Z napačnim povzemanjem znanstvenih ugotovitev spletni naslovi pogosto prispevajo k širjenju prehranskih zmot, kar nas lahko zavede in vpliva na naše prehranjevalne navade.
Na Zvezi potrošnikov Slovenije so zbrali nekaj nesmiselnih prehranskih nasvetov, objavljenih pod senzacionalističnimi naslovi v slovenskih spletnih medijih, ter s pregledom znanstvene literature razkrili prehranske zmote, ki jih naslavljajo.
Naslovi, ki zagotovo zavajajo:
- Ne boste verjeli, katera žgana pijača je najbolj zdrava
- Čokolada je bolj zdrava kot sadje
- Tri živila, ki čistijo pljuča kadilcev
- Hujšajmo tako, da ob kosilu spijemo dve skodelici čaja
- Kako premagati odvisnost od sladkorja? 3 preprosti koraki za ustavitev želje po sladkem
Čeprav se mnogi nasveti, ki se pojavljajo v medijih, sklicujejo na »strokovne vire«, se pogosto izkaže, da ti niso neposredno navedeni ali pa so metodološko vprašljivi.
Nemalokrat gre za en sam vir, ki zaključke postavlja na podlagi raziskav na živalih ali korelacij, ki ne pomenijo nujno vzročne povezave med proučevanimi spremenljivkami in izidom. Brez ustreznih znanstvenih podlag so takšni nasveti lahko zavajajoči in otežujejo razumevanje kompleksnih prehranskih vprašanj.
# Vas zanima veliko več? ZPS odgovore na zgornje zavajajoče naslove s polnimi opisi spletnih člankov in utemeljenimi odgovori nanje najdete na spletni strani veskajjes.si - tukaj.
ZPS nasveti, ki zanikajo zgornje naslove
- Alkohol ni zdravilna rešitev in pomeni zdravstveno tveganje. Za zdravje boste storili največ, če ga ne uživate in se osredotočite na raznoliko in uravnoteženo prehrano, ustrezno telesno dejavnost, kakovosten spanec in premagovanje stresa.
- Čokolado si z užitkom privoščite kot občasen posladek, sadje pa naj bo reden del vaše vsakodnevne prehrane.
- Če vas skrbi vpliv cigaretnega dima na vaše zdravje, je edino smiselno opustiti kajenje. Za »čiščenje« ali »razstrupljanje« telesa se ne zanašajte na posamezna živila, temveč raje poskrbite za zdrav življenjski slog, uravnoteženo prehrano, redno telesno aktivnost in opustitev škodljivih navad, kot je kajenje.
- Uživanje živil in pijač, kot je beli čaj, samo po sebi ne more privesti do izgube telesne mase. Dolgoročna izguba odvečne maščobe zahteva energijski primanjkljaj, ki ga dosežete s kombinacijo uravnotežene in energijsko ustrezne prehrane ter redne telesne dejavnosti.
- Če ste nagnjeni k pretiranemu uživanju s sladkorjem bogatih živil, lahko željo po sladkem do neke mere brzdate z izboljšanjem prehranskih navad - z rednimi obroki, ki vključujejo zdrave prigrizke za preprečevanje lakote, z uživanjem volumsko bogatih obrokov z obilico sadja in zelenjave ter z zagotavljanjem zadostnega vnosa beljakovin.
Vir: www.zps.si/ |