|
Zeleno gospodarstvo lahko do leta 2050 prinese nove vire rasti in nova delovna mesta v vrednosti več trilijonov dolarjev, toda za to bodo vlade morale sprejeti politične odločitve, ki bodo podpirale inovacije in vlaganja, je prepričana Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD).
V poročilu »Towards Green Growth« OECD opozarja, da so zaveze vlad za zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov premajhne, da bi globalni dvig temperatur ohranili pri manj kot dveh stopinjah. Stroški boja proti podnebnim spremembam naj bi tako do leta 2050 znašali 46 trilijonov dolarjev. OECD poziva k pospeševanju tehnoloških inovacij, ki jih je treba spodbuditi s finančnimi mehanizmi, kot so zelene obveznice.
Z ambicioznimi načrti vlad, ki bi vodile transparentno politiko, bi bil lahko tehnološki trg vreden na stotine milijard dolarjev na leto, so zapisali v poročilu. Trenutno so zelene obveznice na svetovnem trgu vredne 11 milijard dolarjev, kar je le 0,012 odstotka celotnega trga z obveznicami. Poročilo tudi poziva k ukinjanju subvencij za fosilna goriva, ki naj bi jih bilo letno za okrog 312 milijard.
Poročilo ocenjuje, da je ozelenitev svetovnega gospodarstva vidna, saj se je število patentov za tehnologijo obnovljivih virov energije med letoma 1999 in 2008 povečalo za 24 odstotkov. Število patentov za nizkoogljična vozila se je povečalo za 20, število patentov za energetsko učinkovitost stavb in osvetljave pa za 11 odstotkov. V prihodnosti bo treba predvsem najti pravo ravnovesje med vladno regulativo in okoljem, ki bo zelenemu gospodarstvu dovolilo zacveteti.
Vir: umanotera.org/etc
Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Ambicioznimi-Nacrti-Zeleno-Gospodarstvo
Domov |
|
Powered By GeekLog |