Ekologi brez meja obeležujejo 10. obletnico programa zero waste v Sloveniji. Na slovesnosti, ki so se je udeležili predstavniki slovenskih občin, komunalnih podjetij, turistični ponudniki in razvojni partnerji, so predstavili dosežke preteklega dela, nagovoril pa jih je tudi znanstveni koordinator Zero Waste Europe, Enzo Favoino.
Zero waste gibanje, ki v Evropi povezuje že več kot 470 lokalnih skupnosti, je gonilo krožnega gospodarstva. Nastalo je iz protisežigalniških zahtev po ohranjanju virov brez ogrožanja zdravja ekosistemov in ljudi.
Zero waste občine oblikujejo zero waste odbor in na občinskem svetu sprejmejo zero waste strategijo z jasno opredeljenimi cilji in ukrepi za njihovo doseganje, ki vključujejo odgovorno proizvodnjo, potrošnjo, ponovno uporabo in izrabo izdelkov, embalaže in snovi.
8. septembra 2014 so zero waste strategijo predstavile prve slovenske občine - Ljubljana, Vrhnika, Borovnica in Log-Dragomer. Po 10 letih je v mreži 19 občin (25 % prebivalstva), ki so z načrtnim delom skupaj preprečile za vsaj 20.470 ton mešanih komunalnih odpadkov, ponekod pa tudi celokupno zmanjšale količine odpadkov.
Dobre prakse odgovornega ravnanja z naravnimi viri in odpadki so Ekologi brez meja čez nekaj let prenesli tudi na področje turizma, kjer so doslej pri preprečevanju nastajanja odpadkov zelo uspešno sodelovali z 19 prireditvami, 4 nastanitvenimi in 3 gostinskimi ponudniki. V naslednjih letih so znanje prenesli na mednarodno raven, kjer zdaj v okviru Mission Zero Academy delujejo kot mentorji in revizorji.
Vloga Slovenije je nezanemarljiva tudi na evropski ravni. “Slovenske dobre prakse so bile uporabljene kot referenca pri oblikovanju politike EU za določitev cilja 65-odstotne stopnje recikliranja do leta 2035. Pri kampanjah za višje cilje EU na področju recikliranja smo ponavljali: „Če Ljubljana in Slovenija zmoreta, zakaj ne bi mogli tudi drugi?“.
Danes se evropske občine počasi približujejo ravni, ki jo je Ljubljana dosegla pred desetimi leti, zaradi pomembnega dela Ekologov brez meja pa je Slovenija evropska država z največjim številom certificiranih zero waste občin. Ni bilo lahko in stvari se lahko vedno izboljšajo, a dejstvo je, da je Slovenija danes dobro znana svetovna najboljša praksa na področju preprečevanja nastajanja odpadkov in ravnanja z njimi,” je v voščilu zapisal ustanovitelj Zero Waste Europe, Joan Marc Simon.
V živo pa je udeležence slovesnosti nagovoril še Enzo Favoino, znanstveni koordinator evropske zero waste mreže in izpostavil ključne gradnike slovenskega uspeha - zavzetost, povezovanje, učinkovit prenos dobrih praks in ambicioznost.
Interes za doseganje pozitivnih učinkov odgovornega ravnanja z naravnimi viri in odpadki pa je še vedno v porastu. Prav na dan obeležitve 10. obletnice zero waste programa je na Zelenem dnevu Poljanske doline potekala predstavitev zero waste strategije za občino Gorenja vas - Poljane.
“Več nas je, lažje bo, saj sodelovanje vodi do manj podvajanja dela in večje možnosti za vpliv na širši okvir,” je na slovesnosti poudaril tudi generalni sekretar društva, Jaka Kranjc, ki verjame, da je vloga organizacije v povezovanju in pomoči pri doseganju ciljev za družbo brez odpadkov. |