V drugi polovici aprila je minilo leto dni od izlitja nafte iz potopljene naftne ploščadi Deepwater Horizon v Mehiškem zalivu. Nafta še vedno prekriva mokrišča, onesnažuje ocean in ogroža živali, ob tem pa je močno prizadela tudi obalna gospodarstva Floride, Mississippija, Alabame in Louisiane.
Kljub temu se cena katastrofe, ki je povzročila izlitje štirih milijonov sodčkov nafte v ocean, zdi manjša od prvotnih napovedi prebivalcev in strokovnjakov. »Onesnaženje je strašno, a ni konec sveta. Nekateri so bili prepričani, da bo to konec zaliva za več desetletij, a napovedi niso bile prave,« pravi upokojeni profesor okoljskih znanosti na Louisiana State University in Baton Rouge Edward Owenton.
Te besede pa niso nobena tolažba za prebivalce obale Mehiškega zaliva, katerih dohodki so se močno zmanjšali in zdaj zahtevajo poplačilo nadomestil iz 20 milijard dolarjev vrednega sklada, ki ga je ustanovil lastnik potopljene ploščadi, podjetje BP. »Ribiče še vedno skrbi, da je na dnu zaliva nafta,« je pred začetkom sezone lova na škampe povedal direktor tovarne Lafitte Frozen Foods iz Louisiane Errol Voisin.
BP miri strasti. »Prepričani smo, da je voda varna. Prebivalci in turisti nam potrjujejo, da plaže še nikoli niso bile lepše. Varna in okusna je tudi morska hrana, slišim, da je tudi ulov odličen,« trdi vodja organizacije za obnovo obale Mehiškega zaliva pri BP Mike Utsler.
Jasnih izračunov o škodi, ki jo je povzročilo izlitje nafte, ni ponudil še nihče, saj je katastrofa prizadela številne raznolike sektorje (ribištvo, turizem, javne finance, nepremičnine, banke in storitvene dejavnosti). Zdi se, piše Reuters, da je ocen o škodi toliko, kot je vpletenih ljudi.
Vir: umanotera.org/etc
|