Ta stran je prilagojena za slabovidne, po metodi neskončne vrstice, če želiš članek gledati v običajnem formatu klikni na:
http://www.pozitivke.net/article.php/Ajruveda-Spomladanska-Hrana-Pekoc-Okus
Spomladi jejte hrano grenkih in pekočih okusov
torek, 14. maj 2013 @ 22:32 CEST
Uporabnik: Sonce
Pomlad je čas za čiščenje in razbremenitev organizma, pri čemer največ zaleže prav prehrana.
Katera načela spomladanske prehrane upošteva ajurveda?
Uživajte manj sladke, kisle, slane oziroma težke, hladne in mastne hrane. Postopno zmanjšujte uporabo olj, rdečega mesa, oreščkov, sladkarij… Prednost namenjajte lahki, suhi in topli hrani. Izogibajte se hladnim pijačam in sladoledu.
Izbirajte hrano grenkih in pekočih okusov, ki razkužuje. Uživajte temno zeleno listnato zelenjavo ter različna zelišča in začimbe.
Privoščite si tri majhne in lahke obroke na dan.
Uživajte kuhano ali surovo zelenjavo, ki razstruplja in razbremenjuje organizem. Posegajte po kalčkih lucerne (alfalfa), fižolovih kalčkih, korenju, ohrovtu, vodni kreši, peteršilju, grahu, špinači, rukoli, redkvi, pesi, artičokah, beluših, pšenični travi, zeleni, brokoliju, brstičnemu ohrovtu, cvetači, zeleni solati, cikoriji, motovilcu, stročjemu fižolu, svežemu in posušenemu čiliju, česnu in čebuli. Zmanjšajte vnos težke zelenjave, bogate z vodo, kot so paradižnik, jajčevci, buče, kumare, sladki krompir in bučke.
Z jedilnika črtajte vse težko in kislo sadje (pomaranče, mandarine, slive, kaki, mango, banane, ananas, dateljni, avokado, kokos, melone). Uživajte jabolka, hruške, borovnice, jagode in drugo jagodičevje, češnje in suho sadje (rozine, suhe slive, murve).
Pri kuhi uporabljajte začimbe, kot so črni poper, kajenski poper, kurkuma in klinčki. Zmanjšajte količino soli, saj prispeva k spomladanski utrujenosti. Sprostite se z zeliščnimi čaji iz kardamoma, cikorije, cimeta, klinčkov, regrata, ingverja ali hibiskusa. Z zelenim čajem pa boste telesu pomagali pri razstrupljanju in ga opremili z močnimi antioksidanti.
Uživajte amarant, ječmen, ajdo, koruzo, rž, proso, kvinojo in rjavi riž ter zmanjšajte vnos pšeničnih izdelkov. Stročnice (fižol, grah, leča, soja) si privoščite v toplih spomladanskih juhah, dobra so tudi bučna in sončnična semena.
Posezite po lahkem belem mesu (piščančje, puranje), v zmernih količinah so dobre tudi sladkovodne ribe in lahki morski sadeži. Omejite uživanje globokomorskih rib kot je tuna. Koristen zajtrk je tudi pečeno ali trdo kuhano jajce. Pomlad je čas, ko se velja izogibati mlečnim izdelkom. Nadomestite jih z ovsenim, sojinim ali riževim mlekom.
Vir: druzina.enaa.com
Komentarji (0)
www.pozitivke.net