Voda je naše bogastvo - ne damo ga - poziv k aktivni vključitvi v javno razpravo in podpisu peticije
Eko civilna iniciativa Slovenije poziva k aktivni vključitvi v prizadevanja, da imamo Slovenci dostop do pitne vode, ki ne bo sprivatiziran. Pitna voda je področje, kjer so veliki koncerni zaslutili možnost monopolnih dobičkov. Zato nastaja nova EU direktiva. Niso ogrožene velike države, saj le-te znajo zaščititi svoje državljane. Cilji so druge. Na žalost je med njimi tudi Slovenija.
Zato je še čas, da državljanke in državljani povemo, kaj želimo s pitno vodo je poudaril tudi mag. Dejan Židan. V tem času namreč v EU poteka odločanje o privatizaciji vodnih virov (tudi pitne vode). Postavimo se na pravo stran in to je, da je voda last državljank in državljanov in ne države, ki lahko sprejme tudi napačne odločitve o njeni privatizaciji.
Do sedaj je bila voda javna in skupna dobrina ljudi, ki je bila zastonj (skozi vodarino plačujemo le izgradnjo in vzdrževanje vodovodnega sistema), poslej naj bi postala tržno blago. Namera je zakrita v javno-zasebno partnerstvo, pri katerem naj bi vse članice EU razpisovale koncesije za oskrbo s pitno vodo v Uradnem listu EU. Skozi to obvezo članic bi korporacije dobile popoln vpogled na EU trg s pitno vodo.
http://img.rtvslo.si/_up/upload/2013/02/08/64962091_protest7.jpg
http://img.rtvslo.si/_up/upload/2013/02/08/64962091_protest7.jpg
Slovenska vlada se je spet hlapčevsko priklonila Bruslju in že spomladi leta 2012 podala svoje pritrdilno stališče predlogu EU direktive. O predlogu je razpravljal le parlamentarni odbor za finance, ne pa pristojni parlamentarni odbor za kmetijstvo, gozdarstvo, prehrano in okolje.
V ZDA se dogaja, da koncesionar na >svojem< vodnem območju državljanom ne dovoli uporabo lastnih vodnjakov niti zbiranje deževnice s streh. Ali si to lahko predstavljate v Sloveniji?
Več na: Vojna za vodo se je začela
http://ekoci.si/wp-content/uploads/2013/02/Vojna-za-vodo-se-je-za%C4%8Dela.doc
(tekst Anton Komat)
Uradna peticija, da voda ostane javna dobrina in da se v dostop do nje ne vmešava kapital bo naslovljena na Evropsko komisijo. Podpišite in delite dalje. Hvala!
http://www.right2water.eu/water-human-right
Objave v slo medijih
Zbrali milijon podpisov, potrebnih za sprožitev prve EU državljanske pobude
Organizatorji pobude Right2Water http://www.right2water.eu/ so sporočili, da so zbrali več kot milijon podpisov, potrebnih za sprožitev morebitne prve evropske državljanske pobude
https://signature.right2water.eu/oct-web-public/?lang=en.
Pobuda Right2Water evropsko komisijo sicer poziva k predložitvi ustrezne zakonodaje, ki bi zaščitila vodo kot javno dobro in preprečila, da postane tržno blago.
http://www.delo.si/novice/svet/zbrali-milijon-podpisov-potrebnih-za-sprozite
http://www.delo.si/novice/svet/zbrali-milijon-podpisov-potrebnih-za-sprozit
V Avstriji močan odpor proti privatizaciji vode
Avstrijci so odločno proti predlogu komisije, da bi dostop do trga koncesij z vodo odprli vsem evropskim podjetjem.
http://www.delo.si/novice/svet/v-avstriji-mocan-odpor-proti-privatizaciji-vode.html
Voda je življenje. In dobiček?
http://www.rtvslo.si/okolje/voda-je-zivljenje-in-dobicek/302077
Smo na pragu privatizacije vode?
http://www.val202.si/2013/02/smo-na-pragu-privatizacije-vode/
Privatizacija svetovne vode
http://www.oocities.org/vojna_za_vodo/voda.htm
Kaj pomeni lastninjenje in privatiziranje vode, so dobro na lastni koži občutili prebivalci mesta Cochabamba, Bolivia, katerim je ameriška korporacija ukradla vodo. In potrebna je bila revolucija in ljudstvo. Bolivije je moralo zastaviti svoje življenje, da je spet spremenilo 'privatno vodo' v 'od boga dano tekočino'; in da so se spet lahko napili dežja in zalili vrt.
