Ta stran je prilagojena za slabovidne, po metodi neskončne vrstice, če želiš članek gledati v običajnem formatu klikni na:
http://www.pozitivke.net/article.php/Angleski-Kralj-HerikVIII-Norost
Pojasnjena norost kralja Henrika VIII.
sobota, 26. marec 2011 @ 05:02 CET
Uporabnik: Pozitivke
Raziskovalci domnevajo, de je imel angleški kralj Herik VIII. gensko motnjo in redko krvno skupini, ki ju je mogoče kriviti za večino njegovih težav, od lastnih zdravstvenih težav ter norosti, do številnih splavov njegovih žena. »Razlog, da smo se lotili takšnih raziskav je bilo dejstvo, da je imel Henrik več žena s porodnimi težavami. Pomislili smo, ali je morda lahko to njegova krivda?« je povedala bioarehologinja Catarina Whitley, ki je vodila študijo.
Doslej je že veliko zgodovinarjev pisalo o zdravstvenih težavah razvpitega angleškega monarha, ki je bil kot mladenič zdrav in postaven moški, v kasnejšem obdobju življenja pa so ga pestile mnoge zdravstvene težave. Pred svojo smrtjo je tehtal okoli 180 kilogramov, po nogah je imel številne odprte rane, slabele so mu mišice, na podlagi nekaterih zapisov pa naj bi že v srednjih letih življenja imel tudi izrazite težave s spreminjanjem razpoloženja, od paranoje, do depresije, razdraženosti in zmedenosti.
Nekateri strokovnjaki so bili mnenja, da je Henrik trpel za diabetesom tipa II., sifilisom, pa tudi raznih kožnih obolenj, a nobena izmed teh teorij ni bila potrjena. Prav tako nobena izmed raziskav doslej ni vključevala Henrikov težav z reprodukcijo. Kar dve izmed njegovih šestih žena, sta bili žrtvi več zaporednih splavov.
Da bi razložila svojo trditev, je Catarina Whitley s svojo skupino predlagala novo teorijo, po kateri naj bi imel Henrik zelo redko krvno skupino imenovano Kell pozitivna, ki jo ima le 9 % kavkaške populacije. V primeru, da moški s takšno krvno skupino oplodi žensko s krvno skupino Kell negativno obstaja kar 50% možnost nepravilnega razvoja zarodka. Razvoj prvega zarodka je običajno normalen, vsak naslednji pa ima zelo povečano nevarnost abnormalnega razvoja in splava v obdobju med 24. in 28. tednom nosečnosti. Po mnenju Whitleyeve je nazoren dokaz za to Ann Boleyn. Elizabeta I., prvi otrok, ki ga je Ann povila Henriku, je bila rojena popolnoma brez zapletov in zdrava, nato pa je Ann dvakrat splavila v šestem ali sedmem mesecu nosečnosti. Henrikov žena Katarina Aragonska je v šestih nosečnostih rodila le enega zdravega otroka, hčerko Mary.
Poleg problematične krvne skupine Whitleyeva sumi, da je imel Henrik tudi redko gensko motnjo, imenovano McLeodov sindrom, ki ga prenaša X kromosom in običajno prizadene moške okoli 40. leta starosti. Simptomi vključujejo bolezen srca, težave z gibanjem, psihološke motnje, kot sta paranoja in zmanjšana prištevnost, s čimer bi lahko pojasnili tudi njegovo prakso obglavljanja svojih žena.
Whitleyeva je pojasnila, da je raziskava nedvomno ponudila novo zanimivo teorijo o težavah Henrika VIII., pri tem pa poudarila, da brez genskih dokazov teorije nikakor ne bo mogoče potrditi.
Vir: svarog.org
Komentarji (0)
www.pozitivke.net