|
Pomembno je, da ohranimo kakovosten med
Pridelava in uživanje medu sta pomemben del slovenske kulture in kulinarike. Na to nas poleg svetovnega dneva čebel opominjajo tudi številni drugi dogodki, ki se v čast čebelarski panogi prirejajo po vsej državi. Kljub številnim prizadevnim čebelarjem pa na trgovskih policah še vedno pristane ponarejen in napačno označen med. Med je namreč eno izmed najpogosteje potvorjenih živil na svetu, žal so nepravilnosti prisotne tudi pri nas.
O medu
Med je naravna sladka snov, ki jo izdelajo čebele Apis mellifera iz nektarja cvetov ali izločkov iz živih delov rastlin ali izločkov žuželk. Zbran material nato pomešajo z lastnimi snovmi, ga shranijo, posušijo in pustijo zoreti v satju. V glavnem sestoji iz fruktoze in glukoze, v manjši meri so v njem prisotne tudi organske kisline, encimi in trdni delci, ki lahko v med pridejo pri zbiranju.
Po pravilniku mora biti med brez neznačilnih primesi, ne sme imeti dodanih sestavin živil, aditivov ali drugih snovi. Natančno so določeni tudi parametri kakovosti, kot so vsebnost sladkorja, vode, v vodi netopnih snovi, električna prevodnost, proste kisline, diastazno število ter vsebnost hidroksi metil furfurala.
Koliko ga pridelamo in zaužijemo pri nas?
Potvorbe žal tudi v Sloveniji
Zadnje uradno vzorčenje medu (UVHVVR, 2023) je pokazalo:
Zveza potrošnikov Slovenije sodeluje pri projektu Watson, v katerem partnerji razvijajo hitre, nedestruktivne, uporabniku prijazne in stroškovno učinkovite analitične metode, ki temeljijo na umetni inteligenci, s čimer bo omogočeno hitro in zanesljivo odkrivanje potvorb, tudi pri medu.
# Članek je na voljo tudi tukaj. Preberite tudi več o tem, kdaj potvorba postane goljufija.
Navedba države porekla bo kmalu obvezna
Konec aprila 2024 je Svet evropske unije uradno sprejel revidirane »direktive o zajtrku« oziroma posodobljena pravila o sestavi, označevanju in poimenovanju medu, sadnih sokov, sadnih džemov in dehidriranega mleka. Posodobljene zahteve omogočajo boljšo ozaveščenost potrošnika, večjo preglednost nad poreklom in zmanjšujejo pojavnost goljufij.
Novi ukrepi se bodo začeli uporabljati po vsej Evropski uniji do leta 2026. Tudi zaradi slovenske pobude Evropskemu svetu bodo tako na oznaki mešanic medu po novem navedene države porekla zapisane v padajočem zaporedju glede na vsebnost, skupaj z odstotkom.
# Kakovost cvetličnega medu smo nazadnje preverjali leta 2019. Rezultate testa lahko preverite tu.
Vir: www.zps.si/
Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20240521133247491
Domov |
|
Powered By GeekLog |