NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

torek 22-apr
  • CUNJAMI - izmenjevalnica oblačil za mlade
  • Zbor za en večer- Can't take my eyes off you

  • sreda 23-apr
  • Brezplačno izobraževanje, Zeleni jedilnik za šolske kuharje
  • A Novel of Anomaly

  • četrtek 24-apr
  • Spoštujmo hrano, spoštujemo planet: Posvet ob Slovenskem dnevu brez zavržene hrane
  • Najstarejše knjige Maribora

  • petek 25-apr
  • Brezplačno izobraževanje, Zeleni jedilnik za šolske kuharje

  • sobota 26-apr
  • Zaigrajmo bobne brez bobnov s Simonom Škrlecem
  • Jurjevanje v Slovenskih Konjicah in 9. Jurijev sejem rokodelstva in kulinarike

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Amerika ali le še ena Coca-Cola fiasco   
    sobota, 23. julij 2011 @ 05:02 CEST
    Uporabnik: Pozitivke

    Jernej Je, 19. maj 2011 ob 22:12   V moji generaciji ni Slovenca, ki ne bi poznal Coca-Cole. Prejšnji teden mi je prijatelj rekel, da se Amerika (ali v nadaljnem besedilu mišljeno kot ZDA) razpada po vseh šivih in da bo Kitajska prevzela globalno trgovino.

    Hja, sem si rekel, pa kako razpada, na kakšen način? Coca- Colo včasih tudi pijem, čeprav je škodljiva, pa še nisem razpadel. Ko bolje pomislim, razpadamo vsi, samo eni prej, drugi pa pozneje. In tudi Pepsi ni isto. Dolar in Yuan tudi ne, ali pač zares obstajajo vzporednice v stvareh in sistemu samem? Generalno gledano rečem, da ja. Eni to vedo bolj podrobno kot jaz.

    Tako ali drugače se Ameriki ne moremo izogniti, pa če začnemo z njihovo glasbo in filmi. Sam sebi se nisem mogel izogniti, da ne bi pogledal, kaj o stanju dolarja in problemih, ki danes vplivajo na njegov (ne)razvoj poročajo Američani sami. Težko je situacijo razluščiti iz njihovih glavnih medijev, na koncu sem končal pri ameriških blogerjih, ko bi v bistvu prav tam moral začeti. Izsledki mojih in njihovih informacij so bili isti. Blog "Free economic collapse" mi je dal že zbrane odgovore in mi ponudil realni razmislek.  

    JEDRO*
    Delni prevod iz bloga "Free economic collapse": Gospodarstvo ZDA je nekoč bilo (beri,je bilo:) največji gospodarski stroj v sodobni svetovni zgodovini. Bilo je res čudo. Delovalo je tako dobro, da so celotne generacije Američanov začele verjeti, da bo ta brezmejna blaginja trajala. Zdaj smo priča zgodovinskemu propadu gospodarstva, pa vendar večina Američanov ne razume, kaj se dogaja.  

    Eden največjih razlogov, zakaj Američani tega ne razumejo je zato, ker njihovi politiki in glavni mediji ne govorijo resnice. Barack Obama in predsednik Zveznih rezerv Ben Bernanke, znova in znova ponavljata frazo "gospodarskega okrevanja". To je res zmeda za večino Američanov, saj se jim situacija v okolju zdi drugačna od političnih besed. Obstaja na milijone Američanov, ki sedijo doma na svojih kavčih in se sprašujejo, zakaj so izgubili delo in zakaj jih nihče več za delo ne najame? Milijon drugih Američanov se sprašuje, zakaj lahko dobijo le delovna mesta, ki bi jih lahko opravljal že vsak osnovnošolec. Družine po vsej Ameriki se sprašujejo, zakaj se jim plače ne dvignejo, medtem ko cene hrane in cene plina še naprej strmo rastejo. ZDA se soočajo z zelo resno in dolgoročno gospodarsko težavo. Če Američani ne bodo razumeli, zakaj so izgubili svoja delovna mesta, zakaj so izgubili svoje domove in zakaj so se utapljali v dolgovih, potem bodo pač počeli iste stvari, kot so jih počeli dosedaj. Prav tako bodo v Washington še naprej pošiljali iste neumne politike.  

    Na žalost, ameriški narod nikoli ne bo privolil v temeljne spremembe njihovih gospodarskih in finančnih sistemov, če niso popolnoma poučeni o tem, kaj težave povzroča.  