Cochabamba Water Wars
http://www.youtube.com/watch?v=sJmNg7d3Imk
http://www.youtube.com/watch?v=sJmNg7d3Imk&feature=related
Plenilska privatizacija vode
Korporativni lobiji že desetletja vodijo kampanije za privatizacijo vsega, kar se da privatizirati, vključno z vodo. Njihovo opravičilo je bilo vedno, da bo privatizacija pripeljala do bolj kvalitetnih storitev za nižjo ceno. V primerih naravnih monopolov se je v praksi vedno izkazalo popolnoma nasprotno. Tako zdaj ciljajo na javne službe bankrotiranih državah in to utemeljujejo s tem, da je privatizacija (po smešno nizkih cenah) potrebna, ker v nasprotnem primeru vlada ne bo imela denarja za plače in pokojnine.
To so slabe novice ali vsaj majhen del le-teh. Vendar obstajajo tudi dobre. Pred letom in pol so v referendumu, ki so ga mediji popolnoma ignorirali, Italijani s 96% glasov glasovali proti privatizaciji vode (s 57% udeležbo). Leta 2006 je dežela z zelo posebnim odnosom do vode - Nizozemska – z zakonom prepovedala privatizacijo vode. Podobna zakonodaja je bila sprejeta v Urugvaju. In leta 2000 so se ljudje iz Cochabambe v Boliviji uspešno uprli, ko je vlada poskušala razprodati njihovo vodo ameriški multinacionalki Bechtel.
http://presencecounts.wordpress.com/2012/11/12/plenilska-privatizacija-vode/ |
Voda je naše bogastvo - ne damo ga
Prispeval/a: AnaH dne nedelja, 17. februar 2013 @ 15:34 CET
Voda je naše bogastvo - ne damo ga
Prispeval/a: panefin001 dne nedelja, 17. februar 2013 @ 18:47 CET
Popolnoma se strinjam, da te primarne dobrine ne morejo in ne smejo biti podvržene ustvarjanju dobičkov in bogatenju posameznikov, ali ene družbe na račun druge.
Že dolgo se dogaja prav to, da tisti, ki so uničevali svoje vire pitne vode, z manipulacijami in prevarami le to preprosto ukradejo drugim, ki takih virov še niso uspeli uničiti.
K temu bi še dodal, da bi v današnji razviti civilizacijski družbi, ki razpolaga s tehnologijo in možnostmi, da proizvaja dovolj hrane za svoje prebivalce, ta morala biti na razpolago po osnovni proizvodni ceni in popolnoma brez dobička.
Morebiti bi ta lahko bila celo zastonj.
Skratka elementarne in primarne dobrine, bi se v današnji stopnji tehnološke razvitosti z lahkoto uredile tako, da bi le teh bilo dovolj za ve prebivalce tega planeta.
Žal je problem v naši zavesti, oziroma egoizmu., ki stremi k dobičkarstvu na račun trupel in za vsako ceno.
Članki kot so ta, zagotovo pripomorejo k tovrstnemu ozaveščanju.
P.S.
Tudi pravica do miru, je elementarna pravica slehernega živega bitja.
Proizvodnja orožja bi zato morala biti z zakonom prepovedana, saj orožje ne zagotavlja mir temveč ravno obratno.
Seveda je to le utopija brez korenitih sprememb nas samih, saj je orožje in nasilje globoko vajeno v naši psihi in zavesti.
Mirko
Voda je naše bogastvo - ne damo ga
Prispeval/a: Miran Zupančič dne nedelja, 17. februar 2013 @ 19:02 CET
Miran.
Voda je naše bogastvo - ne damo ga
Prispeval/a: budabreztruda dne ponedeljek, 18. februar 2013 @ 10:41 CET
Skrbi lahko predvsem Stojčija.
Ne bo dolgo, ko mu bodo zaračunali dihanje.
:))))
Voda je naše bogastvo - ne damo ga
Prispeval/a: osh-kosh dne ponedeljek, 18. februar 2013 @ 11:07 CET
kvalitativnega nivoja na SP.Dej se mal potrudi,bo šlo?
Voda je naše bogastvo - ne damo ga
Prispeval/a: budabreztruda dne ponedeljek, 18. februar 2013 @ 12:11 CET
Ne bo šlo.
.