. Aspartam je bil odobren za suho hrano 1981 in za gazirane napitke 1983. Sprva je bil 26.7.1974 odobren za suho hrano, toda oporekanja nevrologa Dr. John W. Olneya in odvetnika potrošnikov James Turnerja v avgustu 1974 kot tudi raziskave v G.D.Searle's so povzročile, da je FDA odobritev aspartama dala na čakanje (5.12.1974). 1985 je Monsanto kupil G.D.Searle in naredil ločeno Searl Pharmaceuticals in The Nutrasweet Company.
Aspartamu pripada 75% nezaželjenih učinkov prehranskih dodatkov, ki jih beleži FDA. Veliko teh reakcij je zelo resnih: napadi in smrt, kot je zaključil v svojem poročilu februarja 1994 Department of Health and Human Services. Nekaj od 90-ih različnih dokumentiranih simptomov, povzročenih z aspartamom, ki so bili zabeleženi v poročilu: glavoboli, migrene, vrtoglavica, napadi, slabost, ohromelost, mišični krči, pridobivanje teže, izpuščaji, depresija, utrujenost, razdražljivost, nespečnost, težave z vidom, izguba sluha, težave s srcem, dihanjem, napadi tesnobe, nerazločnim govorom, izgubo okusa, izguba spomina, izguba ravnotežja, bolečine v sklepih.
Sklicujoč se na raziskave in zdravnike, ki raziskujejo stranske učinke aspartama: naslednje kronične bolezni so lahko povzročene ali poslabšane z uživanjem aspartama: možganski tumor, multipla skleroza, epilepsija, kronična utrujenost, parkinsonova bolezen, alzheimerjeva bolezen, mentalno nazadovanje, defekti novorojencev, diabetes in revmatizem.
Aspartam je narejen iz treh kemikalij: aspartamske kisline, fenilalanina in metanola. Knjiga Prescription for Nutritional Healing, James and Phyllis Balch, opisujeta aspartam kot »kemični strup«. Kot boste videli, je natančno to:
Aspartanska kislina (40%aspartama)
Dr. Russell L. Blaylock, profesor nevrokirurgije na Medical University of Mississippi, je objavil knjigo, ki natačno opisuje poškodbe, ki jih povzroča uživanje presežne aspartanske kisline iz aspartama. 99% monosodium glutamat 9MSG je glutaminska kislina. Škodo, ki jo povzroča, je ravno tako opisana v tej knjigi. Blaylock uporablja skoraj 500 znanstvenih referenc, kako odvečne proste aminokisline kot je aspartamska in glutaminska kislina v naši hrani povzročajo kronične nevrološke nepravilnosti in posledično ostale akutne simptome.
Aspartat in glutaminat delujeta kot nevrotransmiterja v možganih z zagotavljanjem prevajanja informacij od nevrona do nevrona. Preveč aspartata in glutaminata v možganskih celicah uniči določene nevrone, ker se z njima omogoči prevelik prehod kalcija v možganske celice. Ta prehod povzroči odvečno količino prostih radikalov, ki uničijo celico. Nevrološke poškodbe, ki jih lahko povzroči odvečen aspartat ali glutaminat, so, ker sta eksotoksina. Tako stimulirata živčne celice do odmrtja. Aspartanska kislina je aminokislina, vzeta v prosti obliki (nevezana v proteinu) in izrazito dvigne raven aspartata in glutaminata v krvni plazmi. Višek aspartata in glutaminata v krvni plazmi v kratkem času po zaužitju aspartama ali izdelkov s prosto glutaminsko kislino vodi v visok nivo teh nevrotrasmiterjev v določenih predelih možgan.
Regulacija možanskih krvnih open, ki normalno varuje možgane pred odvečnimi količinami aspartata in glutaminata, enako kot pri toksinih:
- ni dovolj razvita v otroštvu,
- ne varuje dovolj vse predelov možgan,
- je lahko poškodovana od več kroničnih ali akutnih stanj,
- lahko dovoljuje prehod odvečnega aspartata in glutaminata v možgane kljub nepoškodovanosti.
Odvečni aspartat in glutaminat počasi začenja uničevati nevrone. Velika večina 75% živčnih celic v določenih predelih možgan je lahko uničenih, preden se pojavijo klinični simptomi ali kronična bolezen. Nekaj od kroničnih bolezni, ki so bile povzročene z dolgotrajnim izpostavljanjem zunanjim aminokislinskim poškodbam: multipla skleroza, izguba spomina, hormonske spremembe, izguba sluha, epilepsija, alzheimerjeva in parkinsonova bolezen, hipoglikemija, nevroendokrine težave.
Rizik za dojenčke, otroke, nosečnice, starejše in osebe z določenimi zdravstvenimi problemi je zaradi ekotoksinov velik. Celo Federation of American Societis For Experimental Biology FASEB, ki običajno podpira poteze FDA, je izjavila, da se je nujno potrebno izogniti uporabi dietetičnih nadomestkov L-glutaminske kisline pri nosečnicah, dojenčkih in otrocih. Obstoj dokazov o potencialnem endokrinem odzivu, povišan kortizol in prolaktin, različni odzivi med moškimi in ženskami ravno tako nakazujejo, da se morajo izogibati odvečni L-glutaminski kislini ženske že od zgodnjega otrošva. Aspartanska ksl. iz aspartama ima iste uničevalne učinke na telo kot glutaminska ksl. Reakcije na prosti glutamat in aspartat po poročilu za FDA so: glavoboli, migrene, nespečnost, trebušne bolečine, težave s spanjem, napadi tesnobe, depresije in astma.
