Pošiljamo vam gradiva, ki so vam lahko v pomoč pri pripravi prispevkov v času pred evropskimi volitvami. Vabljeni, da se jih pri svojem delu poslužujete in tako prispevate k motiviranju ljudi k udeležbi na volitvah, ki so z vidika trajnostnega razvoja najpomembnejše.
Nahajamo se v odločilnih trenutkih zgodovine, ko se zdi, da podpora progresivnim podnebnim in okoljskim politikam upada, zato je še toliko pomembneje, da se volitev 9. junija udeležimo v čim večjem številu ter tudi tako zahtevamo ambicioznejše podnebne in okoljske politike na ravni EU.
Planet je na poti h kritičnemu dvigu temperature za 2,9 °C v primerjavi s predindustrijsko ravnjo, pri čemer se Evropa segreva še hitreje, priča pa smo tudi visoki stopnji onesnaževanja in degradacije okolja, zato bodo imele odločitve, sprejete na volitvah, dolgotrajne posledice za prihodnost Evrope in Slovenije. Kar 80 odstotkov zakonodaje na področju okolja se namreč sprejme na ravni EU.
Poglobljena podatkovna analiza žal razkriva, da je le manjšina evropskih poslancev v mandatu 2019-2024 prevzela vlogo varuhov našega okolja in evropskega zelenega dogovora. V nasprotju z njimi je večina poslancev Evropskega parlamenta z neenotno in nedosledno glasovalno evidenco zavlačevala prave ukrepe ali se izogibala naslavljanju kriz, s katerimi se sooča Evropa.
Za natančnejši pregled tega, kako so glede 30 političnih dokumentov, ki vključujejo ključno podnebno, energetsko in okoljsko zakonodajo, glasovali poslanci, vključno s slovenskimi, si oglejte interaktivno preglednico glasovanj v Evropskem parlamentu, ki prikazuje glasovalno vedenje vsakega poslanca EP v mandatu 2019-2024 in ga ocenjuje glede na priporočila petih evropskih okoljskih organizacij.
Rezultati so združeni v preglednici s posameznimi političnimi skupinami in nacionalnimi strankami, zastopanimi v Evropskem parlamentu. Več o orodju in rezultatih za slovenske poslance EP si lahko preberete tudi tukaj.
|