NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

petek 22-nov
  • Naučite se umiriti

  • sobota 23-nov
  • Kemija za najmlajše

  • nedelja 24-nov
  • Matjaž Wenzel / Men Face Down

  • ponedeljek 25-nov
  • POP-UP Hiše Najstarejše trte x Minoriti

  • torek 26-nov
  • Ustvarjalnice z Galerijo C.C.U.: Praznične dekoracije

  • sreda 27-nov
  • Monoprojekt Shakespeare

  • četrtek 28-nov
  • Prižig prazničnih lučk
  • Čarobni Maribor 2024

  • petek 29-nov
  • Prižig prazničnih lučk 2024 v Ljubljani
  • Fantasyjev nočni pohod na Celjsko kočo

  • sobota 30-nov
  • Prižig prazničnih lučk

  • ponedeljek 02-dec
  • Prostovoljstvo 2.0: solidarnost na preizkušnji

  • torek 03-dec
  • New Swing Quartet

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Bazični jedilnik za januarski počitek   
    petek, 26. januar 2024 @ 10:15 CET
    Uporabnik: Sonce

    Zelo je pomembno, da prilagajamo svoje jedilnike letnim časom in uživamo čim več lokalnih, sezonskih in ekološko pridelanih živil. Jesen in zima sta letna časa, ko potrebujemo več toplote, saj se v telesu v tem času lahko nakopiči več vlage in mrazu. V jedilniku so zaradi tega prisotne jedi, ki nas pogrejejo.

    Presna hrana je iz tega razloga prisotna v manjši meri, kot bi sicer bila v spomladansko - poletnem času. Surovim živilom smo dodali tudi začimbe, ki nas pogrejejo. En dan v tednu lahko uživamo samo sveže stiskane zelenjavne sokove, ki jim v tem času dodajamo vsaj svež ingver, da nas pogreje. Če imamo zelo šibak prebavni ogenj, je treba uživati veliko kuhane hrane (zlasti zelenjava mora biti kuhana), dodajati začimbe in prebavne encime za boljšo prebavo.

    V pomladno/poletnem času in ko se naš prebavni ogenj okrepi, lahko uživamo nekoliko več presne hrane (količina se vedno prilagodi morfološkemu tipu, stanju prebavnega ognja in neravnovesju). Januar je odličen začetek za uvajanje novih navad in skrbi zase, zlasti, če smo imeli bogato obložene praznične mize in nujno potrebujemo bolj lahko in hranilno hrano.

    • pred zajtrkom: voda, sveže stisnjeni sokovi z eko zelenjem, topla limonada z ingverjem

    • 3 ure po zajtrku za malico: sezonsko in ekološko sadje

    • 3 ure po kosilu: 3 do 5 dl sveže stisnjenega zelenjavnega soka iz ekološke zelenave z eko zelenjem

    • Če želimo še več bazičnih živil v našem jedilniku, so lahko naši zajtrki sestavljeni le iz sadja (30 minut pred zajtrkom pa spijemo še sveže stisnjen zelenjavni sok z eko zelenjem).

    • Če izvajamo prekinitveni post 16:8, lahko začnemo s prehranjevanjem ob 9 h in ga zaključimo ob 17 h. Zajtrk je v tem primeru sadni (pojemo večje količine do sitega), kosilo kombinacija brezglutenskega žita in zelenjave, večerja pa gosta juha ali enolončnica z nekaj stročnic ali brezglutenskih žit. Pol ure pred kosilom in večerjo pa pijemo zelenjavne sokove z eko zelenjem in če potrebujemo dodatne beljakovine, dodajamo nevtralne rastlinske beljakovine v prahu ali spodbujevalce kolagena z rastlinskimi beljakovinami.
    • Odlično, če redno dodajamo kalčke in mikrozelenje.

    • Olja (tudi, če so hladno stiskana) zmanjšamo na minimum ali jih sploh ne uživamo, izločimo tudi MASLA (razen manjše količine 100% masla iz semen ali oreščkov), MARGARINE ali kakršnekoli procesirane tekoče ali trde maščobe.

