Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Mama_Zofa_Natecaj_Materinstvo




Mama ZOFA je zmagovalka natečaja Navdihujočih 5

sreda, 9. maj 2007 @ 21:45 CEST

Uporabnik: Pozitivke

MamaZOFA, telefon za svetovanje, podporo in pomoč v obporodnih stiskah, ki ga omogoča Združenje Naravni začetki, je bila izbrana kot najboljši primer dobre prakse delovanja nevladnih organizacij na Umanoterinem natečaju Navdihujočih 5 in tako prejela 2.500 evrov denarne nagrade, ki jo je prispeval sklad Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe.

Svetovalni telefon mamaZOFA (051 245-013) je nosečnicam in mamam prijazna oblika informiranja, pomoči in svetovanja, ki omogoča hitro, brezplačno in učinkovito individualno  pomoč in podporo v trenutkih stiske. Kar 10 do 20 odstotkov vseh novih mater (v Sloveniji 1.800 – 3.600 mladih mater letno) namreč doživlja resnejše stiske v obliki poporodne depresije, kar osem od desetih mamic  pa dobro pozna občutke nemoči, negotovosti, izčrpanosti, žalosti, nemira in ostale stiske, ki jih prinaša materinstvo in o katerih je tako težko govoriti.

Blanka, uporabnica programov Združenja Naravni začetki: »Bila sem srečna, vendar izgubljena. Otrok mi je dajal neko novo samozavest, pa vendar sem bila pobita. Nič se ni ujemalo in nikamor nisem sodila. Nisem več mogla početi stvari, ki sem jih hotela ali kadar se mi je zahotelo....Velikokrat sem bila nemočen boj v sebi. In takrat sem si morala reči: »To je tvoj sin, prvič je na svetu in ima samo mene!« In s tem stavkom se prebrodila trenutke nemoči.«

Združenje Naravni začetki, ki želi s svojim programi prispevati k detebuizaciji obporodnih stisk in destigmatizaciji žensk, ki tovrstne stiske doživljajo, poleg svetovalnega telefona ponuja tudi kontinuirano pomoč in podporo ali usmeritev na poglobljene oblike pomoči v nosečnosti in materinstvu ter osebno svetovanje, ki je potrebno pri globljih stiskah. Združenje organizira in vodi podporno skupino Začetnica za mamice z dojenčki, kjer si lahko matere izmenjujejo izkušnje in informacije o skrbi za dojenčke in zase, materam v poporodnem obdobju pa so na voljo tudi poglobljene tematske delavnice MAMAM, ki so v pomoč pri odpravljanju občutkov krivde, nemoči... Matere, ki želijo ostati anonimne, pa lahko pomoč svetovalk Združenja Naravni začetki poiščejo na forumu obporodne stiske www.mamzofa.org/forum.php oz. http://med.over.net/phorum/list.php?f=123.

Zduženje Naravni začetki je prvo nagrado na natečaju Navdihujočih  5 sprejelo z iskrenih veseljem, saj gre za prvo tovrstno javno priznanje, ki bo, upajmo, pripomoglo k osveščanju žensk in javnosti o dejstvu, da ima lahko materinstvo tudi svojo temno stran ter senizbiliziralo družbeni prostor za spremembe, ki so na področju obporodne skrbi za ženske nujno potrebne. Več o ciljih in aktivnostih društva na naslovu: http://www.mamazofa.org

O natečaju: Natečaj Navdihujočih 5 organizira slovenska nevladna organizacija Umanotera, izvaja pa se v okviru triletnega programa Dobra družba s finančno podporo sklada Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe (www.ceetrust.org). Namen programa Dobra družba je izboljšati pogoje za statusno, finančno in kadrovsko okrepitev organizacij civilne družbe. Več informacij o natečaju je na voljo na www.dobradruzba.org.


