NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

četrtek 05-dec
  • Tombola v Centru Vič

  • petek 06-dec
  • Drsanje v Ledni dvorani Tabor

  • sobota 07-dec
  • Dedek Mraz v Mariboru

  • ponedeljek 09-dec
  • Po vrvi do svetlobe

  • torek 10-dec
  • Odprtje razstave ameriškega uličnega umetnika Johna Feknerja

  • sreda 11-dec
  • Sledi preteklosti: Tanka črta

  • sobota 14-dec
  • Sosednja soba

  • nedelja 15-dec
  • Vegan Hangouts: Prednovoletno druženje v božičnih puloverjih

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Mars - surovi brutalnež ali ukročeni ljubimec?   
    četrtek, 9. november 2017 @ 05:01 CET
    Uporabnik: Pozitivke

    Piše: Neda Baćić v novi številki Karme plus

    Odraščanje človeškega bitja je prepleteno z mnogovrstnimi izzivi. Novorojenček še kar nekaj mesecev po rojstvu čuti enost z materjo in se ne zaveda lastnega notranjega centra jaza. Nastajanje ločenega občutka identitete je proces, ki traja leta, eden od pomembnih faktorjev, ki prispeva k občutku ločenosti in vznikanju individualnosti, pa je jeza.

    Otroci, ki pri približno dveh letih v astrološkem smislu doživljajo prvi Marsov povratek, stopijo v obdobje 'ne-jev', izbruhov jeze, zahtev in prvega uveljavljanja svoje volje - človeško bitje je začelo pot separacije, občutenja lastnega teritorija, zavedanja želja in hlepenja po tem, da jih uresniči. Začelo je spoznavati lastno voljo in radost, ki jo občuti, ko uveljavi svojo moč.

    Zbudil se je Mars, naš notranji vojskovodja, naš aktivni princip doseganja tega, kar si želimo, pa tudi tega, kar potrebujemo in kar nas pelje v odkrivanje novih razsežnosti, ki so onkraj varnosti znanega, domačega sveta.

    Hočem in dosegam

    Mars je prvi planet, ki se v položaju do Sonca v naših rojstnih kartah lahko nahaja v katerem koli znamenju oziroma položaju. Merkur in Venera sta namreč znotraj Zemljine orbite in sta zato v rojstni karti od Sonca lahko oddaljena največ 28 oziroma 47,5 stopinj, s tem pa ponazarjata, kako blizu sta nam ter kako močno pripadata notranjemu teritoriju človeške psihe, našega uma in razmišljanja (Merkur) in naših vrednot (Venera). Mars pa s svojim položajem izven Zemljine orbite te meje prestopa in nas vodi stran od domačega ognjišča – z Marsom otrok zbere pogum, da zapusti materino krilo, ko ga premagata radovednost in želja po novem ter začne odkrivati zunanji svet.

    Kolikokrat smo v položaju takšnega majhnega otroka, ko se oklepamo starega in preizkušenega, nato pa nas hotenje in volja peljeta v stik z zunanjim teritorijem, ki pa ni vedno najbolj prijazen in ne vedno najbolj naklonjen zadovoljevanju naših želja. Zato pri doseganju tega, kar si želimo ali hočemo, velikokrat naletimo na tekmovalnost, ko se naše želje krešejo z željami in hotenji drugih, ko pri doseganju svojih ciljev stopamo na teritorij drugih ljudi. Nas bodo sprejeli prijazno ali nas bodo zavrnili? Bomo sami vstopili plaho, spoštljivo ali brezobzirno? Bomo upoštevali drugega, sodelovali, ali se borili za prevlado? O vsem tem spregovori naš Mars, kot tudi o pomembnem in zdravem občutku jeze, ki jo potrebujemo, da zaščitimo svoje meje. Namreč kot prvi zunanji planet Mars ne le vodi navzven, ampak tudi varuje naše notranje, zasebno psihološko področje, naša razmišljanja, naše vrednote, naše potrebe, se pravi našega Merkurja, našo Venero in Luno.

    Človeška notranjost je občutljivo in nemalokrat zelo ranljivo področje, ki potrebuje jasne ločnice in občutek zavarovanosti – ob prevelikem posegu v našo zasebnost se odzove naš stražar, naš Mars in na svojevrsten način pozove k spoštovanju teritorija. Kako deluje naš Mars? Je pogumen bojevnik ali se mu hitro zatresejo hlače? Ga sprejemamo kot zaščitnika ali vidimo kot nevzgojenega nebodigatreba, ki prinaša razdor?