    • Redno dodajamo užitne alge zaradi naravnega vira joda in drugih mikrohranil (wakame, arame, hiziki, dulse, nori, kombu …). Kombu 1/3 palčke, wakame 1 palčka, nori 1-2 lista, ostale pa 1 jž na dan (vedno izberemo le eno algo na dan ali vsak drugi dan – odvisno od pomanjkanja nutrientov in zdravstvenega stanja – če jemljemo zdravila za ščitnico, ki že vsebujejo veliko joda, se izogibamo uživanju alg ali dodatkov iz alg).

    • Začimbe uporabljamo v vseh jedeh.

    • Pijemo toplo ali vročo vodo, bazične čaje (melisa, pljučnik, lipa, slez, šipek, listi breze, listi brusnice, robidovi listi, kumina, plahtica, zeleni oves, bezgov cvet, regrat in regratova korenina, ozkolistni trpotec, mačeha, janežev cvet, janež sladki koren, jetičnik, listi maline, orehov list, lakota, artičoka, sivka, žajbelj, smetlika, listi koprive, sporiš, ožepek, koriander, krebuljica, pirina korenika, ognjič, plavica, ingver, vrtnica, list zelene, drobnjak, cimetova skorja, majaron, rožmarin, timijan, peteršilj, čemaž, bazilika, šetraj, koper, pehtran, luštrek). Iz omenjenih rastlin lahko naredimo svojo čajno mešanico. Poleg tega si lahko privoščimo še toplo limonado z limono ali limeto ter z ingverjem in kurkumo (v popoldanskem času pa lahko dodamo še malo himalajske ali morske soli za krepitev ledvic). Limonado lahko spijemo 30 minut pred obrokom ali 1 h po obroku. Priporočam tudi kurkuma latte (1 čž kurkume, ½ čž cimeta, ščepec kardamoma, ½ čž ingverja v prahu, ščepec pippalija ali črnega popra, 2 dl domačega mandljevega ali kokosovega napitka – napitek zavremo, dodamo mešanico začimb, mešamo minutko – dve in je zlato mleko narejeno. Spijemo ga toplega.

    • Bazični zelenjavni smutiji so tudi dobra izbira za malice (bolj v poletnem času in ne pozno popoldan ali zvečer, v jesensko/zimskem času se lahko pripravljajo kot mlačni napitki) in so lahko sestavljeni iz različne zelenjave, predvsem pa iz zelene listnate zelenjave, pšenične ali ječmenove trave, spiruline, klorele (eko zelenje) … Če pa se odločimo, da bomo za obrok imeli samo smuti potem mu lahko dodamo še malo avokada, namočenih semen ali oreščkov. V smutije lahko dodajamo različne začimbe (ingver, kurkuma, kajenski poper, cimet, kardamom, muškatni orešček …) ter limonin sok ali celo limono (v poštev pride samo ekološka limona). Smuti pijemo zelo počasi, s slamico in po končanem pitju obvezno izperemo usta z vodo. Tudi po uživanju citrusov ali živil z več kislin, izperemo usta z vodo, da nevtraliziramo kisline in na ta način preprečimo uničevanje zobne sklenine. Iz enakega razloga zob ne umivamo takoj po obroku (če pa jih želimo umiti, potem počakamo najmanj 1 h po obroku). Sveže stisnjeni zelenjavni sokovi so lahko sestavljeni iz različne sezonske zelenjave (lahko jim dodamo še malo limoninega soka in omenjene začimbe). Naj bo na jedilniku vsak dan sveže stisnjen sok iz zelene listnate zelenjave ali vsaj dodatek eko zelenja, ki ga dodajamo v zelenjavne sokove, smutije ali v mlačne jedi.

