Na dan Zemlje, ki ga na 22. april praznujemo že od leta 1970, WWF poziva državljane, da se zavzamejo za pravičnejši in naravi prijazen kmetijski sistem v EU
Evropska komisija je začela javno razpravo o prihodnosti našega sistema pridelave hrane in kmetijstva, v kateri lahko sodelujejo vsi državljani. To je edinstvena priložnost, da končno preoblikujemo Skupno evropsko kmetijsko politiko– Common Agricultural Policy, ki je slaba, uničuje naše podnebje in okolje ter zapostavlja naše podeželske skupnosti. WWF Adria poziva k sodelovanju v javni razpravi skozi kampanjo Living Land in obrazca za sodelovanje na njihovi spletni strani.
Z izpolnitvijo obrazca lahko državljani podprejo stališče WWF – Svetovne organizacije za naravo, ki poziva Evropsko komisijo, naj temeljito reformira skupno kmetijsko politiko EU in pomaga našim kmetom ter zavaruje našo naravo in zdravje. Pobudi WWF-a so se pridružili številni napredni kmetje, podjetja in nevladne organizacije iz različnih sektorjev, ki želijo mobilizirati več deset tisoč Evropejcev, da zahtevajo od Komisije, da zaščiti našo naravo in naše kmete, namesto da sledi interese bogate živilsko-predelovalne industrije.
»Ni kmetijstva brez narave, toda industrijsko kmetijstvo je glavni vzrok za izgubo biotske raznovrstnosti, povzroča onesnaževanje zraka in vode ter degradacijo tal. Državljani EU si zaslužijo boljše kmetijstvo, takšno, ki ščiti našo naravo in podnebje. Skupna kmetijska politika porabi skoraj polovico proračuna EU, vendar je večina naših malih in srednje velikih kmetov ostalo brez dela oziroma brez možnosti dostojnega zaslužka za preživljanje. Potrebujemo pravičnejši sistem, kjer ne bo večino kmetijskega proračuna prejelo le 20 odstotkov največjih kmetijsko pridelovalnih sistemov in velikih kmetov,« je dejal Martin Šolar, direktor WWF Adria.
Kmetijski sistem EU je z vidika naravoarstva in trajnostnega razvoja slab. Ne spodbuja trajnostnega kmetijstva, saj je zamišljen predvsem v korist majhnega števila velikih intenzivnih kmetij. Prav tako ne podpira popolnega izvajanja zakonodaje EU na področju varstva okolja in zakonodaje o vprašanjih prehrane in vzgoja, kot so dobro počutje in zdravje živali. Kljub ogromnemu proračunu, SKP ne prinaša konkretnih družbenih in okoljskih koristi v ključnih sektorjih, kot so zaposlovanje, razvoj podeželskih skupnosti, javno zdravje, hrana, podnebje in ohranjanje biotske raznovrstnosti.
»Smo tisto, kar jemo. Naše zdravje je tesno povezano z raznolikostjo in kakovostjo hrane, ki jo jemo, toda večina hrane, ki konča na naših krožnikih, je škropljena z škodljivimi pesticidi in je brez okusa. Vsi ljudje si želimo dobro in zdravo hrano, ki ima naraven okus. Trenutna javna razprava je priložnost, da naredimo korak v smer trajnostnega evropskega kmetijstva. Zato pozivam vse Slovence, da se pridružijo kampanji in izpolnijo obrazec na naši spletni strani,« je zaključil Šolar.
Povezava do kampanje WWF Living Land.
O WWF
WWF je ena največjih in najbolj spoštovanih neodvisnih organizacij za varstvo narave, ki s skoraj petimi milijoni privržencev in globalnim omrežjem deluje v več kot sto državah. Poslanstvo WWF je ustaviti degradacijo Zemljinega naravnega okolja in graditi prihodnost, v kateri ljudje živijo v sožitju z naravo skozi ohranjanje svetovne biotske raznovrstnosti, zagotavljanjem trajnostne uporabe obnovljivih naravnih virov in spodbujanjem zmanjševanja onesnaževanja ter potratne porabe. Za več informacij od delu WWF v regiji obiščite: http://adria.panda.org/sl/ ali Facebook profil WWF Adria. |