    Prvinska moč jeze

    Sodobna civilizacija ima veliko težav s sprejemanjem jeze. Jeza kot enega pristnih vznikov individualnosti in lastne volje je zavoljo civilizacijskih norm pri odraščajočih človeških bitjih nemalokrat predmet zatiranja ali celo popolne prepovedi. Zlasti na otroke ljudje radi projiciramo notranje ideale čistosti in nedotaknjenosti, zato pri najmlajših in najranljivejših članih družbe včasih z osuplostjo opazujemo izbruhe neznanske jeze in celo besnenja. Vendar če smo sposobni predsodek proti jezi postaviti na stran, ima jeza pri otroku lepoto prvinskosti in je kot vrtinec energije, ki otroka posrka, hkrati pa otrok tu začenja kovati svoj individualen jaz in hotenja. Res je, da se mora civilizirano bitje jezo naučiti pravilno usmerjati in izražati, vendar pa ne smemo pozabiti na njeno instinktivnost, na samoohranitveni nagon, ki se skriva v njej, na nujno sposobnost začrtanja mej in postavljanja zahtev kot tudi poguma in sposobnosti postavljati se zase.

    Mars je v psihološko astrološkem smislu Sončev pomočnik – je tisti, ki bo v skladu z notranjimi ideali in cilji, ki jih zastopa Sonce, šel na pot odkrivanja načinov, kako jih lahko uresničujemo. Šel bo v izvidnico in prinesel rezultate. Hkrati pa bo ščitil. To seveda velja za dobro ozaveščenega in integriranega Marsa, ki ga sprejemamo in mu damo ustrezno mesto. Mars, če ni izpiljen v luči zavedanja in pravilne usmeritve energije, lahko postane brutalnež, ki udriha okoli sebe in išče 'bitke zavoljo bitk samih' – ali pa se skriva za vogalom in se nam zdi, kot da sploh ne obstaja. Vendar njegova energija v resnici ne ponikne – kot za vse psihološke momente tudi tu velja, da tistega, česar ne moremo sprejeti pri sebi, po navadi pritegnemo od zunaj. Tako se pri ljudeh, ki 'se ne nikoli ne jezijo', kregajo vsi okoli njih ali pa ti ljudje postanejo tarče tuje jeze. Mars se tako pozunanji, postane tuji agresor, ki človeka poziva, da s tem, ko je žrtev napadov, ozavesti lastno bojevniško tendenco, pride v stik z zdravo jezo in se nauči postavljati zase. Marsu ne moremo kar tako ubežati. Če sodelujemo z njim, je odličen zaveznik in zaščitnik. Če ga preganjamo stran in smatramo za neljubi del svoje psihe, bo prišel od zunaj ali pa se spremenil v manipulativno izsiljevanje, ki ga lahko srečamo v obliki pasivne agresivnosti, 'sindroma žrtve' ali pa zavzemanja superiornega, obsojajočega stališča do 'primitivnih' vzgibov.

    Ares in surova moč

    Mars je bil en od rimskih bogov, bog vojne, v starogrški mitologiji pa je to bog Ares. Vpliv Aresa na pojmovanje Marsa je seveda močan, vendar pa je imel rimski Mars kot tak dokaj kompleksno podobo. Bil je tudi zaščitnik zelenja in je zagotavljal njegovo rast, tako da se v tem božanstvu prepletata tako vojaški duh kot razcvet in obnova. Mars je imel svoj praznik v mesecu marcu, ki nosi ime po tem božanstvu in je čas, ko se odpirajo prvi popki, hkrati pa je bil to trenutek, ko so vojske zopet začele bojevati svoje bitke po daljšem obdobju prezimovanja. Mars je torej simboliziral zbujanje sile in moči, tako v naravi kot med vojaki.

    V stari Grčiji pa so na Aresa gledali bolj z grozo kot pa z naklonjenostjo. Bil je bog vojne, surove moči in slepega poguma. O njem je znanega le malo, poznamo ga iz pripovedi pesnikov, čeprav so ga častili po vsej Grčiji. Njegov oče Zevs mu je jasno povedal, da je zanj najbolj osovraženi bog, ki išče zgolj prepir, vojno in bitke. Ares je imel dva spremljevalca, Deimosa (Groza) in Phobosa (Strah), ki sta bila vpeta v njegov voz, spremljale pa so ga tudi Eris (boginja nesloge), Enio (boginja vojne in uničevalka mest) in Keres, temačne boginje, ki so pile kri mrtvih. Nič kaj prijazna zasedba torej.