     

    Zajtrk

    Kosilo

    Večerja

    Malica

    ponedeljek

    kvinojina kaša

    pastinakovi rezanci

    juha iz rumene leče in hokaido buče

    jabolka in jagodičevje
    korenčkov sok z ingverjem

    torek

    kruh iz kaljenih semen in zrn z avokadovim namazom

    zvitki iz alge nori

    veganski curry

    hruške in jagodičevje
    zelenjavni sok

    sreda

    zimska miso juha

    krepčilna solata

    zelenjavna mineštra

    kaki in jagodičevje
    bazični zelenjavni smuti

    četrtek

    proseni vaflji

    pisana solata

    burgerji iz rdeče pese

    kuhana kutina in jagodičevje
    zelenjavni sok

    petek

    krekerji iz semen z namazom iz graha

    zdravilna ohrovtova solata s pisano kvinojo

    veganska jota s sladkim krompirjem

    grozdje in jagodičevje
    bazični zelenjavni smuti

    sobota

    tofu jajčka z brokolijem

    juha iz topinamburja z lahko solato

    cvetačna pica

    granatno jabolko in jagodičevje
    zelenjavni sok

    nedelja

    ovsena kaša

    farinata s solato

    porova juha

    divje borovnice
    sok iz rdeče pese

    RECEPTI
    (vsi recepti so narejeni za 4 osebe, če imate majhne otroke, lahko količine zmanjšate)

     Kvinojina kaša

    200 g kvinoje
    1 l domačega mandljevega mleka
    2 čajni žlički vanilije
    2 čajni žlički cimeta
    1 čž kardamoma
    malo naribanega svežega ingverja
    malo janeževih semen
    4 jušne žlice chia semen
    malo zelene stevije v prahu (lahko tudi brez)
    4 brazilske oreščke

    Kvinojo namočimo v hladni vodi čez noč. Zjutraj odlijemo vodo v kateri se je kvinoja namakala in jo skuhamo v mandljevem mleku skupaj z vanilijo in drugimi začimbami. Kuhamo približno 15 - 20 minut, pokrijemo in pustimo, da se ohladi. Potem dodamo zmleta chia semena (zmeljemo jih preden jih bomo zaužili) in malo stevije. Premešamo in okrasimo z narezanimi brazilskimi oreški.

    Pastinakovi rezanci

    12 večjih olupljenih pastinakov
    1 večji brokoli
    3 - 4 ščepce morske soli
    2 – 3 manjše ščepce kajenskega popra
    3 – 4  stroke nasekljanega ali naribanega česna
    3 skodelice peteršilja ali koriandra (listje)
    3 jušne žlice pinjol ali konopljinih semen
    500 g špinače
    400 g gob shitak

    Z lupilcem za zelenjavo naredimo iz pastinaka rezance. 10 minut jih kuhamo v vreli vodi, nato jih odcedimo in dodamo pretlačen ali zmiksan brokoli, sol, kajenski poper, česen (lahko se na kratko pokuha, da je lažji za prebavo) in nasekljan peteršilj ali koriander. Vse dobro premešamo in okrasimo s pinjolami (lahko jih malo popečemo v suhi ponvi) ali konopljinimi semeni. Špinačo skuhamo, posolimo, naribamo malo muškatnega oreščka in postrežemo zraven rezancev. Če nam je to količinsko premalo, lahko naredimo večjo porcijo.

    Juha iz rumene leče in hokaido buče

    2 srednje veliki nasekljani rdeči čebuli
    4 stroke nasekljanega česna
    1 srednje velika hokaido buča
    1 skodelica leče
    voda
    4 ščepce soli
    2 ščepca popra
    2 čajni žlički kurkume ali curry začimbne mešanice
    2 čž šetraja
    2 čž majarona
    2 čž timijana
    1 čajna žlička kumine v prahu
    1 čajna žlička koriandra v prahu
    drobnjak ali peteršilj
    limonin sok
    2 jž suhih arama alg (kuhamo jih nekaj minutk)
    2 jušni žlici bučnih semen

    Čebulo in česen podušimo na malo vode, dodamo začimbe ter na kocke narezano bučo in lečo (čez noč namočeno in oprano) in vse zalijemo z vodo (dva prsta nad zelenjavo in lečo). Kuhamo 15 minut, po potrebi dodajamo še malo vode. Solimo in popramo, preverimo, če je vse kuhano ter pretlačimo s paličnim mešalnikom ali v blenderju. Če je preveč gosto, razredčimo z malo vode. Postrežemo toplo, okrašeno z nasekljanim peteršiljem ali drobnjakom z nekaj kapljic limoninega soka, z arama algami in nasekljanimi bučnimi semeni.

