|
Vsi operaterji z oceno nezadostno!
Pritožbe potrošnikov glede storitev telekomunikacijskih operaterjev so pogosto povezane z nepoznavanjem vsebine pogodb ter pravic in dolžnosti obeh strani. Res je, vsi operaterji imajo splošne pogoje in številne druge informacije, kot so ceniki, posebni pogoji, opcije in druge objavljene na svojih spletnih straneh. A za njihovo iskanje in prebiranje je potrebnega veliko časa, nestrokovnjaki pa se lahko hitro izgubijo v številnih podrobnostih.
Ocenjevalci Mednarodnega inštituta za potrošniške raziskave (MIPOR) so v okviru javne službe izvajanja primerjalnih ocenjevanj blaga in storitev, ki jo sofinancira Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport RS, na tokratnem ocenjevanju po daljšem času pod drobnogled ponovno vzeli štiri telekomunikacijske operaterje.
Z vsakim od njih so po dvakrat sklenili pogodbo za storitev mobilnega interneta, pri čemer so bili posebej pozorni na informacije, ki so jih prejeli pred samim podpisom. Iz poslovalnic so vedno prišli z novo SIM-kartico v žepu, a brez tistega, kar zapoveduje zakonodaja - povzetka informacij in vpogleda v splošne pogoje še pred podpisom pogodbe. Vsebina je brezplačno na voljo na spletni strani www.potrosnikovzoom.si.
Na prvi pogled je sklepanje pogodbe v poslovalnici, s svetovalcem na drugi strani, priročno. Še zlasti, ker bi moral potrošnik po črki zakona o elektronskih komunikacijah (ZEKom-2) pred podpisom pogodbe v poslovalnici prejeti povzetek pogodbe z zgoščenimi informacijami o konkretni pogodbi, vključenimi storitvami, ceni in morebitnih dodatnih stroških. Prav tako bi mu moral svetovalec omogočiti vsaj vpogled v splošne pogoje in cenik.
Žal so med obiskom osmih poslovalnic ugotovili, da ta teorija ne drži. Največ, kar so lahko preverili pred podpisom, so bili njihovi osebni podatki, vpisani v pogodbo, ki jim jih je svetovalec prikazal na tablici. V petih primerih si niti tega niso uspeli ogledati, le podpisali so se na zaslon tablice.
Prav vsi štirje slovenski operaterji mobilne telefonije, ki imajo svoje poslovalnice (A1, T-2, Telekom Slovenije in Telemach), so na ocenjevanju zaradi odsotnosti informiranja pred podpisom pogodbe prejeli najnižjo oceno, nezadovoljivo.
# Celoten članek je na voljo tukaj.
Dodatni stroški in možnosti
Da je treba med sklepanjem pogodbe veliko spraševati, dokazuje tudi dejstvo, da so svetovalci radi »pozabili« omeniti dodan strošek priključnine (ali SIM-kartice, kot so rekli pri T-2), ki stane od šest do dvanajst evrov. Tega stroška večinoma ni treba plačati, če se odločite za vezavo, za kar so ocenjevalci MIPOR-ja, ki se za to niso odločili, nemalokrat dobili začuden pogled, nikoli pa niso imeli občutka, da bi jih v vezavo posebej silili.
Bistveno bolj je ocenjevalce zmotila praksa operaterjev A1 in Telekoma Slovenije. Pri A1 jim niso povedali, da se s podpisom strinjajo z vklopom opcije A1 Protekt, ki je brezplačna samo prvi mesec, nato jo vsak mesec zaračunajo po 2,49 evra (!). A1 vsem naročnikom vključi tudi osnovno turistično zavarovanje, ki je (trenutno?) brezplačno, a svetovalca tudi tega dodatka nista omenila.
Pri Telekomu Slovenije so v naročniško pogodbo kot dodatno storitev vključili Varen splet Whalebone, o katerem se ocenjevalcem niti ne sanja, kaj pomeni. Iz povzetka pogodbe so izvedeli, da bodo za to storitev plačevali 0,99 evra na mesec.
Kako pomembno je, da si povzetek pogodbe ogledate pred podpisom?
Trije operaterji so povzetke sicer poslali po elektronski pošti, a so jih ocenjevalci lahko preverili šele doma, po podpisu pogodbe. Pri T-2 v povzetku ni informacije o strošku za SIM-kartico, ki jim ga je omenil svetovalec. Telemach je povzetek pogodbe postavil na seznam z drugimi dokumenti, do katerih so prejeli spletne povezave. A do povzetka pogodbe povezave ni, tako da si s to točko na seznamu niso mogli prav nič pomagati.
# Več o vsebini povzetka pogodbe si lahko ogledate v posebnem prispevku.
Vir: www.zps.si/
Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20250408154757276
Domov |
|
Powered By GeekLog |