Ta stran je prilagojena za slabovidne, po metodi neskončne vrstice, če želiš članek gledati v običajnem formatu klikni na:
http://www.pozitivke.net/article.php/Najvecja-Avtoriteta-Horarna-Astrologija
Astrološka avtoriteta za vse čase
torek, 9. november 2010 @ 05:02 CET
Uporabnik: Sonce
Piše: Trojan Kotnik v novi reviji Karmaplus
WILLIAM LILLY (1602 – 1681) je v krogih poznavalcev horarne astrologije nedvomno največja avtoriteta. Skoraj ne mine resnejša debata med horarnimi astrologi brez omenjanja njega in njegovega znanega dela "Christian Astrology" – "Krščanska astrologija".
Rodil se je svobodnemu kmetu v osrednji Angliji. Očetovi želji navkljub ni imel niti najmanjšega namena nadaljevati družinsko tradicijo. Bil je zelo nadarjen za učenje, zato ga je oče poslal na šolanje. Imel je srečo, da ga je poučeval odličen učitelj, ki je namesto takrat običajnega zastraševanja učence raje vzpodbujal ali vsaj pohvalil. Med ostalimi znanji je Lilly pridobil izvrstno znanje svojega jezika in latinščine, kar mu je kasneje omogočilo preučevati klasike astrologije.
Po končani šoli (grammar school – v njegovem času šola za nadarjeno mladino med 11. in 18. letom) se je želel vpisati na univerzo in postati (anglikanski) duhovnik. Žal je njegov oče zabredel v dolgove in s študijem potem ni bilo nič. Pri sedemnajstih letih je začel poučevati v vaški šoli, že leto dni kasneje pa je s pomočjo priporočil postal tajnik pri bogatem meščanu G. Wrightu v Londonu.
Čez sedem let je gospa Wright ovdovela in nasledila moževo premoženje. Lilly si jo je drznil zaprositi za roko in gospa je kljub razlikam v socialnem in premoženjskem statusu privolila v poroko. Šest let sta bila srečno poročena, nakar je prva gospa Lilly umrla in je William s tem nasledil precejšnje bogastvo.
Ponovno se je poročil leta 1634. Drugo gospo Lilly je William opisal kot osebo "zelo Marsove narave". Njuno sobivanje je bilo precej napeto vse do njene smrti po 20 letih zakona. Tretja gospa Lilly mu je prinesla največ veselja in jo je primerjal z "Jupitrom v Tehtnici".
Zanimanje za astrologijo je pri njem prebudil Valižan John Evans. Lilly se je pridno učil, a učitelja ni spoštoval in ga je tudi zapustil, ko je opazil, da razlaga astrologijo tako, da je ugajalo naročniku in ne tako, "kot bi moral". Začel se je učiti sam. Kupoval je klasične astrološke tekste in si ustvaril pravo astrološko biblioteko.
NAJVEČJI ANGLEŠKI ASTROLOG
Astrologijo je začel poučevati leta 1634. Poleg astrologije so ga zanimale tudi magija, kristalna krogla, klicanje duhov in – medicina. Morda mu je zaradi tega, ali pa česa drugega, začelo pešati zdravje in je postajal po lastnih besedah "hipohondrično melanholičen". Umaknil se je v najeto hišo na podeželju nedaleč od Londona, zažgal vse, kar je dišalo po magiji, in naslednjih pet let posvetil predvsem študiju astrologije.
Jeseni 1641 se je vrnil v London in začel delati kot profesionalni astrolog. Največji delež zaslužka mu je prinesla horarna astrologija. Znan je podatek, da je v letu, ko je bil na vrhuncu popularnosti, odgovoril na skoraj 2000 vprašanj. Njegovo delovanje je segalo tudi na področje mundane astrologije in njegova napoved, da bodo sile kralja Charlesa I. premagane v eni od pomembnih bitk državljanske vojne, ga je povzdignila na prestol vodilnega angleškega astrologa.
Lilly je svetoval mnogim vodilnim politikom in vojakom tistega časa. V državljanski vojni je bil bolj kot ne na strani kraljevih nasprotnikov, a obenem proti močnim prezbiterijancem (protestantski verski ločini), ki so zavračali že samo misel na astrologijo. Bil je tudi zaprt zaradi svojih napovedi in le svojim zvezam z vplivneži se je imel zahvaliti, da je ostal živ.
Kljub burnemu dogajanju, ki je takrat obvladovalo celotno Anglijo, mu je v nekaj letih uspelo napisati svoje življenjsko delo, to je več kot 800 strani obsegajočo "Christian Astrology" – "Krščansko astrologijo.