    Kruh iz kaljenih semen in zrn z avokadovim namazom (za več oseb)

    Kruh iz kaljenih semen ali zrn lahko kupimo v trgovini ali ga naredimo sami, če želimo svojo brezglutensko različico. Kaljenje je zelo enostavno. Žita, stročnice ali semena operemo in namočimo za 6 - 9 ur. Potem to vodo odlijemo, semena ali zrna pa razporedimo po kakšnem pladnju, posebni posodi namenjeni za kaljenje ali preprosto jih postavimo v stekleni kozarec. Postavimo jih na temno mesto, pokrijemo z gazo in vsaj dvakrat na dan nežno spiramo. Odlična knjiga, je knjiga Kalčki živahna semena (Dario Cortese) in se na ta način lažje naučite kaliti različna semena in zrna. 

    Leča: namakamo 7 ur, kalimo 3 dni
    Kvinoja: namakamo 6 ur, kalimo 1 dan
    Polnovredni riž: namakamo 9 ur, kalimo 3 - 5 dni
    Proso: namakamo 8 ur, kalimo 3 dni
    Sončnična semena: namakamo 7 ur, kalimo 2 dni

    1 skodelica kaljene zelene leče
    1 skodelica kaljene kvinoje
    1 skodelica kaljenega polnovrednega riža
    3/4 skodelice kaljenega prosa
    3/4 skodelice kaljenih sončničnih semen
    1 jušna žlica sveže mletih lanenih semen + 2 jušni žlici vode
    3 jušne žlice psylliuma (indijski trpotec)
    1 in pol čajna žlička morske soli
    1 čajna žlička vinskega kamna ali eko pecilnega praška
    2 čajni žlički sode bikarbone
    1/2 skodelice tapiokine moke

    Pečico segrejemo na 180 stopinj C. V multipraktiku ali blenderju zmeljemo vsa kaljena zrna, tako da dobijemo gladko maso. Dodamo lanena semena pomešana z vodo (ko jih pomešamo z vodo, pustimo jih v hladilniku vsaj 10 minut) in na hitro premešamo skupaj. Potem dodamo indijski trpotec, sol, sodo in vinski kamen ter rahlo premešamo. Na koncu počasi dodajamo tapiokino moko. Testo, ki smo ga naredili, bo lepljivo. Pripravimo pekač, ga obložimo s papirjem za peko in vanj stresemo testo. Pečemo 1 h. Po pečenju pustimo, da se ohladi v pekaču (vsaj eno uro). Nato ga preložimo na desko, pokrijemo s krpo in pustimo, da se dobro ohladi (lahko čez noč). Ohlajen kruh hranimo v hladilniku (zdrži 1 teden). 

    Avokadov namaz

    2 zrela avokada
    2 stroka česna ali malo česna v prahu
    sok ene limone
    1 čajna žlička naribane limonine lupinice
    1 čajna žlička morske soli
    1/2 čajne žličke popra
    3 majhne šalotke narezane na tanke rezine
    lahko tudi še nekaj začimb (malo kajensega popra, majaron, timijan …)

    Avokado zmečkamo z vilico in mu dodamo strti česen, limonino lupinico, sol, poper in limonin sok nasekljano šalotko (lahko jo nekaj minutk dušimo na malo vode ali spečemo na suho v pečici nato jo dodamo v zmečkan avokado). Namaz namažemo na kruh iz kaljenih semen in zrn ter okrasimo s kalčki ali mikrozelenjem (mlade rastlinice zelenjave, zelišč in drugih rastlin, ki popolnoma razvijejo klične liste, včasih pa tudi prve prave liste).

    Zvitki iz alge nori (če smo zelo lačni, lahko podvojimo količine)

    1/2 manjše glave rdečega zelja
    1 korenček
    2 lista kodrolistnatega ohrovta
    pol skodelice naribanega topinamburja
    mikro zelenje
    1 avokado
    3 - 4 lista alge nori

    Omaka:

    1 jušna žlica tahinija
    malo kajenskega popra ali čili paprike
    1 jušna žlica shiro miso paste (soja in sladki riž)
    sok iz 1/2 limone
    1 strok česna

    Omako naredimo, tako da vse sestavine zmešamo skupaj v blenderju. Za zvitke bomo potrebovali bambusovo podlago za sushi (sushi mat), ki jo lahko kupimo v specializiranih trgovinah. Zelje in ohrovt narežemo na daljše trakce, korenček na tanke palčke, topinambur naribamo na daljše tanke palčke in avokado  narežemo na trakce. Zelenjavo nato nekaj minut kuhamo v malo vode ali v sopari). Nori algo postavimo na sushi mat, z vodo rahlo namažemo oba konca alge. Zgornji del alge (2 cm) naj ostane prazen.

