Ta stran je prilagojena za slabovidne, po metodi neskončne vrstice, če želiš članek gledati v običajnem formatu klikni na:
http://www.pozitivke.net/article.php/Glena_Zdravje_Pamet
Glina zdravi pametno
torek, 9. oktober 2007 @ 05:02 CEST
Uporabnik: Pozitivke
Piše: Andrej Kikelj v novih Misterijih www.misteriji.si
V Sloveniji pridelana glina lajša različne težave in bolezni
»Pater Ašič mi je rekel "Kar z glino pozdraviš, pozdraviš za večno," pravi Janez Ferjuc iz Gmajnice pri Komendi, ki glino koplje že štirideset, za zdravje pa jo prodaja in pije zadnjih sedemnajst let. Pred toliko časa ga je namreč obiskal znani stiški pater in zdravilec, ki je pri njem našel najboljšo zdravilno glino v Sloveniji in ga potem uvedel v njene skrivnosti.
V izkop med Vodicami in Žejami, kjer lončarji kopljejo glino že dvesto let, je Janez Ferjuc, domačin, ki je kopanje gline za lončarje in pečarje prevzel od svojega očeta, leta 1980 popeljal nenavadnega gosta.
AŠIČ NAJDE NAJBOLJŠO GLINO
»Sem slišal, da imate tukaj dobro glino,« ga je nagovoril pater Simon Ašič, ki je že nekaj časa iskal najboljša nahajališča zdravilne gline v Sloveniji in mu je nekdo priporočil, naj si ogleda še glino v okolici Komende. Janez Ferjuc, ki danes v Sloveniji edini prodaja zdravilno glino, pripravljeno za neposredno uporabo, se spominja:
»Ašič mi je rekel, da je ta glina na pravem terenu, dovolj stara, naravna, nima primesi, se že na oko vidi, da je kvalitetna. Rekel mi je: „Dobro bi jo bilo spraviti na trg, ne le komercialno, ampak da bi ljudem pomagala. Pri nekaterih težavah namreč pomaga samo glina.”«
In tako se je začelo. Družina Ferjuc od takrat pripravlja glino v prahu, za obloge in tudi za uživanje po natančnih navodilih svojega mentorja. In ima velike uspehe.
»Ljudje prihajajo po mojo glino največ zaradi vnetij, denimo artritisa, poškodb, kot so zlomi in izvini, pa starostnih bolečin, težav s kolki, hrbtenico …« razlaga Janez Ferjuc in zatrjuje, da se do sedaj še nihče ni vrnil k njemu in rekel, da mu glina ne bi odgovarjala.
Mnogi pa so se vrnili in se še vračajo, ker jim glina Ferjucovih pomaga:
»Nekateri prihajajo vsako leto, da vzamejo glino za pomoč drugim in preventivno zase. Primerov ozdravljencev je veliko, težko kakega posebej izberem … Spomnim se na primer gospoda s kožnim rakom, ki mu zdravniki niso mogli več pomagati. Njegova koža je bila živa rana, po obrazu in telesu, potem pa se je pol leta mazal, porabil je 30 kg gline, in se je pozdravil. Še danes je zdrav sedemdesetletnik.
CISTA IZGINILA BREZ OPERACIJE
Neka gospa je imela cisto na maternici in so ji svetovali nujno operacijo. Ona pa ni hotela na operacijo, čeprav sem ji jo svetoval tudi jaz. Dajala si je glinene obkladke na spodnji del trebuha ter pila glino v prahu in ko je šla po treh mesecih na kontrolo, je cista izginila. Druga gospa je imela težave z jetri in je imela zelo slabo kri. Pila je glino in ko je čez dva tedna spet dala kri, je zdravnica mislila, da gre za pomoto. Nekemu otroku z bronhitisom pa se je stanje po treh tednih uživanja gline toliko izboljšalo kot prej ob medicinski pomoči v celem letu.«
Glina pomaga tudi pri psihičnih težavah:
»Nek podjetnik s firmo s tridesetimi tovornjaki je bil v hudi depresiji; od stresa je bil čisto preč, takoj se je razburil in brez razloga zmerjal ljudi, ni mogel za volan, odpovedal mu je spomin. Bil je pri psihologih, psihiatrih, a mu je šlo vedno na slabše. Obiskal je bioenergetika, ki mu je predlagal pitje gline. Poslal sem mu jo po pošti, čez dober mesec pa se je osebno oglasil pri meni. Po pitju gline se mu je stanje zelo popravilo; povedal mi je, da spet lahko vozi, ni več napadalen in da bo s pitjem gline nadaljeval.
