Do referenduma zakona ne bodo izvajali
Ko se je že zdelo, da bo Kalifornija orala ledino, so podporniki plastičnih vrečk dosegli zmago in bodo volivci v Kaliforniji novembra 2016 odločali o odpravi zakonske prepovedi plastičnih nakupovalnih vrečk.
Kalifornija je lani sprejela zakon o popolni prepovedi plastičnih vrečk, s katerimi kupci iz trgovin domov odnašajo špecerijo in druge artikle. Zakon bi se moral sicer začeti izvajati šele julija letos, a je že prišlo do spremembe. Ameriško združenje za nakupovalne vrečke je namreč zbralo 550.000 podpisov za uvrstitev pobude o odpravi prepovedi plastičnih vrečk na referendum, zato zakon do referenduma sploh ne bo začel veljati.
Združenje za nakupovalne vrečke je za kampanjo zbiranja podpisov vložilo 3,2 milijona dolarjev. Kritiki zakonu že ves čas očitajo, da bo zaradi njega brez službe ostalo ogromno Američanov, proti spremembi zakonodaje pa so bili kot po navadi v podobnih primerih republikanci in pa proizvajalci plastičnih vrečk, ki bi morali proizvodnjo ukiniti ali jo spremeniti v proizvodnjo papirnatih vrečk.
Plastične vrečke že prepovedala številna mesta
Kalifornija je bila sicer prva zvezna država, ki je skušala v skrbi za okolje prepovedati plastične vrečke, podobni ukrepi pa se napovedujejo tudi v drugih zveznih državah. Podobne prepovedi so posebej že uvedla številna mesta po ZDA, med njimi San Francisco, Los Angeles, Chicago, Austin, Portland in Seattle, na Havajih so jih prepovedala vsa okrožja, samo v Kaliforniji pa jih je doslej prepovedalo okrog 100 mest.
Okoljevarstveni aktivisti trdijo, da bi s prepovedjo plastičnih vrečk, ki močno onesnažujejo morje, parke in mestne površine, pomagali okolju, saj 13 milijonov plastičnih vrečk, ki jih samo v zvezni državi Kalifornija razdajo vsako leto, konča v odtokih in na odlagališčih, kjer se desetletja ne razgradijo. Namesto plastičnih vrečk za enkratno uporabo bi trgovci dajali ali prodajali papirnate vrečke oziroma kakšne druge za večkratno uporabo.
Vir: rtvslo.si |
Plastične vrečke v Kaliforniji še ne bodo preteklost
Prispeval/a: AnaH dne sreda, 4. marec 2015 @ 08:13 CET
Najrevnejši komajda kaj vedo o škodljivosti odpadkov. Kjer ima glavno besedo kapital, pač propadejo resna prizadevanja za okolje in dobrobit prihodnjih rodov.
Izginjajoči vmesni sloj pa v skrbi za svoje udobje ali celo za obstanek postaja vse bolj ravnodušen ali celo povsem otopel.Hvala vsem, ki nas s podobnimi zadevami seznanjajo, na nas pa je, koliko to upoštevamo.