    Na preostalem delu alge nori pa zložimo kuhano rdeče zelje, zraven dodamo malo korenja, topinamburja in mikrozelenja (reicmo brokoli, ohrovt ali kreša), na njih zložimo avokado in kodrolistnati ohrovt. Pomagamo si s sushi matom, tako da naredimo zvitke. Začnemo zvijati na spodnjem robu, ki ga s pomočjo podlage preložimo čež zelenjavo. S prstmi potisnemo spodnji rob ob zelenjavo in z rokami  oblikujemo tesno rolo. Rolo s pomočjo podlage zvijemo do konca in znova z rokami učvrstimo, da dobimo čvrsto rolo. Preložimo jo na desko in z zelo ostrim nožem narežemo na manjše kose. Kose potem pomakamo v narejeno omako in uživamo v svežem in zdravem okusu.

    Veganski curry s krompirjem

    3 srednje velika krompirja (lahko je tudi sladki krompir)
    1 srednje velika čebula
    3 stroke česna
    1 čajna žlička kumine
    1/2 čajne žličke kajenskega popra
    2 čajni žlički curry začimbe
    2 čajni žlički garam masale
    1 manjši košček svežega ingverja (1,5 cm)
    1 čajna žlička morske soli
    300 g kuhane čičerike
    300 g kuhanega graha
    1 konzerva kokosovega mleka
    200 g sveže špinače
    svež koriander

    Krompir olupimo, narežemo na kocke in kuhamo v soljeni vodi 10 - 15 minut (odvisno od krompirja) dokler ne postane dovolj mehak. Potem ga odcedimo in pustimo, da se malo ohladi. Drobno narezano čebulo in česen podušimo na malo vode (približno 5 minut na majhnem ognju). Začinimo s kumino, kajenskim poprom, curry začimbo, garam masalo in soljo in dušimo še 2 minuti. Dodamo čičeriko, grah, krompir in nariban olupljen sveži ingver. Potem vlijemo še kokosovo mleko in pustimo, da zavre. Dodamo oprano špinačo. Kuhamo še 5 do 10 minut. Postrežemo toplo s sveže nasekljanim koriandrom.

    Zimska miso juha

    2 korenčka narezana na debelejše palčke
    1 manjši por narezan na trakce
    1 pastinjak narezan na debelejše palčke
    2 skodelici cvetkov brokolija
    2 stroka naribanega česna
    6 – 8 suhih gob šitake
    2 palčki alge wakame
    4 jušne žlice shiro misa (rižev miso)
    6 skodelic vode ali zelenjavne osnove
    4 jušne žlice nasekljanega peteršilja

    Suhe gobe namočimo v vroči vodi za 15 - 20 minut. Odrežemo stebelca in jih vržemo proč. Namočene gobe pa nasekljamo na trakce. Wakame algo namočimo v mrzli vodi  za 5 - 6 minut, potem pa jo narežemo na manjše koščke (sredinski del pa odvržemo). Nato v kozico vlijemo vodo, dodamo nasekljano zelenjavo, gobe in wakama algo in kuhamo 15 do 20 minut na majhnem ognju. Ugasnemo ogenj. V skledici razredčimo miso pasto z malo tekočine od juhe. Miso pasto potem vlijemo nazaj v juho, premešamo in pustimo pokrito 1 - 2 minutki. Na koncu dodamo še sveže nasekljan peteršilj.