Združenje za informiranje, svobodno izbiro in podporo
na področju nosečnosti, poroda in starševstva   
VABILO NA TISKOVNO KONFERENCO
mamaZOFA je zmagovalka natečaja Navdihujočih 5 in predstavitev novega programa v Kopru
V Združenju Naravni začetki že nekaj let gradimo programe v podporo družini, še posebej smo usmerjeni v obporodno obdobje.
Program mamaZOFA, 051 245 013 - telefon za svetovanje, podporo in pomoč v obporodnih stiskah, je bila izbrana kot najboljši primer dobre prakse delovanja nevladnih organizacij na Umanoterinem natečaju DOBRA DRUŽBA Navdihujočih 5. 2.500 evrov denarne nagrade je prispeval sklad Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe.
Najvišjo nagrado sprejemamo z iskrenih veseljem, saj gre za prvo tovrstno javno priznanje, ki nas opogumlja pri osveščanju žensk in javnosti o dejstvu, da ima lahko materinstvo lahko svojo temno stran. Želimo senzbilizirati družbeni prostor za spremembe, ki so na področju obporodne skrbi za ženske nujno potrebne in nudimo podporo na temni strani materinstva.
Ob tej priložnosti najavljamo tudi  začetek programa Primorka v Kopru, kjer bomo organizirali serijo šestih delavnic z naslovom Starševstvo danes – odprta vprašanja mamic in očetov. Z delavnicami začnemo to soboto, 12. 5. 2007. Dotaknili se bomo raznih aktualnih tem in predstavili praktična znanja za zgodnje starševstvo: masaže dojenčka, porodnih vizij in realnosti, vloge očetov v obporodnem obdobju, izzivov v obporodnem obdobju, dojenja in sprememb odnosov v družini. Program poteka v okviru projekta Koper - zdravo mesto in ga sofinancirata Občina Koper in Ministrstvo za zdravje.

Z veseljem vam posredujemo še več podatkov oz. vas vabimo, da pripravite daljši intervju ali članek o naših programih namenjen vaši ciljni javnosti.
Tudi v Sloveniji 15. maja obeležujemo mednarodni dan družine, zato se nam ta tema zdi posebej primerna za ta čas.
Ob tej priložnosti vas vabimo na tiskovno konferenco v petek, 11. maja 2007 ob 11. uri v prostorih Združenja Naravni začetki, Grablovičeva 54 v Ljubljani. Za več informacij pokličite  544 34 79 ali 051 245 013. Oglejte si tudi našo spletno stran www.mamazofa.org.

Z lepimi pozdravi,                                         
Združenje Naravni začetki                

Irena Šimnovec, predsednica

 

Združenje Naravni začetki - Združenje za informiranje,
svobodno izbiro in podporo na področju nosečnosti,
poroda in starševstva  www.mamazofa.org

 

za matere in očete, svojce in za širšo javnost pripravlja
sklop informativnih delavnic in predavanj

Projekt sofinancirata Mestna občina Koper in Ministrstvo za zdravje.

 

STARŠEVSTVO DANES

Živimo v majhnih skupnostih in skrb za dojenčka je večinoma zgolj na ramenih matere in očeta. V Evropi sodobne usmeritve kvalitete skrbi za ženske med nosečnostjo, porodom in po njem ne definirajo zgolj z medicinskimi kazalci, pač pa jo razširjajo tudi na druga področja. V podporne dejavnosti se vključujejo tudi druge stroke, razvija se skupnostna skrb in vzpodbujajo storitve nevladnih organizacij.
Mlade mamice so tudi pri nas pogosto socialno izolirane, imajo premalo informacij in se težko znajdejo v svoji novi vlogi. Tudi fiziološke spremembe - divji ples hormonov po porodu, spremenjeno delovanje ščitnice, slabokrvnost – vse to je lahko povezano z obremenjenostjo in slabšim počutjem. Nekatere ženske izkušajo blažje ali hujše poporodne stiske. Večina potrebuje podporo in druženje, konkretno poporodna pomoč. Hkrati pa se spreminja tudi vloga očetov – ti želijo vedno bolj aktivno vlogo pri vzgoji otrok.

Pri Združenju Naravni začetki razvijamo podporne programe za starševstvo in vzpodbujamo povezovanje izvajalcev obporodne skrbi. Nudimo tudi svetovanje pri obporodnih stiskah na www.mamazofa.org/forum.php in po telefonu mamaZOFA 051 245 013. Povezali smo se s Centrom za socialno delo v Kopru, kamor vabimo vse starše, posebej mamice z dojenčki, na podporne skupine Začetnica, ki potekajo vsakih štirinajst dni. Pozanimajte se na tel.: 05/ 663 45 58 pri Doroteji Rogelja.

