Italijanska vlada je 1. januarja uvedla prepoved uporabe nerazgradljivih plastičnih vrečk. Italija je tako postala prva država Evropske unije, ki je uporabo polietilenskih vrečk popolnoma prepovedala. Pred njo je Irska leta 2002 drastično omejila njihovo uporabo z uvedbo davka 0,15 evrov na vrečko.
Učinek prepovedi bo skoraj zagotovo ogromen, saj Italijani veljajo za prave odvisnike od plastičnih vrečk (porabijo petino vseh vrečk v EU). Okoljska ministrica Stefania Prestigiacomo, ki je spremembo v zakonodaji izpeljala kljub močnemu odporu industrijskih lobijev, je potezo označila za "ključen korak naprej v boju proti onesnaževanju".
Po njenih besedah bodo zdaj državljani morali postati bolj odgovorni: "Da bi dosegli konkretne rezultate, potrebujemo aktivno podporo vseh trgovcev in državljanov, saj bodo prav vsi iskali alternative uporabi plastičnih vrečk."
Po podatkih največje italijanske okoljevarstvene organizacije Legambiente so Italijani doslej porabili 20 milijard plastičnih vrečk letno, kar je več kot 300 na prebivalca. Prepoved uporabe plastičnih vrečk bo po njihovem mnenju učinkovita le, če bodo državljani kot nadomestilo uporabljali nakupovalne vrečke za večkratno uporabo.
Če bi se to res zgodilo, bi lahko prihranili 180 tisoč ton nafte in prav toliko izpustov ogljikovega dioksida, poleg tega odvržene plastične vrečke ne bodo več onesnaževale okolja. Namestnik direktorja organizacije Legambiente Andrea Poggio je prepoved vrečk označil za veliko zmago okoljevarstvenikov, s katero je Italija postala vodilna na tem področju.
Najbolj nezaželen nadomestek za polietilenske vrečke so biorazgradljive vrečke, precej bolj sprejemljive so papirnate, ki pa imajo svoje pomanjkljivosti. "Pri nas uporabljamo majhne papirnate vrečke, katerih največja težava je, da dno včasih popusti, še posebej, ko so mokre," je razložila lastnica ene najstarejših rimskih parfumerij Cristina Bertozzini in dodala:
"Mislim, da se bomo morali vsi navaditi, da bomo od doma odhajali z nakupovalnimi vrečkami za večkratno uporabo." Prav to je tisto, česar si okoljevarstveniki najbolj želijo, saj prinaša največje učinke. To je tudi med italijansko javnostjo najpriljubljenejša rešitev, saj jo je v anketi podprlo 73% ljudi. 16% bi se jih odločilo za biorazgradljive vrečke, 10% pa za papirnate.
Vir: umanotera.org/etc
|