Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Dolina-Reke-Dragonje-kmetijska-Zemljisca




Zaščita kmetijskih zemljišč v dolini reke Dragonje

ponedeljek, 4. julij 2011 @ 22:31 CEST

Uporabnik: Sonce

Okoljska organizacija Alpe Adrija Green poslala g.Ministru za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano mag. Dejan Židan, Minister RS za okolje in prostor Ministru dr. Roku Žarniću ter Županu dr. Peteru Bossmanu, poslalo mnenje z vprašanjem   o Zaščiti kmetijskih zemljišč v dolini reke Dragonje.

Razgovori, da bi v dolini reke Dragonje, ki je zelo primerna za kmetovanje, zgradili golf igrišče še vedno potekajo. MKGP je zavrnilo to lokacijo, saj so tam najboljša kmetijska zemljišča (prvo območje) zavarovana z zakonom.

V teh tako kritičnih trenutkih gospodarske krize, ko cene hrane skokovito naraščajo in Slovenija veliko hrane uvaža, hoče kapital neracionalno izrabljati najboljša kmetijska zemljišča za dosego svojih ciljev. Tega ne smemo dovoliti!

Bili smo na razgovoru pri županu Piranske občine. Izrazil je željo, da predlagamo alternativo.

Pogovorili smo se krajani, civilno iniciativo Sečovlje, raznimi strokovnjaki in našimi člani. To področje je  za kmetovanje zelo primerno zaradi zaokroženosti kmetijskih zemljišč, rodovitne zemlje, ugodne mikroklime in možnosti namakanja. Možna je pridelava zelo različnih kultur: različnih vrtnin, sadnih rastlin, poljščin in vinske trte.

Zemljišča so trenutno neobdelana zaradi spora na sodišču (med Občino Piran in Skladom  kmetijskih zemljišč in gozdov RS ).  Kljub sporu bi jih lahko takoj dali v najem krajanom vsaj za 5 let in na ta način zagotovili ustrezno kmetijsko rabo.

Pred  leti so v CI Sečovlje zbrali preko 400 podpisov proti gradnji golf igrišča (podpisale so skoraj vse družine, razen nekaj družin na Košti, vseh krajanov Sečovelj je cca 1000 skupaj z otroki ). Prebivalci se zavedajo, da je potrebno zemljo obdelovati, saj smo v gospodarski krizi, Slovenija pa ima le 50% samooskrbo pri žitih in 30 % pri zelenjavi. 

Leta 2009 je bilo na prebivalca Slovenije samo še 2189 m2 kmetijskih površin, za samooskrbo pa bi jih potrebovali 2500 do 3000 m2.

Člani društva AAG, CI Sečovlje in ostali se sprašujemo, kako lahko v času svetovne gospodarske krize investitorji sploh razmišljajo o takšni naložbi na najboljših kmetijskih zemljiščih, saj bi morala biti prednostna samooskrba s hrano, ki je tudi za našo državo strateškega pomena.

Predsednik Alpe Adria Green
Vojko Bernard

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Dolina-Reke-Dragonje-kmetijska-Zemljisca







Domov
Powered By GeekLog