    Ares se je tudi nenehno spopadal z Ateno, ki jo ravno tako poznamo kot vojaško boginjo, le da se je znala boriti s premišljenostjo in pametjo. Njeni pogledi so Aresa spravljali v bes, sam pa je, kljub svoji moči, iz svojih bitk večinoma izšel kot poraženec, premagala pa so ga ne samo božanstva, ampak tudi velikani, Herkul in drugi. V Aresovi moči torej zaznamo sporočilo, da nepremišljena surovost in slepa jeza ne prinašata oprijemljivih rezultatov. Tu lahko slutimo pomen civilizirane jeze, ki s pravo usmeritvijo lahko postane sredstvo za doseganje ciljev, če pa jo prepustimo nerazumnemu divjanju, žanjemo le neuspeh, ponižanje ter sejemo krutost. Od tod lahko razumemo, da Mars svoj najbolj vzvišeni izraz dobi v znamenju Kozoroga, kjer je v astrološkem smislu na višini, saj je surova potenca ukročena s pravili in družbenimi normami, ki jih zastopa Kozorog, sila je usmerjena v jasne in morda tudi družbeno koristne cilje, egoistična moč podrejena skupnemu dobremu in splošno sprejetemu kodeksu, kjer ima vsak svoje mesto. Tako podivjana zasedba besnečih boginj na čelu s prepotentnim, neukrotljivim mladcem postane zbor koristnih zagnancev, ki plezajo visoko in daleč. Konstruktivna, smotrna uporaba jeze in moči, bi dejali, katere učinkovitost pa lahko dobi tudi zelo krut izraz, če jo vprežemo v eno najbolj strukturiranih institucij – vojsko in uporabimo v namene agresije. Poroka med institucijo (Kozorog) in silo (Mars) je torej lahko izjemno velik civilizacijski korak, lahko pa postane pravi ubijalski stroj. Zato kot pri vseh ostalih dinamikah izjemno pomembno vlogo igra bistvena komponenta človeškega delovanja – ozaveščenost, s katero svojo energijo usmerjamo na pravilen način.

    Brušenje instinktov

    Moč, jeza, teritorialnost predstavljajo ene od najmočnejših instinktov, ki si jih delimo z živalskim svetom, že zavoljo tega, ker bivamo v telesu. Mars predstavlja tudi našo telesnost, zlasti v smislu energičnosti, vitalnost pa tudi spolnosti. Napad in skrunitev telesa je v družbenem kodeksu prepovedana in kaznovana, tu zopet vidimo odmev dignitete Marsa v Kozorogu,  ki s pravili omeji svojo slepo moč in se zaveda, katerih meja ne sme prestopiti. Eden od najbolj temeljnih zakonov, ki varujejo telesno integriteto posameznika, je ravno spolna nedotakljivost. Lahko si nekaj ali nekoga še tako želimo in hočemo – surova moč mora spoštovati meje (Kozorog). Le tako in edino tako zakon džungle postane zakon civilizacije.

    Če se vrnemo k pobezljanemu Aresu in njegovim včasih ponižujočim neuspehom v bitkah, opazimo, da mu tudi v ljubezni ni šlo kaj dosti bolje. Lepotica Afrodita (Venera) se je zaljubila v postavnega vojščaka Aresa, ki je bržkone bil bolj privlačen kot Afroditin pokvečeni mož Hefajst, in z njim začela afero – vendar pa ju je ravno taisti pokvečeni, šepavi mož Hefajst ugnal s spretnostjo in iznajdljivostjo, ju ujel v nevidno mrežo ter ju izpostavil posmehu drugih bogov. Nesrečni brutalnež Ares, sicer lep in močan, je bil tako spet premagan s pomočjo zvitosti in premetenosti.

    Aresove lekcije morda marsikoga od nas spomnijo na lastna ponižanja in neuspehe, ko smo se zagnali v neki cilj, besno spustili v bitko in iz nje izšli kot poraženec. In dejansko v tem leži lekcija našega psihološko astrološkega Marsa: z njim se naučimo sprejemati poraze, tam se brusimo in klešemo, dokler se ne naučimo surovosti zamenjevati s taktiko, zahteve z diplomacijo, dosegati svojih ciljev s pametjo in preudarnostjo, lahko bi rekli, dokler našega mesta boga vojne vsaj do neke mere ne zasede pametna boginja Atena, ki je bitke bojevala z razumom.
    Mars ni enoznačen planet – vidimo, da razkriva zelo kompleksno dinamiko, celo hordo besnečih boginj, hkrati pa tudi svoj bolj umirjeni in pametnejši pol, Ateno. In nemalokrat pri svojem Marsu bojujemo notranjo bitko, ko nas impulz žene k akciji, razum pa poziva k bolj umirjeni, celo racionalni odločitvi.

    Je naš Mars bolj Ares ali bolj Atena? Najverjetneje je mešanica obojega, pri tem pa vročekrvnemu Aresu ne smemo odvzeti dostojanstva, ki mu pripada. Da, tudi Ares si zasluži spoštovanje, je brbotanje energije v naših telesih, je kri, ki nam zavre, je strast, ki nas prevzame. Je eden temeljnih življenjskih porivov in s svojimi (ne)izbojevanimi bitkami, branjenjem zasebnega teritorija in varovanjem meja osebne telesne pa tudi duševne integritete predstavlja pomembno lekcijo za vse nas. Jeza je vitalna energija, je naša moč preživetja, utiranja skozi ovire in naša zaščita. Z Marsom se otrok znova in znova pobira, ko se uči hoditi, premaguje ponižanja, ko neštetokrat pada na zadnjo plat, in nazadnje shodi. Tudi sami smo v nemalo situacijah kot otroci, ki po ponižujočem udarcu ali padcu otresemo prah s sebe in se podamo novim bitkam (zmagam) naproti.

