Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Brezplacne-Smetumat-Evropski-Parlament




Smetumet v Evropskem parlamentu

petek, 6. maj 2011 @ 22:30 CEST

Uporabnik: Sonce

fREe think/thing

REthink free thing
REmislek o brezplačnih rečeh

Na dnevih odprtih vrat Evropskega parlamenta bo KED Smetumet gostoval že drugič. Nadaljujemo z lani pričetim projektom ‘fREe think/thing’ – spodbujanje razmisleka o brezplačnih rečeh.

S pomočjo našega sodelovanja se bodo ponovno praznila skladišča, kjer zastajajo stari promocijski materiali z zastarelimi logotipi in druga odpadna krama. Namesto na deponijo bodo romali na mize delavnic, kjer jih bodo obiskovalci spreminjali v uporabne in zabavne izdelke.

To soboto (7.5.2011) bomo ustvarjali v Bruslju, v nedeljo (8.5.2011) pa v Strasbourgu.

Na dneve odprtih vrat odhajamo na povabilo Zveze socialistov in demokratov Evropskega parlamenta (Group of the Progressive Alliance of Socialists & Democrats in the European Parliament), ki že drugo leto zapored namesto masovnega naročanja novih promocijskih daril, reciklira stare zaloge. Ker je leto prostovoljstva, bomo obiskovalce spodbujali, da izdelajo čim več izdelkov, ki jih bodo po dogodku podarili izbranim šolam ter nevladnim organizacijam.

Preko recikliranih izdelkov (fotografije v prilogi) in spremljajočih tekstov (tekst priložen spodaj) problematiziramo promocijske materiale in druge brezplačne izdelke, njihov vpliv na okolje ter soodgovornost njihovih prejemnikov. Skozi tekst, katerega rdeča nit je koncept mnogih RE-jev, ponujamo nekaj rešitev za kvalitetnejše sobivanje, predvsem pa odpiramo veliko vrašanj.

Iz starih brošur, bombažnih vrečk, plakatov, kartonastih tulcev, zastav,… bomo izdelali serijo map, ovitkov za zvezke, culic, škatlic, namiznih in stenskih posodic ter vetrnic.

Kulturno ekološko društvo Smetumet, ki deluje od leta 2007, idejno vodijo Maja Rijavec, Urša Štrukelj in Maja Modrijan. Njihovo delovanje je posledica kritičnega razmišljanja in prevpraševanja problematike odpadkov in odnosa družbe do okolja ter soljudi.

Skozi spoj umetnosti, ekologije, oblikovanja in igranja problematizirajo posameznikov odnos do narave, potrošnje, odpadkov in sodobnega načina življenja. Njihovo osnovno poslanstvo je širjenje ekološke zavesti in konkretiziranje idejnih rešitev, ki vodijo v manj nasmeteno, bolj odgovorno in trajnostno naravnano družbo. www.smetumet.com  

Evropski dan, 9. maj, je namenjen praznovanju obletnice tako imenovane Shumanove deklaracije iz leta 1950. Praznovanje poteka po vsej Evropi, tudi v državah članicah. V Bruslju pa bo dogodek organiziran v sodelovanju s ključnimi evropskimi institucijami, ki imajo tu sedež. Letos praznujemo 60-letnico. Med ključnimi temami v okviru praznovanja bo tudi okoljsko področje.

Več informacij: http://www.europarl.europa.eu

Smetumet v Evropskem parlamentu

fREe think/thing

REthink free thing
pREmislek o brezplačnih rečeh

Praznimo skladišča, kjer zastajajo prah, energija in stari promocijski materiali. Uporabimo jih, poigrajmo se z njihovo namembnostjo, odkrijmo nove potenciale. Izdelaj unikatno uporabno darilo, ki nosi sporočilo in bo nekomu polepšalo dan. Zakroži skozi zgodbo in predelaj svoj pogled na izdelke in svet.

Brezplačni katalogi, mape, nasmeh, vrečke, veter v laseh, smeti, pitna voda, neskončna embalaža, šumenje listja, kapa s šiltom, balon, obesek za ključe, majica in druge podlage za zasebno propagando, zvezdnato nebo, blokec, torba, kompliment, škrebljanje dežja,...

Kaj od tega je res brezplačno in kaj bi moralo biti?
Kar je brezplačno, ni nujno zastonj.
Ali bomo kdaj res prebrali vse brošure, popisali vse bloke in uporabili vse mape?
Brez česa bi zlahka živeli?

Vzemimo si čas in premislimo (rethink).
Imamo vso svobodo, da zavrnemo (refuse) vsiljene predmete, vrednote, zakone, hrano, zdravila, obleko,… Manj je več. Manj odpadkov, jeze, nereda, navlake, vrečk in zaprtih vrat, več nasmehov, trajnostnih izdelkov, domišljije in ustvarjalnosti. Zmanjšajmo (reduce) porabo, povečajmo veselje.

Veliko predmetov lahko ponovno uporabimo (reuse), če le na njih pogledamo iz drugega zornega kota.
Zakaj bi sploh nakupovali v enkratni embalaži, če lahko ponovno napolnimo (refill) svoje trajne posode, vreče, košare in steklenice, v katerih dobrine prinesemo do doma?

In zakaj bi kupovali orodje, stroje in opremo, ki jo uporabljamo le nekajkrat letno? Izposoja (rent) širi medsosedska poznanstva.

Popravimo (repair) že končno tisto kolo, luč ali radio, čeprav nas potrošniška logika odvrača od popravila starih predmetov.

Če že res ne gre drugače, reciklirajmo (recycle). Iz majice nakit, iz plakatov luč, iz brošur svinčniki, iz problemov - rešitve!

Ponov no odkrijmo (rediscover) otroka v sebi in se čudimo mehanizmom, ki poganjajo našo uro, naš avto, naš svet!

Oživimo (revive) lastne korenine, ki nam osvežijo (refresh) pogled na svet. S tem pokažimo, da dovolj spoštujemo (respect) sebe, naravo, materiale, življenje, delo, soljudi, živali, reči.

Dovolimo si škodljive navade zamenjati (replace) z novimi.

Odzivajmo se (respond) in ne sprejemajmo apatično vse bolj samoumevnih nesmislov. Izrazimo in udejanimo to, v kar verjamemo.

Omejiti (regulate) je potrebno uporabo netrajnostnih surovin, izdelkov in energije ter posodobiti (reform) nekatere zakone in ravnanja.

Dojemimo (realize), da smo vsi del istega problema, a smo hkrati lahko njegova rešitev.
Obudimo (recall) modrosti, iznajdljivosti, ročne spretnosti in enostavne rešitve svojih prababic.
Ponovno se povežimo (reunite) z naravo in se učimo iz opazovanja njenih zakonitosti.
Nenazadnje si vzemimo čas, sprostimo se (relax) in uživajmo v svetu, ki ga sooblikujemo!

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Brezplacne-Smetumat-Evropski-Parlament







Domov
Powered By GeekLog