Delo sestavljajo tri knjige in je bilo prvič izdano leta 1647. V prvih dveh knjigah je podrobno predstavil horarno astrologijo. Tretja knjiga je posvečena natalni astrologiji in je zaradi izredne kvalitete prvih dveh po krivici malce prezrta oziroma še premalo preučena.
Prezreti ne gre tudi njegovih letnih almanahov (koledarjev), ki so predvsem v letih 1652 – 1658 dosegali naklado okoli 30.000 izvodov.
Po letu 1660, ko se je obnovila kraljevina, je Lilly predvsem zaradi cenzure opuščal izdajanje almanahov, zmanjšal pa je tudi astrološko prakso. Posvetil se je študiju medicine in leta 1670 je dobil licenco za opravljanje zdravniškega poklica. Znano je, da je siromake zdravil zastonj.
Zdravje in vid sta mu z leti slabela in leta 1681 je umrl. Črna marmorna plošča z latinskim napisom je še danes vidna v cerkvi v kraju Walton ob Temzi, kjer je pokopan.
"Kje so moje ribe?"
Kot že rečeno, je največje astrološke uspehe Lilly dosegel na področju horarne astrologije. Gre za posebno vejo, pri kateri rojstni podatki sprašujoče osebe niso bistveni, pač pa pravilno formulirano vprašanje in pa seveda trenutek, ko je bilo vprašanje izrečeno; slika tega trenutka vsebuje tudi odgovor na vprašanje.
Šolski primer učinkovitosti horarne astrologije je Lillyjev primer z zgoraj zapisanim vprašanjem iz leta 1638.
V obdobju bivanja na podeželju je Lilly naročil, da mu iz Londona pošljejo določeno količino rib in torbo portugalske čebule. Namesto zahtevane pošiljke je dobil vest, da je nekdo vdrl v skladišče in da so njegove ribe in čebula izginile.
Lilly je naredil horarni horoskop, kjer so bili planeti razporejeni takole:
Luna v znamenju svoje višine in blizu ascendenta pove, da bo blago najdeno in/ali tat odkrit. Planet brez vsake moči blizu enega od kotov običajno označuje tatu. V tej karti je to Jupiter, ki je blizu vrha sedme astrološke hiše. K opisu pripomore tudi drug planet v sedmi hiši, to je Mars. (Naj spomnim, da v originalni Lillyjevi karti ni bilo Urana, Neptuna in Plutona, saj jih tedaj še niso poznali.)
Pogrešane ribe so predstavljene z Merkurjem, ki vlada 2. hiši premičnega imetja, in s Točko sreče. Merkur je v znamenju Rib, torej v svojem izgonu, kar pomeni, da je pogrešano blago v slabem stanju. Jupiter, Merkur in Točka sreče so v vodnih znamenji Škorpijona, Rib in Raka. Lilly je iz tega sklepal, da je tat povezan z vodo in da je ukradeno blago v nekem vlažnem prostoru.
Luna se pomika v sekstil (kót 60°) z Merkurjem, kar tudi potrjuje, da bo blago vrnjeno lastniku.
Položaj Marsa, ki je tik pred odhodom iz svojega doma v Škorpijonu, ga je navedel k sklepanju, da gre za človeka, ki se je nedavno preselil ali pa se pravkar namerava preseliti.
Menil je, da je izgled tatu mešanica Jupitrovih in Marsovih značilnosti: velik, lepo grajen, blede polti in rumeno-rdečih las. Poizvedoval je po okolici in izvedel za takega človeka, ki se je nedavno preselil v hišo ob reki.
"Oborožen" s temi informacijami je šel k mestnemu sodniku in ta mu je dodelil uradnika s pooblastilom za hišno preiskavo. Pri preiskavi so našli še nekaj malega rib, ostale so domači že pojedli. Tako se je izkazal Merkur s svojo šibkostjo.
Ali si lahko predstavljate današnjega astrologa, da gre na osnovi svojih zaključkov na policijo in zahteva nalog za preiskavo? Lilly si je s svojim uspešnim astrološkim delom (in porokami) pridobil ugled in premoženje in s se s tem tako povzpel po družbeni lestvici, da se je lahko pogovarjal s sodnikom kot enak z enakim.
ŠE ENA ZANIMIVOST
Leta 1648 je bilo Lillyju in njegovemu kolegu Bookerju naročeno, da se na strani parlamenta udeležita obleganja mesta Colchester ter se s svojimi napovedmi in pamfleti "bojujeta" proti kraljevemu astrologu G. Whartonu, ga osmešita in obenem zbijata moralo oblegancev.
Ker je bila vojna sreča na strani parlamenta, je bil Wharton po porazu nasprotnih sil obsojen na obešanje in le Lillyjevo posredovanje pri pomembnežih ga je rešilo vešal.
Trojan Kotnik
Komentarji (0)
www.pozitivke.net