    Z Marsom-voljo-jezo izbojujemo tudi tiste bitke, ki so velikokrat podprte s pravično in razsodno boginjo Ateno – pa čeprav se včasih naše puščice zaletijo ob trdi zid institucij in pravil ali pa avtoritet. Avtoriteta nima vedno prav, samo zato, ker je pač avtoriteta – včasih si prvo mesto zasluži ravno preprosta, življenjska instinktivna volja. Zato Marsu pripada dostojanstvo kot vsakemu drugemu impulzu, ki bi ga civilizacija rada označila za bolj vzvišenega.

    Vitalnost in erotika

    Ko v nas zavre jeza, vsi naši čuti oživijo. Počutimo se žive, utrujenost mine, mišice so napete, pozornost na vrhuncu. Če na ta proces pogledamo brez predsodkov, ki jih gojimo do jeze, in brez privzgojenega razmišljanja, da se jeziti ni damsko, lahko opazimo lepoto tako močno vznemirjenega stanja. Podobno stanje doživimo pri spolni vzburjenosti – in seveda, jeza ter seks imata marsikaj skupnega. Nepreklicno nas vržeta v sedanji trenutek. Pozabimo na spisek za trgovino, umazano kopalnico, celo na neplačane položnice. Smo popolnoma prisotni. Tu in zdaj. V tem je lepota navala energije in v tem tudi dejansko tiči magnetna privlačnost spolnosti. Predstavlja vstop v budno, z energijo oživljeno telo. Mars zarjovi svoj bojni krik in nas porine naprej. V uspeh ali poraz?

    Bržkone je tudi za dober seks potrebno nekaj pameti in izkušenj. Instinkti so lahko odlična 'surovina', ki potrebuje človeško sposobnost doumevanja in prefinjenosti. Zato se je iz združitve Aresa z Afrodito rodila hči Harmonia. Ko se združita moč in subtilnost, stvari vibrirajo ubrano in rojeva se nekaj novega, lepega. In to nas učita ta dva pomembna erotična elementa v naših horoskopih, Mars in Venera. Kakšen je njun odnos v naši rojstni karti? Sodelujeta ali se branita drug drugega? Sta sposobna zaploditi Harmonio?

    In seveda, z besedo 'erotičen' nimamo v mislih seksa. Erotično pomeni vse, kar nas pritegne, kar v nas vzbudi privlačnost, kar vzradosti čute in tudi duha. Česar se lotimo s slastjo, ki ni samo telesna. Žal se v naši civilizaciji vitalnost prevelikokrat povezuje s spolnostjo, pravzaprav se velikokrat zdi, da je edina vitalna energija, ki jo zares poznamo, seks. Pa jeza. In vendar Mars ob svoji družici Veneri spozna bolj prefinjene, civilizirane ravni in takrat ga več ne spremljajo prepirljive, razdiralne boginje, ampak ena sama izvoljena ljubimka. Stremljenje k lepemu, dragocenemu, povezava z drugimi in zrcaljenje skozi odnose, o čemer nas uči Venera, umiri razdraženega bojevnika in porodi ubranost, kjer spoznamo pravo erotiko. Tisto, ki duha napolni z radostjo. Moč postane zaščita, sla postane ljubljenje, destrukcija postane kreacija. Zato se ne bojte Marsa, le pravo družico mu poiščite!

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • Karme plus
  • Več od avtorja Pozitivke
  • Več s področja * Horoskop in astrologija

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Trackback

    Trackback URL for this entry: http://www.pozitivke.net/trackback.php/Mars-Izziv-Novorojencek-Volja-Radost

    No trackback comments for this entry.
    Mars - surovi brutalnež ali ukročeni ljubimec? | 1 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Mars - surovi brutalnež ali ukročeni ljubimec?

    Prispeval/a: Nan dne četrtek, 9. november 2017 @ 10:50 CET

    "Zato se je iz združitve Aresa z Afrodito rodila hči Harmonia. Ko se združita moč in subtilnost, stvari vibrirajo ubrano in rojeva se nekaj novega, lepega"
    ..........
    tega še v mitologiji ni :)

    Ko se združita moč in subtilnost Aresa in Afrodite, se rodita dvojčka Deimos in Fobos, bogova groze, panike, strahu in terorja.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,56 seconds