Bodeča žica vzdolž slovensko-hrvaške meje predstavlja veliko grožnjo za naravno okolje in živali
WWF Adria, svetovna organizacija za varovanje narave, se pridružuje vse večjim izrazom zaskrbljenosti, da bodeča žica vzdolž slovensko-hrvaške meje predstavlja veliko grožnjo za naravno okolje in živali.
Do danes je v Sloveniji, po besedah državnega sekretarja na ministrstvu za notranje zadeve Boštjana Šefica, postavljeno okoli 137 kilometrov ograje v 16 občinah. »Ne da bi podcenjevali človeške dileme in tragedije povezane z begunsko krizo, se moramo zavedati, da narava ne pozna meja in da so čezmejni naravni habitati izjemno ogroženi,« pravi Martin Šolar, direktor WWF Adria.
»Ograje ovirajo gibanje prostoživečih živali, neposredno onemogočajo ekološko povezanost in tudi ovirajo učinkovito čezmejno upravljanje zavarovanih območij. Takšne posege v prostor bi bilo potrebno obravnavati tudi z vidika varstva naravnih vrednot,« še dodaja Šolar.
Postavljene ovire bodo vplivale tudi na velike zveri, zlasti medvede in volkove, ki migrirajo na tem področju in imajo naravne habitate v obeh državah. Znanstveniki se sprašujejo, kaj se bo zgodilo z medvedi, ki se morajo spomladi vrniti v svoje habitate na drugi strani meje.
Poleg negativnega vpliva na prostoživeče živalske vrste, bo žična ograja vplivala tudi na turizem na obeh straneh meje in bo predstavljala velik problem v primeru poplav.
O WWF
WWF je ena največjih in najbolj spoštovanih neodvisnih organizacij za varstvo narave, ki s skoraj petimi milijoni privržencev in globalnim omrežjem deluje v več kot sto državah. Poslanstvo WWF je ustaviti degradacijo Zemljinega naravnega okolja in graditi prihodnost, v kateri ljudje živijo v sožitju z naravo skozi ohranjanje svetovne biotske raznovrstnosti, zagotavljanjem trajnostne uporabe obnovljivih naravnih virov in spodbujanjem zmanjševanja onesnaževanja ter potratne porabe. Za več informacij od delu WWF v regiji obiščite: http://adria.panda.org/sl/. |