Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Ciscenje-Vodnega-Okolja-Moja-Reka-2016




Moja reka si 2016

torek, 31. maj 2016 @ 12:14 CEST

Uporabnik: Sonce

Moja reka si 2016: Murska Sobota, Kranj in Domžale so se najbolj izkazali pri čiščenju vodnega okolja
V projektu Moja reka si smo v letu 2016 povezovali organizatorje čistilnih akcij in prispevali k močnejšemu glasu njihovega dela. Med 28 prijavljenimi organizacijami smo izbrali 13 finalistov, med katerimi so se najbolj izkazali občina Murska Sobota, Zveza tabornikov občine Kranj in Ribiška družina Bistrica Domžale. Skupaj je 13 finalistov zbralo več kot 300 ton odpadkov.

13 finalistov iz vse Slovenije je v letu 2016 združilo več kot 10 tisoč ljudi, ki so očistili več kot 150 kilometrov brežin rek, potokov in jezer. Namen projekta Moja reka si 2016 je povezovanje čistilnih akcij, ki predvsem v spomladanskem času potekajo po vsej državi in jim dati močnejši glas pri njihovem delu. Tako smo vse čistilne akcije predstavili na portalu mojareka.si in Facebook strani Moja reka si, obveščali lokalne in nacionalne medije o čistilnih akcijah ter njihovo delo predstavili tudi v reportažah. Projekt Moja reka si poteka skozi vse leto. 1. junija, ob Dnevu Save, najboljši organizatorji prejmejo tudi denarne nagrade, vsi organizatorji pa prejmejo priznanja za njihov prispevek k čistejšim rekam.

“Coca-Cola Slovenija že 7 let izvaja projekt Moja reka si, ki je del mednarodnih prizadevanj za čiste reke in ga uresničujemo tudi v sklopu podpore Mednarodni komisiji za varstvo reke Donave (ICPDR). Reke, potoki in jezera igrajo pomembno vlogo ne le v našem ekosistemu, temveč tudi v naših skupnostih. Zato smo se odločili, da podpremo tiste, ki pomembno prispevajo k njihovem ohranjanju,” je povedal Hrvoje Stakor, direktor franšize Coca-Cola HBC Slovenija.

Mitja Bricelj, predsedujoči Mednarodni komisiji za Savski bazen, je poudaril, da je dejavno sodelovanje prebivalcev in lokalnih skupnosti ob potokih in rekah, ki jih povezujejo, najbolj učinkovita pot za izboljšanje stanja vodnega okolja. Pri tem imajo šole in društva – vključno z današnjim dogodkom -  izjemno pomembno vlogo. Mednarodna komisija za porečje Save te dejavnosti podpira in nadgrajuje tudi s povezavami kot so kolesarjenje ob reki – zdaj že z tradicionalnim kolesarskim dogodkom »Sava Tour«, ki poteka ob Dnevu Save od izvira do izliva v Donavo. Ti dogodki so le v nekaj letih izjemno prispevali k spremembi miselnosti in ravnanj – Sava postaja pomembna rekreacijska os za plavanje, ribištvo, čolnarjenje, kolesarjenje ter vse ureditve, ki prispevajo k večji kakovosti življenja ob mednarodni reki. Ponosni smo na skupni dosežek. Dosežki ob Dnevu Save so nas skupni prispevek k praznovanju Dneva Donave.

Samo Grošelj, namestnik sekretarja Mednarodne komisije za Savski bazen, ki usklajuje napore štirih držav pogodbenic Okvirnega sporazuma o Savskem bazenu, Bosne in Hercegovine, Hrvaške, Slovenije in Srbije, je ob Svetovnem dnevu Save povedal: “Že na svojem prvem sestanku komisije leta 2007 so države proglasile 1. junij za Dan reke Save. Glavni namen obeleževanja Dneva reke Save je predvsem dvigovanje zavesti o ekološki vrednosti voda v Savskem bazenu. Vse aktivnosti v okviru projekta Moja reka si so k temu zelo pripomogle, zato vsem nagrajenim iskreno čestitamo!”

NAGRAJENCI

1. mesto je osvojila občina Murska Sobota, kjer je bilo udeleženih 12 krajevnih skupnosti in 5 mestnih četrti. Letos so posebno pozornost namenili čiščenju reke Mure in njenih pritokov. Opažajo, da so občani vsako leto bolj osveščeni in tako zberejo manj odpadkov na čistilni akciji.

V imenu društev občine Murska Sobota sta nagrado prevzela Monika Kozlevčar in Domen Urbanc iz Večetničnega kulturnega, izobraževalnega, turističnega in športnega društva Bakovci.

2. mesto je osvojila Zveza tabornikov občine Kranj, ki je že 15. leto organizirala čistilno akcijo Očistimo Kranj - Kranj ni več usran. Gre za največjo čistilno akcijo na Gorenjskem, v kateri združujejo osnovne in srednje šole, krajevne skupnosti, gasilska, potapljaška, turistična in druga društva. Letos bi posebej izpostavili čiščenje kanjona Zarice, Savskega drevoreda in kanjona Kokre.

V imenu Zveze tabornikov občine Kranj so nagrado prevzeli Davor Kržišnik, Tea Derguti in Klemen Markelj.

3. mesto je osvojila Ribiška družina Bistrica Domžale, ki je organizirala sklop čistilnih akcij že spomladi, načrtujejo pa tudi čistilne akcije v jeseni. Čistili so v območjih Kamniške Bistrice, ribnikov Florida, Črnelo in Gradiško jezero, Pšate, reke Reke in gojitvenega območja Vašca, Nevljice in Drtijščice.

Predsednik Martin Movern in tajnik Tomaž Lavrič sta prevzela nagrado v imenu Ribiške družine  Bistrica Domžale.

O PROJEKTU MOJA REKA SI
V 7. letu izvedbe projekta Moja reka si povezujemo čistilne akcije, ki potekajo v Sloveniji v posredni ali neposredni bližini rek, ki jih organizirajo različna društva, organizacije in posamezniki. Spletno mesto mojareka.si je platforma z informacijami o čistilnih akcijah, ki potekajo v Sloveniji. S projektom Moja reka si organizatorjem čistilnih akcij dajemo boljši glas in jim pomagamo, da je njihov trud za čistejše okolje bolje slišan. Po vsaki čistilni akciji zbiramo podatke o številu udeležencev, obsegu očiščenega območja in količini zbranih odpadkov. Ob svetovnem dnevu Save, 1. junija, razglasimo tri organizatorje čistilnih akcij, ki so se najbolj izkazali pri svojem delu.

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Ciscenje-Vodnega-Okolja-Moja-Reka-2016







Domov
Powered By GeekLog