Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Evropska-Komisija-Bolgarska-Drzavljanka




Svoboda, varnost in pravice v EU prestopajo državne meje

ponedeljek, 3. oktober 2011 @ 05:02 CEST

Uporabnik: Sonce

Bolgarska državljanka, ki se je obrnila na evropske institucije, ne more izterjati preživnine od nekdanjega moža, ki zdaj živi v Nemčiji. Denarja v svoji državi ne more dobiti, ker mož tam nima dohodkov, nemške oblasti pa so njeno zahtevo zavrnile, ker sin ni nemški državljan. Takšne situacije so v Evropi brez meja nesprejemljive, je prepričana Evropska komisija.

Primer Bolgarke je le kaplja v morje. S čezmejnimi dolgovi ima težave približno milijon malih podjetij, ki tako izgubijo okoli 600 milijonov evrov letno. Nepridipravi spretno izkoriščajo mednarodno okolje in različne pravne sisteme držav, da goljufajo tako podjetnike kot posameznike.

Da bi goljufom pristrigli peruti in lažje izterjali mednarodne dolgove, je Evropska komisija julija predlagala evropski nalog za zamrznitev bančnih računov, ki bo dolžnikom preprečil dvig denarja v višini dolgovanega zneska z računa do sprejetja in izvršitve sodbe. Predlog uredbe morata sprejeti še Evropski parlament in Svet EU. Ko jo bodo v svoje zakonodaje vključile države članice, bo Bolgarka lažje zagotovila pravico do preživnine svojemu sinu, podjetja pa bodo lažje izterjala dolgove.

poročilu o državljanstvu iz leta 2010 Evropska komisija navaja 25 konkretnih ukrepov za lažje bivanje državljanov v drugih članicah. Nekaj jih je že sprejela, ostale pa želi sprejeti do leta 2013.

Že sprejeti pomembnejši ukrepi:

Pomembna področja, na katerih bo Komisija predlagala ukrepe v bodoče:

Lažje čezmejno življenje in poslovanje

To je le zadnji v vrsti ukrepov, s katerimi želi Evropska komisija izboljšati življenja svojih državljanov in okrepiti njihovo zaupanje v enotni trg EU. Pravice potrošnikov igrajo pri tem pomembno vlogo. Primer slovenske državljanke, ki je preko spleta naročila oblačila, za katera se je izkazalo, da so premajhna in drugačna od oglaševanih fotografij, je eden v vrsti mnogih. Pogoji za vračilo blaga in povrnitev denarja so bili nejasni, zato se je obrnila na Evropski potrošniški center (http://www.epc.si/). Z njihovo pomočjo je sicer rešila težavo in dobila denar nazaj, a potrebna je sistemska rešitev.

Komisija je zato predlagala Direktivo o pravicah potrošnikov, ki jo je junija že sprejel Evropski parlament. Direktiva prinaša več pravic predvsem pri spletnih nakupih, tako da podaljšuje rok za vrnitev blaga s sedmih na 14 dni in natančneje določa pravila poslovanja za trgovce.

Ti bodo morali jasno navesti končno ceno izdelkov in storitev, ne bodo smeli več zaračunavati dodatnih stroškov pri plačilih s kreditnimi karticami, direktiva pa na primer prepoveduje tudi zdaj že uveljavljeno prakso, da morajo potrošniki posebej odkljukati dodatne storitve, ki jih ne želijo, sicer jim te prištejejo h končnemu znesku. In kar je najpomembnejše, vsi državljani EU morajo imeti enake pravice, ne glede na to, iz katere države so in v kateri državi nakupujejo, delajo ali živijo.

Brez ovir za poroko para iz različnih držav

Češki državljan je tik pred poroko s svojo partnerko, sicer državljanko ene izmed držav EU, na spletu prebral, da poroka zaradi administrativnih pravil ne bo mogoča. Partnerka naj bi potrebovala potrdilo o stalnem prebivališču na Češkem, ki pa ga ne bi mogli izdati takoj. Čeh se je po pomoč obrnil na Evropsko komisijo in ugotovil, da ukrep predstavlja kršitev veljavne zakonodaje Evropske unije, ki državljanom EU ter njihovim družinam zagotavlja enake pravice v vseh državah članicah.

Komisija se je s posebno aplikacijo EU Pilot, ki ji pomaga nadzorovati izvajanje pravnega reda v članicah, obrnila na češko vlado. Hitro so ugotovili, da "administrativna ovira" ne obstaja in da napaka tiči zgolj v neposodobljenem besedilu na spletni strani.

Vir: www.euekspres.eu

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Evropska-Komisija-Bolgarska-Drzavljanka







Domov
Powered By GeekLog