Iz Flaške boste pili boljšo vodo
V pisarnah, avtomobilih, športnih objektih in domovih širom po Sloveniji vse večkrat opažamo nekakšne steklenice, oblečene v različne pisane zaščitne nogavice. Vse pogosteje kukajo celo iz damskih torbic, videvamo pa jih tudi v rokah znanih Slovencev. V čem je skrivnost te steklenice s preprostim imenom Flaška? V čem se razlikuje od plastenk, športnih bidonov in običajnih steklenic?
Za odgovore na ta vprašanja smo se obrnili kar na osebo, odgovorno za 'rojstvo' Flaške, inovatorja Maksa Vrečka. ''Princip delovanja Flaške ni nič novega,'' razlaga Maks: ''V podjetju 4 Vivus smo zgolj uporabili obstoječo tehnologijo informiranja vode in jo udejanili v uporabnem in atraktivnem izdelku.'' Informiranje vode? ''
Pravzaprav je prvi korak informiranje stekla, ki vsebuje 71 odstotkov silicija, v katerega z orgonskim topom zapišemo informacije. Te informacije se nato prenašajo v vodo, ki postane živa voda.'' pojasnjuje Vrečko. Odgovor, ki kar kliče po nadaljevanju razlage.
Pa pojdimo lepo po vrsti. Maks Vrečko je idejo dobil v času, ko se je ukvarjal z gojenjem jagod. Kot novinec na tem področju (začel je leta 1993), je bil odprt za nove ideje in pristope, ki bi izboljšali kakovost in količino letine. Kot pravi sam, se je sprva največ ukvarjal z analizami in uravnoteženo izboljšavo prsti, na vodo pa kljub dejstvu, da predstavlja kar 89 % vsake jagode, niti pomislil ni. Leta 2003 je prišel v stik s tehnologijo izboljšanja kakovosti vode in se odločil, da jo preizkusi. ''Rezultati so bili neverjetni, saj je bilo na delu njive, ki smo ga zalivali z informirano vodo, kar za 18 odstotkov več pridelka. Iz skeptika sem se prelevil v zagovornika te zanimive tehnologije.« Poleg tega so bile z živo vodo zalivane jagode bolj obstojne, rastline pa vitalnejše in odporne proti boleznim.
Jagode, zalite z živo vodo
Maks je nadaljeval s testiranji in postajal vse trdneje prepričan v delovanje žive vode. Nekaj časa ni našel prave ideje kako praktično uporabiti bogata spoznanja in rezultate eksperimentov, nato pa je se je rodila ideja o Flaški. Sprva v obliki testne serije, ki je bila odlično sprejeta, 10.3.2010 pa se je Flaška pojavila na slovenskem tržišču. Od takrat je družina Flašk narasla na 3 različne, ki jih lahko kombinirate z bombažnimi ali neoprenskimi zaščitnimi nogavicami v različnih barvah in opremljenimi z različnimi motivi. ''Bombažne nogavice so primerne bolj za domačo uporabo, medtem ko strankam, ki bodo Flaško nosile s seboj priporočamo neoprensko,'' razlaga Vrečko in dodaja: ''Ključna funkcija nogavice je namreč zaščita pred udarci in padci, deloma pa tudi pred temperaturnimi spremembami in svetlobo.'' Zanimiva je tudi njegova utemeljitev pisanih dizajnov – ti naredijo steklenico opaznejšo s čimer nas pogosteje spomnijo na pitje vode.
Kolekcija Flaška Neo Design
Na vsak način so dizajni na Flaškah lepi in atraktivni, posebno noto pa doda možnost tiskanja imena na zaščitno neoprensko nogavico ali graviranja na zamašek, kar Flaško spremeni v unikatno darilo. Strinjamo se tudi z argumenti, da je steklo veliko boljši material za pitje vode, kot npr. plastika. Še vedno so sveža spoznanja znanstvenikov o izločanju BPA, antimona in kemikalij iz plastenk v vodo. Če nas vse skupaj prepriča, da Flaško redno uporabljamo, je njena osnovna prednost na dlani – s pomočjo Flaške bomo pili več vode. Argument, ki že sam po sebi pomeni veliko. Toda tista druga prednost, lahko bi rekli dodana vrednost, pa je dejstvo, da bo popita voda tudi boljše kakovosti.
Živo vodo, ki takšna postane s pomočjo informiranja, smo na kratko spoznali že skozi zgodbo o Flaški. Kljub temu najbrž marsikoga zanima podrobnejša razlaga kaj živa voda sploh je? Predvsem pa kako lahko voda postane živa s tem, da jo natočimo v neko steklenico? ''Za razumevanje postopka je potrebno vedeti, da voda ni enaka vodi. Predvsem se razlikuje struktura, ki jo tvorijo molekule H2O, torej vodni klastri. Poenostavljeno povedano – struktura vode iz Flaške je podobna strukturi izvirske vode, ki je najprimernejša za pitje. Klastri se zmanjšajo,'' koncept žive vode razlaga Maks. Poleg tega se zniža redox potencial vode, manjša pa je tudi njena genotoksičnost. ''Informacija, ki poskrbi za izboljšanje kakovosti vode, se iz stekla na vodo prenese preko kvantnega polja,'' še doda ponosni oče Flaške in s tem že zaide na področje kvantne fizike.
Prav zaradi težavnosti razumevanja (še bolj pa sprejemanja) koncepta prenosa informacij na molekularni ravni, v ekipi Flaška, kot se sami imenujejo, strank ne prepričujejo v njeno delovanje: ''Opravljene imamo različne neodvisne teste, ki pričajo o delovanju Flaške, seveda pa razpolagamo tudi z rezultati mojih eksperimentov z jagodami. Strankam jih z veseljem pokažemo, predlagamo pa jim naj Flaško preizkusijo v praksi.'' Neposredno se razlika čuti predvsem v okusu. Zaznajo jo bolj senzibilni posamezniki, splošna reakcija pa je, da je voda mehkejšega okusa. ''Veseli nas, da je večina povratnih informacij pozitivnih. Pred kratkim smo prejeli elektronsko pošto gospe iz Medvod, ki se je odločila Flaško preizkusiti in je izvedla poskus. Žitna zrna je zalivala z običajno vodo in vodo iz Flaške. Navdušena nam je poslala fotografije, iz katerih je razvidno, da so bilke, zalivane s Flaško višje, gostejše in bolj zelene.'' Maks pravi, da so tovrstni odzivi najboljša nagrada za trud, ki ga je vložil v projekt: ''Uživam v dejstvu, da Flaška izboljšuje življenje ljudi in prispeva k njihovemu zdravju. Veseli pa me tudi, da jim pomaga zmanjšati vplive na naravno okolje.''
Flaško lahko dobite v Sončni trgovini >> |