 

Delavnice in predavanja bodo potekala v  maju in juniju 2007
 v STUDIU MAJA Studio za nego telesa in fizioterapijo
(Ogrlica) Ferarska 8, Koper

Vstop je prost. Prostovoljni prispevki so dobrodošli.

 

Dodatne informacije pri Radmili Pavlovič,  Združenje Naravni začetki  051 245 013  ali 01 544 34 79.

 

MASAŽA DOJENČKA                                                                                      Sobota, 12. 5. 2007 ob 10. uri
Telesni dotik je za otroka v poporodnem obdobju zelo pomemben.. Vpliv masaže na telesne, mentalne in psihične funkcije, kdaj in koliko časa masiramo, na katere težave lahko vplivamo, demonstracija masaže.

Vodi  mag. Maja Fortunat višja fizioterapevtka, vodja STUDIA MAJA

PORODNE VIZIJE, PORODNE REALNOSTI                                             Sobota, 19. 5. 2007 ob 10. uri 
V predavanju raziščemo pogoje in načine porajanja v slovenskih porodnišnicah, spoznamo sodobne strokovne ugotovitve o posameznih praksah. Udeleženke in udeleženci imajo priložnost, da spregovorijo o  svojih potrebah in željah. Tako lahko sooblikujemo vizijo skrbi med porodom, ki je bolj po meri uporabnic in jo približamo realnosti.

Vodi dr. Zalka Drglin, raziskovalka na področju obporodne skrbi in materinstva – IVZ RS, avtorica znanstvenih, strokovnih, poljudnih prispevkov, svetovalka pri Združenju Naravni začetki

OČETJE PRED, OB IN PO PORODU                                                           Sobota, 26. 5. 2007 ob 10. uri 

Govorili bomo o izbiri spremljevalca/ke, o njegovi/njeni vlogi in konkretnih nalogah med porodom. Pregledali bomo pomen vpletenosti partnerja v aktivnosti med nosečnostjo in prisotnost pri porodu in vpliv na aktivno očetovanje. Kako očetje iščejo svojo vlogo v zgodnjem starševstvu.

Vodi Irena  Šimnovec, predsednica in ustanoviteljica Združenja Naravni začetki, voditeljica delavnic

 

IZZIVI  POPORODNEGA OBDOBJA                                                           Sobota, 2. 6. 2007 ob 10. uri  
 Kaj nas doleti po porodu, govorimo o čustvenih in socialnih spremembah, kako se lahko takrat odzovemo in kako doseči ravnovesje v bolj sproščeni starševski vlogi, ki je samo ena od številnih vlog, ki jo sicer imamo v življenju.

Vodi mag. Radmila Pavlovič, svetovalka za obporodne stiske pri Združenju Naravni začetki

UMETNOST DOJENJA IN PREMAGOVANJE TEŽAV                            Sobota, 9. 6. 2007 ob 10. uri
Predstavili bomo najpogostejše težave, ki se pojavljajo pri dojenju ter možnosti in načine kako jih obvladovati. Prisluhnili bomo tudi vprašanjem  mamic in  poskušali nanje odgovoriti.

Vodi Tanja Potočnik, dolgoletna članica Združenja Naravni začetki in bivša svetovalka pri Mednarodni zvezi za dojenje (La Leche League International)

 

SPREMEMBE V ODNOSIH IN SAMOZAVEST                                          Sobota, 16. 6. 2007 ob 10. uri

Način komunikacije, ki se ga lahko priučimo, pomembno vpliva na medsebojne odnose. Samozavestne osebe so manj osamljene, imajo boljše medosebne odnose, so bolj samozavestne, imajo boljši stik s svojimi čustvi in občutki, bolj se zavedajo svojih sposobnosti, lažje se spoprijemajo s stresom in imajo manjšo verjetnost za pojavnost epresije. Preventivno za vse obremenjene starše. Udeleženci dobijo tudi gradivo.

Vodi  Sabina Lenarčič dipl. socialna delavka, sodelavka Združenja Naravni začetki

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Mama_Zofa_Natecaj_Materinstvo







Domov
Powered By GeekLog