Majhna koča ob vaški cesti v Gothenburgu, na Švedskem, je polna mikrobov, ki urno pospravljajo gospodinjske odpadke. Gre za projekt, v katerem posušijo kompost s pomočjo mikrobov, preden ga v lokalni tovarni bioplina spremenijo v metan.
Hiša Larsa Smedlunda “Somnus Hus” je sistem, ki iz razgradljivih gospodinjskih odpadkov pomaga odstraniti 75% vlage in večino smradu. Okoli 180 družin si bo delilo hišo in odlagalo papirnate vrečke z ostanki hrane v “zeleno” kočo. Potem ko so ostanki hrane zdrobljeni, se preko mokrega filtrirnega sistema, v katerem se nahajajo smradu-ješče bakterije, izsesa vlaga.
V 4-5 dneh so tako ostanki podobni fino narezanim lesenim trskam. Od ostalih kompostnih sistemov se Somnusov sistem razlikuje v tem, da nadzoruje vlago in vonj. Na koncu izvajalnega procesa ostane le drobec začetnega volumna, kar zahteva pobiranje le enkrat ali dvakrat letno.
Tako posušen kompost se lahko raztrese po vrtovih ali se zbere v “sesajočih avtih” (industrijskih vakuumskih tovornjakih), kjer se skladišči kot surov material v lokalnih tovarnah bioplina, vsaj v Gothenburgu, kjer dejansko obstajajo lokalne tovarne bioplina.
Po Smedlundovih izračunih se iz vsake vrečke razgradljivih gospodinjskih odpadkov lahko proizvede dovolj metana za vožnjo dolgo 3,2 km. Smedlund pravi, da vsaka koča porabi okoli 6,500 kWh elektrike – ista količina kot jo porabi televizija na programu stand-by. Pilotni projekt bo trajal 1,5 let.
Valerija Hozjan
www.treehugger.com/
|