Neka televizijska novinarka je pila glino in ji je izginila grda pega na vratu. Frizerka jo je vprašala, če je imela lepotno operacijo, ona pa ji je odgovorila, da je odpadla kar sama. Nato je začela piti glino še frizerka. In neka gospa, ki je čistilka, je slišala za zdravljenje z glino in si je z njo pozdravila kolena, ker prej ni mogla več delati, pomivati. Potem pa je pripeljala še veliko drugih strank; glas o moji zdravilni glini se širi od ust do ust, k meni pošilja paciente tudi veliko zdravnikov.«
GLINA NI »ČUDEŽNO ZDRAVILO«
Kljub vsemu pa glina ni nekakšno čudežno zdravilo, opozarja Ferjuc, temveč zgolj pripomoček skupaj z medicinskim zdravljenjem. Obstajajo pa seveda tudi kontraindikacije:
»Odsvetujem običajno notranjo uporabo gline oziroma uživanje prahu pri ljudeh, ki imajo previsok pritisk, 180 in več, in jemljejo zdravila za krvni tlak. V tem primeru je potreben drugačen pristop – pitje gline samo dvakrat ali trikrat na teden. Glina »razgradi« tudi antibiotike, tako da je ni dobro piti, če jemljemo antibiotike. Tudi pri kili je boljše da je ne pijemo, lahko pa jo uporabljamo zunanje.«
Pater Ašič je Janezu Ferjucu povedal, da je glina inteligentna. To pomeni, da ve, kaj mora delati v telesu; na katero mesto v telesu naj se prebije, ga poišče in se tam zasidra. Včasih pa glina bolezni ne pozdravi, a lahko odkrije kakšno bolezen, ki je zdravniki niso odkrili:
»Nek gospod je imel luskavico, zato je pil glino in se z njo mazal. Po štirih ali petih dneh pa je začutil vročino, opotekal se je, bil je zelo žejen in brez moči. Ko je šel k zdravnici, mu je izmerila vrednost sladkorja 12; kdo ve kako dolgo je že imel sladkorno in kako dolgo bi trajalo, preden bi mu jo odkrili in jo začeli zdraviti. Nek drug gospod pa je imel po štirih dneh pitja gline napad žolča, nakar mu je zdravnik odkril žolčne kamne.«
DOMAČE ZDRAVILO
Z glino si seveda pomaga tudi vsa družina Ferjucovih. Ko je Janez pred desetimi leti dobil klopni meningitis, je bil po treh dneh zdravljenja v bolnišnici že čisto normalen:
»Zdravnik mi je rekel, da sem fenomen in je naglas razmišljal, da je najbrž moje telo bolj odporno, ker je že toliko let v stiku z glino. Leta 2003, ko sem si strgal ramenske vezi, ker bi moral šest mesecev čakati na operacijo, pa sem se sam pozdravil z glino. 50 dni sem si dajal obkladke in se je pozdravilo.«
Sedaj šestdesetletni Janez Ferjuc pravi, da je pri glini najbolj pomembno, da vanjo verjamemo in da smo vztrajni:
»Ponavadi priporočam uživanje ali polaganje oblog najmanj tri tedne. Po nekaj dneh je stanje lahko že boljše, ampak še ni dobro; dobro je šele takrat, ko bolečin ne čutiš več.
Ljudem svetujem, da pijejo glino dvakrat na leto – najbolje prvič po veliki noči, da se očistimo, in drugič pred zimo, da okrepimo imunski sistem. Vsaka kura naj traja dvakrat po 21 dni z enotedenskim premorom. Preventivno uživanje gline naj ne traja več kot tri mesece na leto, da se telo ne navadi nanjo.«
Ferjuc, ki ga ljudje neprestano kličejo, vsakomur priporoči tudi branje knjige Glina zdravi, v kateri je zdravljenje z glino zelo nadrobno predstavljeno.
SKRIVNOST ZDRAVILNE GLINE
Skrivnost zdravilne gline je v njeni čistosti, zatrjuje Janez Ferjuc, ki koplje glino v naravi, kjer pet kilometrov naokrog ni nobene industrije in nobenega potoka. Kopanje in pripravljanje gline za zdravilne namene je prava umetnost:
»Ašič mi je razložil, katera glina je kje v zemlji in zakaj je dobra. V vrhnjih treh slojih, od približno 80 cm navzdol, je industrijska glina za lončarje, ki še ni tako stara in se še ni dobro usedla. Spodnja glina, meter dvajset in globlje, je pa starejša in ima določene snovi, od magnezija, kalcija … In v zadnjih dveh slojih, četrtem in petem, na okoli 1,70 do 1,90 metra, je glina za zdravljenje. Aluminijevi silikati so najbolj dejavni v taspodnji glini.«
»Prst se razkoplje z bagrom in spodaj s posebej prirejeno lopato, glino pa mečem ven z vilami. Naložim jo na traktor, odpeljem domov in dam zunaj sušit na police, da je na soncu … Ašič je rekel: „Sonce glini nekaj odvzame in nekaj doda.” V sveži glini so določene snovi, za katere je bolje, da jih ni, sonce pa je naravna destilacija. Ko se glina posuši, jo razporedim na tri dele: za modeliranje, za obloge in za pitje. Pri tem uporabljam rokavice, ker se suhe gline več ne prijema z rokami. Ob stiku s kovino namreč glina izgubi veliko koristnih in pridobi veliko negativnih stvari. Glina za uživanje ima plasti magnezija, tole rumeno … njo najprej stolčem v leseni kadi z lesenim kijem, potem pa prečistim s posebnim sitom, ki preseje tudi najmanjše koreninice. Tasrednjo glino, za obloge, zmeljem v mlinu doma. Tale glina je pa za modeliranje, mastna je in nima vmes določenih snovi. Njo lahko razbijem s kladivom, da vidim, kakšna je notri. Ta se tudi drugače razbije, se kar zdrobi, glina za uživanje, za prah, se pa čisto drugače zlomi,« navdušeno razlaga Janez Ferjuc, ki se povsem posveča pridelovanju in prodaji zdravilne gline.
Andrej Kikelj
Komentarji (0)
www.pozitivke.net