    Krepčilna solata

    1 skodelica divjega riža
    4 skodelice vode
    ščepec morske soli
    manjša pest svežega koriandra
    2 večja sladka krompirja
    6 - 7 listov kratko kuhanega kodrolistnatega ohrovta
    2 manjši rdeči čebuli narezani na tanke rezine (lahko podušena)

    Preliv

    2 jušni žlici limoninega soka
    2 čž 100 % masla iz bučnih semen (lahko ga naredimo sami, če imamo zmogljiv blender ali uporabimo drugega – maslo iz sončničnih semen ali mandljev)
    ½ čž muškatnega oreščka
    ½ čž soli
    ščepec popra
    malo zdrobljenih bučnih semen

    Riž operemo, namočimo čez noč, vodo od namakanja odlijemo in ga skuhamo v 2 skodelici vode z malo morske soli (kuhamo ga približno 45 minut na majhnem ognju in pokrito). Riž občasno preverimo. Po kuhanju ga pustimo pokritega, da se malo ohladi. Lahko ga prekrijemo z bambusovim sushi matom namesto s pokrovko. Sladki krompir olupimo, narežemo na srednje velike kocke in skuhamo v kropu (po navadi je dovolj 10 minut kuhanja). Pustimo, da se malo ohladi. Potem zmešamo divji riž, sladki krompir, na trakce narezan kuhan kodrolistnati ohrovt, narezan sveži koriander, rdečo čebulo in preliv (vse sestavine razen bučnih semen zmiksamo skupaj). Okrasimo z zdrobljenimi bučnimi semeni.

    Zelenjavna mineštra

    2 srednje velika rdeča korenčka
    1 večja rdeča čebula
    2 stroka česna
    5-6 skodelic zelenjavne jušne osnove
    2 skodelici buče maslenke
    2 skodelici zelenega stročjega fižola
    1 šopek blitve ali ohrovta
    2 skodelici kuhanega črnega fižola
    1 čajna žlička svežega timijana
    1 čž šetraja
    1 čajna žlička svežega rožmarina ali origana
    1 lovorjev list
    1/2 čajne žličke soli
    ščepec popra
    sveži koriander ali peteršilj
    2 do 3 jž konopljinih semen

    Čebulo in česen nasekljamo in dušimo na malo vode. Zalijemo z jušno osnovo in dodamo narezano zelenjavo (korenje, bučo, stročji fižol, blitvo), začimbe ter kuhan črni fižol in lovorjev list. Kuhamo 15 - 20 minut, dokler zelenjava ne postane dovolj mehka. Potem lovorjev list odstranimo, mineštro potresemo s sveže nasekljanim koriandrom ali peteršiljem ter konopljinimi semeni in še toplo postrežemo.

    Proseni vaflji

    1 skodelica prosa
    1 jž zamenjave za jajca (1 jž lanenih zmletih semen in 3 jž vode, premešamo in pustimo stati 15 minut v hladilniku)
    1 čž cimeta
    malo limonine lupinice 
    ščepec soli
    1/4 do 1/2 čž ekološkega pecilnega praška (če jih pečemo kot palačinke)

    Proso operemo in ga namakamo v vodi čez noč. Zjutraj odlijemo vodo, še enkrat operemo, odcedimo in zmiksamo v blenderju z ostalimi sestavinami (dodamo malo vode, če je treba). Iz narejene mase lahko naredimo prosene palačinke (podobno kot ameriške, manjše in debelejše) ali vaflje, če imamo pekač za vaflje. Če nimamo blenderja, lahko uporabimo proseno moko. Prosene palačinke/vaflje lahko uporabljamo namesto kruha, kot osnovo za zelenjavni namaz (kuhana zelenjava, začimbe, malo semen ali masla iz semen, vse zmiksamo in naredimo “paštetko”) ali sladka varianta s kuhanim sadjem in sladkimi začimbami.

    Pisana solata

    2 večje pesti rukole
    2 večje pesti motovilca
    2 manjša šopka kuhanega ohrovta (narezan na trakce)
    2 večja korenčka narezana na trakce in kratko kuhana
    4 v pečici pečene rdeče paprike brez kože
    2 manjši pesti nasekljanega svežega koriandra ali peteršilja
    1 manjši avokado
    sok iz 1 limone
    malo morske soli ali tamari omake
    1 jž konopljinih ali drugih semen
    3 šalotke ali 1 večja čebula

    Solato in papriko narežemo na trakce. Avokado pretlačimo z vilico in ga pomešamo z limoninim sokom in soljo. Šalotko ali čebulo pečemo v pečici (45 minut na 180 stopinj), nato jo olupimo, zmiksamo v blenderju in dodamo avokadu. Dodamo ostalo zelenjavo in vse sestavine premešamo ter potresemo s konopljinimi semeni.

