Skoraj vsem se sem in tja primeri, da smo prisiljeni pojesti obrok na hitro oziroma "na nogah". Največkrat se odpravimo do bližnjega kioska ali restavracije s hitro hrano, številni gostinci pa nas mamijo z dodatnim prihrankom časa, saj ponujajo dostavo hrane na dom.
Občasno uživanje hitre hrane ni velik problem, če tega ne počnete prepogosto. Obstajajo tudi ljudje, ki jim je hitra preprosto najljubša. Ne glede na to, kateri skupini pripadate, skušajte hrano iz tovrstnih restavracij omejiti na najmanjšo možno mero. Ker pa to ni možno, smo prepričani, da vam bodo naslednji nasveti prišli prav.
Jejte počasi in prisluhnite telesu: znano je, da se občutek sitosti ne pojavi takoj, marveč po 15 do 20 minutah. To zlasti velja za hitro hrano, saj jo največkrat jemo stoje, zaradi česar pogosto pojemo preveč. Če je le možno, pojejte hitro hrano v miru in sede za mizo. Naročite najmanjšo porcijo, saj boste šele po 20 minutah ugotovili, ali ste siti.
Dolgi topli in hladni sendviči s piščančjim mesom, tunino, kupom zelenjave in sočnimi aromatičnimi omakami, ki vam jih v kiosku ali restavraciji sestavijo po želji, so priljubljena rešitev številnih ljudi. Toda najpogosteje gre za kalorične bombe, nasičene z ogljikovimi hidrati in maščobami, zato bodite pri količini previdni: izberite manjše različice, ki povsem zadostujejo potrebam odraslega človeka.
Pico kupujte v lokalih, v katerih jo prodajajo na kos, saj že dva, največ trije kosi za nekaj ur potešijo lakoto povprečnega odraslega. Izbirajte med picami z veliko paradižnika, zelenjave, gob in morda še nemastne šunke. Izogibajte se dodatkom, kot so suha salama, slanina, smetana, hrenovke in jajca, saj vsebujejo veliko kalorij in maščob ter malo kakovostnih hranilnih snovi.
Solate iz hitrih restavracij so slaba hrana - predvsem zaradi polivk, ki jih navadno prodajajo ločeno. Solata bo znatno bolj zdrava, če bo brez omake. Solato je najbolje začiniti z malo soli, kisa in olivnega olja. Tisti, ki redno jedo solate iz tovrstnih restavracij, naj si pripravijo stekleničke s kakovostnim oljem in kisom ter jih nosijo s seboj. Ne gre pozabiti, da je solata s povprečno "hitro polivko" (dressing) celo bolj škodljiva od velikega hamburgerja s "polno opremo".
Če ne morete brez omake, so nekoliko boljša rešitev manj mastne polivke oziroma polivke z manj maščob in kalorij, toda tudi te vsebujejo obilo umetnih in nezdravih dodatkov. Gorčica je sprejemljivejša od majoneze ali polivke, vendar samo v zmernih količinah. Če ne marate olivnega olja in kisa, si doma pripravite polivko z zelišči in začimbami, stekleničko ali vrečico pa imejte v torbi ali jo hranite v predalu pisalne mize.
Nove instantne juhe iz vrečke - zlasti tiste z veliko zelenjave, zmanjšanim deležem soli in umetnih dodatkov - so odlična izbira, povrhu jih je možno pripraviti povsod, če je le na voljo termovka z vročo vodo. Takšne juhe so znatno boljša oblika hitre hrana kot hamburger, pica ali burek, saj primerno potešijo lakoto do "dostojnega" obroka.
Čeprav so te juhe podobne juham, ki jih pripravljate doma, si ne dovolite, da bi na vašem jedilniku instantne juhe prevladale nad domačimi, saj so te kakovostnejše in jih ni težko pripraviti. Vsaka jed iz vrečke, ki ima dolg rok trajanja in je ni treba hraniti v hladilniku ali zamrzovalniku, namreč vsebuje razmeroma veliko količino umetnih dodatkov.
Če imate radi mleto meso, poskusite z vegetarijanskimi zamenjavami, ki so najpogosteje pripravljene iz soje. V nekaterih obratih hitre hrane ponujajo tofu, ki ga velja uvesti v prehrano namesto sira, pripravljenega iz mleka. Tako se boste izognili vsaj nepotrebnemu holesterolu. Toda če bo zrezek iz tofuja plaval v majonezi ali omaki ter ležal na kupu mastnega sira, ne boste dosegli veliko.
V skoraj vseh obratih s hitro hrano lahko naročite zrezek iz tofuja v integralnem pecivu, brez omake in sira, samo z zelenjavo (zelje, zelena solata, paradižnik, kumara), kar je zdrav in okusen obrok. Večina kioskov s sendviči ponuja dodatke sveže in vložene zelenjave, zato ni razloga za jadikovanje o omledni hrani.
Nikoli ne naročite dvojnega hamburgerja ali kake druge hrane na "nadstropja". Čeprav niso videti veliki, so dvojni sendviči vsaj trojna nadloga.
Ljubitelji hamburgerjev lahko kot zdrav nadomestek naročijo piščančje prsi na žaru z zelenjavo ali integralnim pecivom. Ko se navadite na piščanca, poskusite z mariniranimi sardelami in ribo iz konzerve. Vse to so hitro in zdravi obroki, njihova največja slabost pa je količina kruha, ki ga pojemo zraven. Tunina, najpogosteje konzervirana je zdrava samo če jo ne spremlja olje – tega velja odcediti. Namazi iz tunine vsebujejo veliko majoneze, zato niso zdrava izbira.
Če že jeste hitro hrano, se vzdržite vsaj nezdravih pijač. Tako imenovani sadni in gazirani napitki so najpogosteje zelo sladki in torej tudi kalorični. Tekoči manj masten jogurt in drugi fermentirani mlečni napitki osvežujejo kot pijača in nasitijo kot hrana. Pijte samo negazirano mineralno vodo.