    VRH ZGODBE: Ameriška pravljica na sedemnajsto deljeno z dva je:

    1. Po vsej Ameriki, državne in lokalne oblasti prodajajo stavbe samo za plačilo nekaterih računov. Sedaj lahko vlagatelji  kupijo elektrarne, zapore in občinske stavbe, ki so v državni lasti.     Na primer, župan mesta Newark v državi New Jersey  je pred kratkim prodal 16 vladnih poslopij,     vključno s policijo in sedežem gasilcev.
    http://www.nwherald.com/mobile/article.xml/articles/2011/05/13/r_5tiyariorc2egadj3pxqvg/index.xml

    2. Če lahko verjamete, vsak sedmi Američan ima najmanj 10 kreditnih kartic. In ponovno se povečuje njihova uporaba.  Na žalost zgleda tako, kot da se Američani niso naučili svoje lekcije o nevarnostih kreditnih dolgov.      
    http://www.mybudget360.com/endgame-credit-card-nation-40-year-credit-card-bull-market-over/
         
    http://www.creditcards.com/credit-card-news/credit-card-industry-facts-personal-debt-statistics-1276.php

    3. Katastrofalni gospodarski učinki razlitja nafte, ki jo je povzročila firma British Petrolium (BP), se odvijajo naprej. Število "zelo" obolelih rib v Mehiškem zalivu je pričela alarmirati znanstvenike. Ribe, ki imajo tumorje, krvne strdke jeter in drugo. Prav tako o svojih zdravstvenih težavah poročajo tamkajšnji prebivalci.      
    http://www.bluehillpeninsula.org/snp_lib/showpic.php?recordID=709&timestamp=1303337569&table=bhpcc

    http://english.aljazeera.net/indepth/interactive/2011/05/2011512141926468292.html  

    4. Po vsej Ameriki se zaradi preobremenjenosti in bankrota zapirajo bolnišnice, ki skrbijo za uboge in pomoči potrebne.  Pred kratkim je lokalni časopis na Floridi objavil članek o dveh uglednih dobrodelnih bolnišnicah v Illinoisu,  ki sta skrbele za revne več kot 100 let, sedaj pa prosita dovoljenje za zaprtje.
    http://www.nwherald.com/mobile/article.xml/articles/2011/05/09/r_6ns6mx8jrogvrn39xtoksg/index.xml  

    5. Glede na podatke Pentagona, so pod zemljo v Avganistanu minerali vredni več kot bilijon dolarjev. Zdaj kompanija JP Morgan izkorišča  bogastva s pomočjo ameriške vojske.      
    http://management.fortune.cnn.com/2011/05/11/jp-morgan-hunt-afghan-gold/
        
    Ko smo že pri JP Morganu, večina Američanov se ne zaveda, da več kot jih gre na kupone za hrano, več denarja JP Morgan zasluži. Na začetku leta 2007, je bilo na kuponih za hrano okrog 26 milijonov Američanov,  danes jih je več kot 44 milijonov, od tega že vsak četrti otrok.     
    video info http://www.youtube.com/watch?v=5zf8v7RYk6Y&feature=player_embedded  
    http://topics.nytimes.com/topics/reference/timestopics/subjects/f/food_stamps/index.html  

    6. Finančni sistem je danes bolj ranljiv, kot je bilo to pred finančno paniko leta 2008. Svetovni finančni sistem se je spremenil v velikanski finančni casino, kjer so stave na vse, kar si je mogoče predstavljati. Glavne banke  Wall Streeta na teh stavah zaslužijo tone denarja. Sistem je neurejen in povsem dominiran s strani velikih mednarodnih bank. Nevarnost izvedenih finančnih instrumentov je tako velika, da jih je Warren Buffet leta 2003 poimenoval »finančna orožja za množično uničevanje". 
    http://www.politifact.com/florida/statements/2010/aug/18/kendrick-meek/kendrick-meeks-new-ad-gets-warren-buffett-jeff-gre/  

    7. V obdobju med l.2000 in 2010, so ZDA v primerjavi z ostalim svetom imele trgovinski primanjkljaj v višini 6,1 bilijona dolarjev. In ZDA imajo negativno trgovinsko bilanco vsako leto. To že od leta 1976.      
    http://www.dailymarkets.com/stock/2011/05/11/trade-deficit-up-on-oil-addicition/
     

    8. ZDA so izgubile povprečno 50.000 proizvodnih delovnih mest na mesec, saj se je Kitajska leta 2001 pridružila  Svetovni trgovinski organizaciji. Ameriški trgovinski primanjkljaj s Kitajsko je sedaj 27-krat večji,  kot je to bilo leta 1990.      http://www.philipbrennan.net/2011/01/17/china-questions-dollar-dominance/  

    9. Nedavno poročilo Mednarodnega denarnega sklada (IMF) v zvezi z naraščajočo dolžniško krizo v Evropi navaja: Evropska dolžniška kriza bi lahko povzročila svetovni finančni kolaps. Tako kot tisti, ki smo ga videli v letu 2008. In to se lahko zgodi v vsakem trenutku. Svetovno gospodarstvo je danes neverjetno medsebojno povezano, in ZDA na ta zlom ne bi bile imune.
    http://www.nytimes.com/2011/05/13/business/global/13iht-imf13.html  

    10. Stroški za šolnine na kolidžih v ZDA, so se od leta 1978 povečali za več kot 900 odstotkov.
    http://www.theatlantic.com/business/archive/2010/09/the-high-cost-of-college/63445/  