Najpogostejša pritožba na aspartam je izguba spomina. Ironija - 1987 je G.D. Searle, proizvajalec aspartama, začel razvijati zdravilo za izgubo spomina zaradi poškodb z odvečnimi zunanjimi aminokislinami. Blaylock je le eden od mnogih znanstvenikov in zdravnikov, ki so zaskrbljeni o poškodbah zaradi odvečnih aminokislin, povzročenih z uživanjem aspartama in MSG; so še Adrienne Samuels, specialist psiholog, Olney, profesor oddelka za psihiatrijo, nevrolog, najbolj znan po raziskavah eksotoksinov (je že leta 1971 informiral Searl'a, da aspartamska kislina povzroča odmrle cone v možganih miši.
Dr. Joseph Mercola: Aspartame Is By Far, The Most Dangerous Subsance On the Market That Is Added To Foods
Vir: www-mercola.com/article/aspartame/nutrasweet_scandal.htm |
Nevarno umetno sladilo
Prispeval/a: Ljuba dne sreda, 5. april 2006 @ 11:35 CEST
O škodljivosti oziroma strupenosti ASPARTAMA sem brala že pred leti, natančneje - v KARMI - letnik VI., št. 8, 16. april 1997.
Članek me je nadvse presunil, razmnožila sem ga in dala kopije skoraj vsem svojim učiteljskim kolegom, ki so nato to temo obravnavali tudi pri pouku oz. govorili o njej na roditeljskih sestankih staršem.
A sem ugotovila, da je naše prizadevanje naletelo v glavnem na gluha ušesa. Pod klopmi smo še naprej opažali žvečilne gumije ORBIT sugarfree - rožnati so celo namenjeni otrokom!!! haloooo - v katerem sicer kar mrgoli najrazličnejših E-jev, vključno z aspartamom.
Zakaj ljudje ne verjamejo opozorilom? Ali morajo res prej (nepopravljivo) zboleti, preden jim takšna opozorila skliznejo v zavest.?! Resnično ne razumem ljudi! Ali pa ima morda aspartam lastnost mamila, od katerega postaneš odvisen? Drugače si ne znam razlagati ravnodušnosti vztrajnih žvečilcev strupenihih žvečilnih gumijev!
Očitno moral boš v peklu predati se trpljenju,
da spoznal boš, česa vsega ne maraš več v življenju!
Zastrupljevanje zagotovo k zasvojenosti vodi!
Če to je tisto, kar želiš si, pri sebi sam presodi!
Matere pogosto se ne zavedajo,
da zastrupljajo otroke že v najnežnejši mladosti,
ker reklamam sladkim preveč nasedajo!
Zakaj svarila redkokdaj zaležejo,
zakaj v dejanja naša ne posežejo?
Mar res posledice prej moramo čutiti,
preden smo pripravljeni nekaj opustiti?!
Ljuba Žerovc
http://modrostizbrane.com
Nevarno umetno sladilo
Prispeval/a: adriia dne petek, 8. november 2013 @ 10:12 CET
Nevarno umetno sladilo
Prispeval/a: Violeta dne petek, 8. november 2013 @ 12:46 CET
stvar je v tem, da to sladilo prisotno v več različnih živilih:
žvečilni, vroča čokolada, gazirane pijače, sokovi itd.
Eden izmed produktov razpada aspartame je metanol, ki je
zelo nevaren za zdravje in se zelo počasi izloča iz organizma
ima namreč tudi eno posebnost, ki se ji reče kopičenje v
telesu.
Kako je z metanolom (zaradi prisotnosti aspartama) v
sokovih:
"...V nekaterih sadnih sokovih lahko najdemo višjo
koncentracijo metanola kot količino, ki se tvori iz aspartama v
pijačah."
Kaj je metanol za človeka:
"...Kaj je metanol?
Metanol je brezbarvna tekočina prijetnega vonja in ostrega
okusa, sicer pa pomembna industrijska kemikalija, ki se
uporablja v številnih tehnoloških procesih kot pogonsko gorivo
in kot sestavina številnih topil, čistil za steklo, odstranjevalcev
barv.
Koliko metanola vsebujejo alkoholne pijače?
Alkoholne pijače lahko vsebujejo različne količine metanola.
Pri nas je ga ima veliko predvsem vino iz grozdja necepljene
vinske trte, šmarnica. Pri destilaciji žganih pijač pa vsebuje
precej metanola prvi destilat, zato naj bi se zavrgel.
Kako prepoznamo metanol v pijači?
Težko, saj je prijetnega vonja in ostrega okusa. Da smo ga
zaužili, lahko sklepamo po pijanosti, ki je nekoliko drugačna
kot pri etilnem alkoholu.
Kakšni so znaki zastrupitve?
Metanol se zelo hitro vsrka in porazdeli po telesu. Presnova v
formaldehid in mravljinčno kislino pa poteka počasi. Začetni
znaki zastrupitve so pijanost in bolečine v želodcu. Po 6 -30
urah se lahko pojavijo čezmerno zakisanje krvi (t. i.
metabolna acidoza), značilne motnje ravnovesja elektrolitov,
motnje vida, slepota, epileptični krči in smrt. Kasnejši
simptomi so posledica delovanja strupenih presnovkov.
Poškodbe vidnega živca so lahko trajne. Najnižji smrtni
odmerek znaša 30 ml (20g)...."
Kjer je aspartam, tam je metanol, to niso le "kocke"
umetnega sladila, to sladilo je prisotno tudi v drugih živilih.