Sindrom karpalnega kanala - SCC, terapija brazgotin, delovna terapija rok
V zadnjih letih vse bolj narašča, še posebej pri ženskah, tako imenovani sindrom karpalnega kanala (SCC). Izkoriščamo to priložnost za opozorilo in hkrati poziv, da se ne odlaša z obiskom pri zdravniku ali terapevtu, če se pojavlja mravljinčenje rok, kajti v zgodnji fazi te diagnoze je mogoče težavo odpraviti.
Težavo lahko občutite kot mravljinčenje prstov in roke, kot občutek olesenelosti v roki in/ali bolečine, ki se lahko pojavljajo v celi roki. Običajno je več mravljincev in bolečin ponoči, pri nekaterih se mravljinčenje pojavlja tudi čez dan. Bolečina je včasih tako huda, da bolnika prebudi. Tako pride do izgube moči v mišicah dlani, največkrat v mišicah palca, prijemanje predmetov postane vse bolj oteženo. Če je živec stisnjen dlje časa, lahko določena živčna vlakna odmrejo, zato je potreben čimprejšnji kirurški poseg. S tem se sprosti predel, ki je najbolj stisnjen, vendar se odmrla vlakna ne morejo več obnoviti.
V zgodni fazi te težave je s hitro pomočjo problem možno odpraviti – z izdelavo opornice za pravilen položaj zapestja ter izbrano terapijo, tako, da operacija največkrat ni potrebna.
Zato ne čakajte!
Zasebna zdravstvena dejavnost v Ljubljani VI-DA Studiu d.o.o. že 23 leto obravnava kliente, ki imajo tudi težave s sindrom karpalnega oziroma zapestnega kanala (SCC).
Izdelujejo statične opornice, izdelane iz posebnega plastičnega materiala, ki vzdržujejo zapestje v pravem položaju. Opornice izdelujejo po meri, individualno po roki. Bolnik si opornico namešča predvsem ponoči, po potrebi pa tudi čez dan.
Razgibavanje zapestja oz. delovno terapijo, ki jo izvajajo po operaciji pa omogoča hitrejše okrevanje in gibljivost roke, ter uporabo pri vsakodnevnih aktivnostih.
KDAJ DELOVNA TERAPIJA ZA ROKO
Delovna terapija je lahko sestavni del rehabilitacije po poškodbah, degenerativnih boleznih rok ali operativnem posegu. K delovni terapiji prištevamo aktivnosti, s katerimi ob pomoči različnih terapevtskih pripomočkov pridobi pacent večjo gibljivost, koordinacijo in spretnost ter izboljša in poveča mišično moč prizadete roke.
Delovna terapija naj bi se pričela čim prej - takoj, ko je možno pričeti z aktivnimi vajami.
Npr. po izpahu rame se lahko prične s postopnim gibanjem že po tednu ali 10 dneh. Iz izkušnje vam povem, da se s tem veliko skrajša doba rehabilitacije. Čas pričetka določi osebni zdravnik ali specialist.
V delovni terapiji ne uporabljamo protibolečinskih terapij, kot so elektrostimulacija, UZ, TENS, ip… to so fizioterapevtske storitve. Pacient - klient pa lahko izvaja delovno terapijo v kombinaciji s fizioterapijo.
Nekaj najbolj pogostih primerov:
Opornice in delovno terapijo izvajajo v VI-DA Studiu samoplačniško ali na koncesijo z delovnim nalogom za vso Slovenijo že 23 let, ki ga izda osebni zdravnik ali specialist.
»Pogosto se klienti po operaciji vrnejo k nam po opornico in na terapijo - ker se jim težava ponovi« pravijo v VI-DA Studiu. Na podlagi takšnih izkušenj, ter iz tuje in domače strokovne literature je razvidno, da tudi operativni posegi in opornica ne morejo vedno odpraviti vseh težav, ker niso težave samo v zapestju ampak v celi roki. 'Porušeno je ravnotežje' tudi v organizmu. Zato je pomembna terapevtska obravnava 'človeka kot celote'! Ne čakajte!
Po operaciji zapestja je potrebno čim prej zmehčati brazgotino oziroma jo popolnoma odpraviti.
Brazgotine je možno odstraniti!