    11. Ameriška vlada je porabila več kot 413.000.000.000 dolarjev na obrestih javnega dolga v proračunskem letu 2010,  pri čemer je predvideno, da bo vlada ZDA do leta 2019 porabila 900 biljonov (900.000.000.000) dolarjev;        
    http://www.treasurydirect.gov/govt/reports/ir/ir_expense.htm
     
    http://www.defeatthedebt.com/understanding-the-danger/recognizing-the-danger/  

    12. Agencija Standard & Poor's je spremenila svoj pogled na javni dolg ZDA iz "stabilnega" na "negativno" in opozorila,  da bi ZDA kmalu lahko izgubile svoj AAA "rating".
    http://www.washingtonpost.com/business/economy/sandp-lowers-its-outlook-on-us-debt-stocks-decline/2011/04/18/AFRK601D_story.html  

    13.  Le en procent najbogatejših Američanov ima v lasti več kot tretjino vsega bogastva v ZDA. 
    http://www.businessinsider.com/facts-about-inequality-in-america-2011-11#half-of-america-owns-25-of-countrys-wealth-the-top-1-owns-a-third-of-it-2          http://www.alternet.org/economy/145705/the_richest_1%25_have_captured_america%27s_wealth_--_what%27s_it_going_to_take_to_get_it_back  

    14.  50% najrevnejših Američanov skupaj poseduje le 2,5% vsega bogastva v ZDA. 
    http://www.stcdems.org/feed-item?page=2  

    15.  Odstotek milijonarjev v ameriškem kongresu je več kot 50-krat višji,        kot odstotek milijonarjev v splošni populaciji.
    http://www.thesmokingjacket.com/entertainment/congress-financial-information
    http://www.washingtonpost.com/wp-srv/style/longterm/books/chap1/millionairenextdoor.htm  

    16.  Ko Američani mislijo o "javnem dolgu", večina od njih pomisli le na dolg zvezne vlade. Vendar ne gre samo za dolg  zvezne vlade. Tudii federalni in lokalni državni dolg je dosegel rekordnih 22 odstotkov ameriškega BDP.         
    http://www.freerepublic.com/focus/chat/2646921/posts
     

    17. Število delovnih mest z nizkimi dohodki, se je v zadnjih 30 letih znatno dvignil. Sedaj takšna delovna mesta predstavljajo 41% vseh delovnih mest v ZDA.
    http://www.businessinsider.com/america-middle-class-in-decline-2011-4#-6
    http://money.cnn.com/2011/01/31/news/economy/low_wage_job_growth/index.htm
    Da ne pozabimo omeniti še sedanjih poplav reke Mississippi, tornadov, rasti cen bencina, krize v avtomobilski industriji,  trenutne ameriške volitve, itd.  

    ZAKLJUČEK:

    Nestrokovno mnenje: V Sloveniji smo očitno navajeni dobro živeti, prava Slovenija pa je v kreditih. In kako bomo plačali kredite, če ne bo služb? Hipotetično rečeno, leta 2026 bomo vedeli več. In takrat bo absolutno prepozno ali pa, da mogoče ne boste rabili vrniti dolga in bo hiša vaša in vsak bo lahko imel svojo hišo. Ali ste se v ameriških problemih prepoznali? Jaz sem se.

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • Jernej Je
  • http://www.nwherald.com...
  • http://www.mybudge...
  • http://www.creditcards....
  • http://www.bluehil...
  • http://english.aljazeer...
  • http://www.nwherald.com...
  • http://management....
  • http://www.youtube.com/...
  • http://topics.nytimes.c...
  • http://www.politifact.c...
  • http://www.dailyma...
  • http://www.philipbr...
  • http://www.nytimes.com/...
  • http://www.theatlantic....
  • http://www.treasur...
  • http://www.defeatthedeb...
  • http://www.washingtonpo...
  • http://www.businessinsi...
  • http://www.alternet.org...
  • http://www.stcdems.org/...
  • http://www.thesmokingja...
  • http://www.washingtonpo...
  • http://www.freerep...
  • http://www.businessinsi...
  • http://money.cnn.com/20...
  • Več od avtorja Pozitivke
  • Več s področja * Poučna (spo)znanja, znanost

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Amerika ali le še ena Coca-Cola fiasco | 1 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Amerika ali le še ena Coca-Cola fiasco

    Prispeval/a: Aarhon dne ponedeljek, 25. julij 2011 @ 10:54 CEST
    Ko je Obama prevzel predsedovanje je vehementno obljubil da bo na vso moč otežil življenje bazični industriji. Vse za cilj zniževanja izpustov CO2.

    Zdi se da mu je uspelo in je industrijo, ter s tem celotno ZDA spravil na kolena.

    Podoben proces sedaj doživljamo v Sloveniji in nič ni videti, da bi koga kaj skrbelo. Vsak izgubljen dan, pa je nezamenljiv.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2025 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,81 seconds