Zveza potrošnikov Slovenije o avokadu
Resnice o »aligatorjevi hruški«
Vse večjo porabo avokada, nekoč znanega tudi kot »aligatorjeva hruška«, lahko pripišemo ne samo trendu bolj razširjenega uživanja sadja in zelenjave v zadnjih letih, ampak tudi vsestranski uporabi v kulinariki in ugodnemu prehranskemu profilu.
Leta 2022 so ga v svetu pridelali skoraj 9 milijonov ton, kar je približno trikrat več kot leta 2000. Z vplivom globalizacije se je trend uživanja tega tropskega sadeža razširil skoraj po vsem svetu, tudi med slovenske potrošnike.
ALI STE VEDELI?
»ZELENI« AVOKADO
Pridelava avokada velja za intenzivno kmetijsko panogo, kjer se goji v monokulturi (gojenje ene same kulturne rastline) in je intenzivna predvsem z vidika porabe vode. Poseganje v vodne vire ustvarja dodaten pritisk na pogosto že ogrožene vodne vire, poleg tega je netrajnostno z vidika omejevanja razpoložljivost vode za prehrano ljudi in druge ekosisteme.
# Poleg okoljskega vidika je tu še eden. Delavci so namreč žrtve kriminalnih kartelov. Več o okoljskem vidiku in o tem preberite tukaj.
KAKO V TRGOVINI PREPOZNATI DOBER AVOKADO?
V trgovini so največkrat na voljo prezreli ali nedozoreli sadeži. Pri nakupu je priporočljivo upoštevati nekaj stvari.
KAKO SE IZOGNITI SIVKASTO-RJAVI OBARVANOSTI MESA?
Če želite zmanjšati učinek encimskega porjavenja postreženega avokada, ga pokapajte z nekaj kapljicami limonovega ali limetinega soka. Če vam del avokada ostane, ga zavijte v folijo in shranite v neprodušno posodo ter v hladilnik. K manjšemu porjavenju naj bi prispevale tudi žveplove spojine v čebuli, zato avokado shranite v neprodušno posodo skupaj z nasekljano čebulo in postavite v hladilnik.
# V reviji ZPStest in na spletni strani ZPS vam ponujajo tudi dva recepta za doživetje avokada brez avokada. Dostop do članka stane 1 €. Preberite tukaj.
Vir: www.zps.si/
Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/2024041219375469
Domov |
|
Powered By GeekLog |