V Pekingu so predstavili star zemljevid kitajskega morjeplovca, admirala Zheng Heja, ki naj bi dokazoval, da je Ameriko odkril že 70 let pred Krištofom Kolumbom. Gre za zemljevid iz leta 1763, ki je kopija Zhengovega zemljevida iz leta 1418 in prikazuje kitajsko videnje sveta. Na njem so že prikazani vsi svetovni kontinenti, medtem ko Kolumb leta 1492 še vedel ni, da je dejansko odkril novo celino, ampak je verjel, da je prišel v Indijo.
Zemljevid naj bi ponudil nadaljnje dokaze, da je kitajski admiral Zheng priplul do Amerike mnogo pred Kolumbom, ki je Ameriko "odkril" leta 1492, sta povedala lastnik omenjenega zemljevida, Liu Gang, in britanski zgodovinar Gavin Menzies. "Zemljevid kaže, da je Zheng He odkril ves svet," je dejal Liu. Na zemljevidu so vrisane in na kratko opisane tako Amerika kot Afrika, pa tudi Evropa, a brez Velike Britanije. Sicer je tudi Kalifornija narisana kot nekakšen otok. Na zemljevidu so precej natančno prikazani tudi vsi svetovni oceani, glavni otoki in reke - celo reka Potomac, ki teče skozi Washington.
Menzies in Liu zdaj trdita, da imata dokaze, da so evropski raziskovalci Kolumb, Vasco da Gama in Ferdinand Magellan "uporabljali kopije tega zemljevida, da bi prišli do Novega sveta". "Zheng He in njegova pomorska flota so odkrili ameriško celino še preden se je Kolumb sploh rodil," je dejal Menzies.Zbiratelj starin Liu je povedal, da je spoznal izjemno pomembnost tega zemljevida, potem ko je prebral Menziesevo knjigo "1421 - Leto, ko je Kitajska odkrila svet", ki je bila lani maja natisnjena tudi v kitajščini. Kot je danes pojasnil, je zemljevid kupil v neki starinarnici v Šanghaju leta 2001 za okoli 500 dolarjev. Točno starost zemljevida zdaj preverjajo na Novi Zelandiji.
V svoji knjigi Menzies trdi, da je bil kitajski admiral Zheng prvi pomorščak, ki je objadral svet in priplul do Amerike. Prve ladje Zhengove flote, ki naj bi štela okoli 200 ladij, so izplule iz Nanjinga 11. julija leta 1405. Nekateri celo menijo, da bi bilo ladij v njegovi floti lahko še več.
Po zapisih kitajskih zgodovinarjev se je admiral Zheng rodil v muslimanski kitajski družini Hui v jugozahodni provinci Yunnan leta 1371. Ko je bil star 10 let, je kot evnuh prišel na dvor dinastije Ming in kmalu napredoval skozi cesarsko birokratsko hierarhijo. Od leta 1405 do smrti leta 1433 je Zheng vodil sedem pomorskih flot, s katerimi je obiskal 37 držav v jugovzhodni Aziji, na Srednjem vzhodu in Afriki. Nekateri kitajski zgodovinarji celo trdijo, da so Zheng in njegova potovanja služili kot navdih za lik legendarnega morjeplovca Sinjebradca.
Številni znanstveniki sicer verjamejo, da so Ameriko že pred 10.000 leti prvič nastanili prazgodovinski narodi, ki so iz severovzhodne Azije, današnje Sibirije in Mongolije, prešli na Aljasko in dalje na ameriško celino. Kulturni, jezikovni in genetski podatki naj bi kazali, da so prazgodovinska plemena Mongolov prešla prek zaledenele Beringove ožine med zadnjo ledeno dobo, še dodaja dpa.
Uradno je Evropa prvič za novo celino zvedela s Kolumbom in nato s številnimi raziskovalci Novega sveta, ki so mu sledili. Toda tudi v primeru Evrope naj bi Kolumba že prehiteli. Dele Severne Amerike naj bi namreč po mnenju znanstvenikov odkrili že Vikingi.
|