Po vsakem operativnem posegu ali poškodbi se prične regeneracija tkiva. Slednja lahko v nekaterih primerih povzroči nastanek manjših ali večjih brazgotin, pri čemer lahko proces brazgotinjenja traja tudi do poldrugega leta. Da bi vplivali na ta proces, si na poškodovani del takoj po operaciji nanašamo naravno kremo za mehčanje brazgotin. S kremo masiramo brazgotino toliko časa, da se nič več ne vidi zlepljenost kože in podkožja in da ni več rdečine na koži. Za hitrejše rezultate uporabimo še silikonski obliž. Svetujemo uporabo najkvalitetnejših silikonskih obližev za brazgotine z aktivnimi učinkovinami, ki hkrati mehčajo brazgotino in delujejo kot kompresija.
Nad brazgotine v dveh korakih:
1. Z naravno kremo Cosmerba Rjava/Renaisance ali Venobis Sensitive Intense. Z masiranjem brazgotine z omenjenima kremama brazgotino zmehčamo. Kremi vsebujeta samo naravne, organizmu prijazne sestavine (prave kombinacije eteričnih olj in ostalih sestavin v pravem razmerju), ki se vpijejo v kožo in delujejo tudi globinsko. Torej vplivajo na mehčanje tako zunanjih kakor notranjih brazgotin. Kremi negujeta sveže, stare in dvignjene (hipertrofične) brazgotine.
Kremi sta negovalni, terapevtski in energijsko prevodi po meridianih. Izkušnje mnogih uporabnikov kažejo, da z uporabo omenjenih krem dosežemo vizualno boljši videz brazgotin, odstranijo pa se tudi energijski zastoji, nastali kot posledica brazgotin ter izravnajo tako imenovane motnje energijskih tokov. Energijsko prevodne kreme v akupunkturnih točkah uravnavajo ali sproščajo pretok energije. Delujejo rehabilitacijsko.
Energijski princip izvira iz kitajske medicine, ki je že pred več kot tisoč leti spoznala, da zastoji na meridianih povzročajo tudi organske motnje. Pri poškodbi ali obolenju je pretok energije po meridianih moten, zato ga je potrebno ponovno uravnavati. Energijsko prevodne kreme zmanjšujejo oz. odpravljajo zastoje površinskega in globinskega pretoka energije, ki so nastali zaradi poškodbe ali obolenja. Prizadeti del zato hitreje okreva.
2. S silikonskim obližem GelSmart. Obliž deluje tako, da ob pritisku na brazgotino odvzame koži kisik in s tem prepreči rast brazgotine – deluje kompresijsko. Vsebuje pa tudi aktivne sestavine (vitamin E, olivno olje in olje grozdnih pešk), ki se postopoma sproščajo v brazgotino in s tem:
- izboljšajo videz nove ali stare brazgotine
- pomagajo zmehčati, izravnati in odstraniti brazgotino
- preprečujejo nastajanje brazgotin, če se uporabi takoj, ko je manjša zatrdlina na brazgotini (npr. 14 dni po odstranitvi šivov)
Obliž je samolepilen, za večkratno uporabo (opranega ponovno namestimo na brazgotino). Odrežemo ga na velikost brazgotine in enostavno namestimo na kateri koli del telesa. Klinične raziskave kažejo, da se videz brazgotine ob redni vsakodnevni uporabi izboljša do 85-odstotno. Obliž je dermatološko testiran in hipoalergen.
Brazgotino večkrat na dan namažemo in masiramo s kremo Cosmerba rjava ali Venobis Sensitive Intense. Ponoči pa na brazgotino namestimo še silikonski obliž.
V VI-DA Studiu izvajajo tudi strokovno terapijo svežih in starih brazgotin že 23 let.
Cilji terapije so: zmanjšati preobčutljivost, zmehčanje brazgotine, izboljšanje estetskega videza brazgotine, preprečiti oz. zmanjšati kontrakture...
Terapija brazgotine obsega: masažo brazgotine, informacijo o uporabi silikona in kreme, 'obsevanje' predela in po potrebi računalniška terapija.
Pri obisku dobite tudi navodila, kako vplivate na mehčanje brazgotine tudi sami doma.
VI-DA Studio d.o.o., Celovška 280, Ljubljana www.vidastudio.si , 01 256 74 74, 040 331 820
VI-DA studio d.o.o.
www.vidastudio.si/si
Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Karpalni-Kanal-Terapija-Brazgotin
Domov |
|
Powered By GeekLog |