Devetega marca so mariborski osnovnošolci v sklopu 27. regijskega Otroškega parlamenta, ki je potekal v organizaciji Zveze prijateljev mladine Maribor, načrtovali svojo prihodnost. Več kot sto mladih se je pri vprašanjih o prihodnosti dotaknilo tudi okoljske problematike. Pred iskanjem rešitev za številne okoljske izzive so se ob ogledu filma Ne meč’mo hrane stran! srečali s problematiko zavržene hrane. A tudi njihovi učitelji niso ostali brez dela.
Skupaj z nami so razmišljali o zavržkih hrane v svojih šolah. Predstavili smo jim problematiko in možne načine zmanjševanja količin zavržene hrane, v skupinah pa so sami predstavili vzroke za zavržke ter si izmenjali preproste in kreativne ideje, kako zmanjšati te številke. Osnovne šole namreč po podatkih iz raziskave, ki je potekala v sklopu projekta Volk sit, koza cela, za odvoz zavržene hrane namenijo kar 1,3 milijona € hrane, ki bi jih vsekakor lahko bolj koristno uporabili.
Z izmenjavo mnenj so ugotovili, da imajo otroci v šolah na razpolago preveč obrokov in hrane v obliki zajtrka, malice in še kosila. Zato so na eni izmed mariborskih šol ukinili zajtrk (učencem je ves čas na voljo sadje). Glavni razlog, zakaj po njihovem mnenju sploh prihaja do zavržkov, so navade otrok, ki jih prinesejo od doma. Otroci so pogosto izbirčni, ne poznajo hrane in nimajo pravilnega odnosa do nje.
Na podlagi zaznanega vzroka problema so tako predlagali, da bi starše in učence morali bolj aktivno vključevati v sestavo jedilnika in jih izobraziti o (zavrženi) hrani. Vsi so pozdravili idejo t. i. eko nadzornikov – učencev, ki pri obrokih svoje vrstnike opominjajo, da naj vzamejo le toliko, kot bodo resnično pojedli. Ena šola je med drugimi že uvedla dobro prakso, da presežke kosila ponudijo v popoldanskem času tudi drugim učencem, ki sicer niso naročeni na kosilo. Strinjali so se, da je treba s preprostimi ukrepi preseči zgolj ozaveščanje na ravni seminarskih nalog in dnevov dejavnosti.
Najbolj ključen in pomenljiv sklep skupnega vihranja možganov z mariborskimi učitelji pa je spoznanje, da jim primanjkuje priložnosti za povezovanje in izmenjavo takšnih idej. Večina šol vsaka zase že izvaja zanimive in delujoče ukrepe, a škoda je, da te dobre prakse ostanejo zaprte za šolskimi zidovi.
Tematiki zavržene hrane se je ob tej priložnosti v oddajah Otroški radijski studio in Radijska tribuna posvetil tudi Radio Maribor. Vabljeni k poslušanju! |