Dr. Amy Fitzgerald iz Ameriškega sociološkega združenja in Univerze Windsor je v raziskavi ugotovila, da je v skupnostih, na ozemlju katerih so klavnice, višja stopnja nasilnega kriminala v primerjavi s področji brez klavnic. Obstaja tudi raziskava, ki potrjuje, da je pri mladih, ki jih vzgajajo nespoštljivo do živali, veliko večja verjetnost, da postanejo nasilni v dobi odraslosti.
Za časopis The Windsor Star je Fitzgeraldova izjavila: »Mislim, da se znotraj klavnic dogaja nekaj posebnega, s čemer bi lahko pojasnili porast kriminala blizu večjih klavnic.« Svojo raziskavo je skupaj s profesorjema Lindo Kalof in Thomasom Dietzom iz Univerze Michigan objavila v akademskem časopisu Organization & Environment. Ugotovili so rahlo povečan porast aretacij ob odprtju klavnic, ki imajo povprečno 175 zaposlenih. Toda stopnja aretacij se je več kot podvojila pri največjih klavnicah, ki imajo več kot sedem tisoč zaposlenih.
Kot dolgoletna vegetarijanka Fitzgeraldova pravi, da je o tej povezavi začela razmišljati po branju knjige Džungla, ki jo je napisal Upton Sinclair. V njem pisatelj opisuje situacijo okoli obrata za pakiranje mesa v Chicagu, ki jo je imenoval Džungla. To pojasnjuje s tem, da »človeku, ki cel dan razbija glave živalim, to lahko postane navada, ki jo potem včasih prakticira tudi na svojih prijateljih in celo na svoji družini.«
Ugotovitve vseh treh znanstvenikov kažejo tudi, da je osebje klavnic statistično bolj obremenjeno z zločini v primerjavi z zaposlenimi iz drugih industrij.
Damjan Likar
Vir: revija Osvoboditev živali
|
Klavnice povečujejo nasilje med ljudmi
Prispeval/a: MC dne četrtek, 25. november 2010 @ 17:40 CET
nasilje med ljudmi, zagotovo pa že sam obstoj klavnic bistveno
povečuje nasilje nad živalmi. Na podoben način, kot je obstoj
koncentracijskih taborišč povečeval nasilje nad ljudi. Tako
imenovana pridelava mesa je nasilje, ki se izvaja po tekočem
traku. Zaradi tekočega traku in sten, ki ločijo mesarje od okolice,
pobijanje živali ni nič manj brutalno.