Jezeru grozi ekološka katastrofa. V njem so odkrili izjemno invazivno in trdoživo zebrasto školjko, ki izvira z Urala. Ker nima naravnih sovražnikov in se razmnožuje z izjemno hitrostjo, bo postopoma zadušila ves jezerski živelj. Mnogi se bojijo, da je za rešitev že prepozno.
Po Evropi in v ZDA, kjer te školjke mašijo cevi hidroelektrarn in povzročajo večmilijonske škode, stoodstotno učinkovitega načina za njihovo uničenje še niso odkrili. Reševalce blejskega jezera tako čaka res težka naloga.
Potapljačev blejskega Društva za podvodne dejavnosti ne ustavi niti led, ki se te dni vse bolj debeli na jezerski gladini. Žene jih ljubezen do tega bisera, zato se nekajkrat na teden potopijo vanj in ročno, eno po eno odstranjujejo nadležne trikotničarke ali zebraste školjke.
Najbolj so se namnožile ob Grajskem kopališču in drugih obalnih delih. Ker se oprijemajo trde površine. "Kjer se ljudje kopajo, bo prihajalo do ureznin, ker so njihove lupine zelo ostre," je opozoril član društva Jure Žvan.
Namestijo se celo na hrbte potočnega škržka, ki živi v jezeru, in mu tako preprečijo prehranjevanje. Hrano jemljejo tudi drugim prebivalcem jezera. "Je zelo trdoživa in v našem jezeru nima naravnega sovražnika," je pojasnil potapljač Rok Lesjak.
Školjke, ki se izjemno hitro razmnožujejo, bi lahko s svojo širitvijo zadušile floro in favno v jezeru ter povzročile pravo ekološko katastrofo. Že aprila ima školjka nov razmnoževalni cikel, ki bi lahko pomenil konec kopanja v blejskem biseru.
Zebrastih školjk so polna tudi dna blejskih čolnov in pleten. In prav tako so ta nadležna bitja, ki so sicer doma v ruskih rekah in jezerih, najverjetneje prišle na Bled. In v Dravo, kjer so jih tudi odkrili. "Tisti, ki je tam veslal, je prinesel čoln sem in z njim tudi larve in tako je školjka prišla sem," je povedal Žvan.
Blejska občina je za jutri in za ponedeljek sklicala kar dva krizna sestanka. O možnih rešitvah bodo razpravljali s predstavniki ministrstva za okolje, ribiško družino, biologi, potapljači in predstavniki Triglavskega narodnega parka. Čolni bi školjke namreč utegnili zanesti tudi v tamkajšnje vode, izliv blejskega jezera pa v Savo.
Vir: 24ur.com
Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Ekoloska-Katastrofa-Blejsko-Jezero
Domov |
|
Powered By GeekLog |