    Burgerji iz rdeče pese (za 6 - 8 večjih burgerjev)

    3 - 4 srednje velike rdeče pese
    1/2 skodelice čičerikine moke
    1 jušna žlica mandljevega masla
    1 srednje velika drobno nasekljana rdeča čebula
    2 stroka drobno nasekljanega česna
    1 drobno nasekljan por (samo zeleni del)
    450 g kuhane črne leče
    1 čajna žlička kumine
    2 čajni žlički dimljene paprike v prahu
    1 čajna žlička morske soli
    ščepec popra

    Rdečo peso skuhamo, tako da je mehka, ampak ne prekuhana. Potem je postavimo v hladno vodo in ko se ohladi jo olupimo ter nasekljamo na koščke. V pečici spečemo čebulo, por in česen (pečemo 30 minut na 180 stopinj na papirju za peko – čebulo in česen olupimo po pečenju). V multipraktiku ali blenderju zmiksamo rdečo peso, čebulo in česen z mandljevim maslom, por, kumino in papriko. Zmiksano zelenjavo prestavimo v globljo posodo, solimo, popramo in dodamo še kuhano črno lečo in čičerikino moko, tako da nastane kompaktna, ampak ne preveč trda zmes (lahko dodamo manj čičerikine moke).

    Na pekač postavimo papir za peko in formiramo burgerje. Naj so debeli nekaj več kot 1 cm. Pečemo jih v ogreti pečici (180 stopinj C) 20 - 25 minut na eni strani. Potem jih pazljivo obrnemo na drugo stran in pečemo še dodatnih 5 minut. Zraven postrežemo kratko kisano zelenjavo, kislo repo ali zelje, sveže podušeno zelje ali drugo kakršnokoli drugo sveže kuhano ali svežo zelenjavo (več surove zelenjave je primerno v toplejših mesecih).

    Krekerji iz semen z namazom iz graha

    1/4 skodelice chia semen
    1/4 skodelice sončničnih semen
    1/4 skodelice bučnih semen
    1/2 čajne žličke morske soli
    2 jušni žlici sveže mletih zlatih lanenih semen
    1/4 skodelice mandljeve moke (lahko tudi zmleti mandlji)
    1/4 skodelice prosenih ali ovsenih kosmičev
    1 skodelica filtrirane vode

    Pečico segrejemo na 150 stopinj C. Vse sestavine premešamo skupaj in pustimo, da počivajo 30 minut na sobni temperaturi. Potem v pekač postavimo papir za peko in na tanko namažemo testo, ki smo ga naredili. Lahko pa ga razvaljamo med dvema papirjema za peko, nato pa pazljivo odlepimo zgornji papir, spodnji papir na katerem se nahaja testo pa postavimo na pekač. Testo lahko posujemo z dodatnimi semeni (črna sezamova semena, lanena semena, sončnična semena) in jih rahlo potisnemo z navlaženo žlico in ga zarežemo, tako da nastanejo manjši kvadratki.

    Pečemo ga 35-45 minut (da dobi zlato barvo), počakamo 10 minut, da se ohladi in ga zlomimo na kvadratke. Postrežemo z različnimi namazi in nekaj kalčkov ali mikrozelenja. Krekerji so lahko le prigrizek, ker vseeno imajo nekoli več maščob in jih ne uživamo v veliki količini. Za grahov namaz lahko uporabimo tudi prosene ali ajdove palačinke, ki jim poleg namaza dodamo še kalčke ali drugo zelenjavo.

    Namaz iz graha

    500 g kuhanega graha
    1 strok naribanega česna
    2 jušni žlici limoninega soka
    1 jž masla iz sončničnih semen
    malo morske soli
    malo popra
    malo pehtrana
    1/2 skodelice sveže nasekljane mete (lahko tudi brez tega dodatka)

    Vse sestavine zmiksamo v blenderju. Okrasimo z malo dodatnega kuhanega graha.

    Zdravilna ohrovtova solata s pisano kvinojo

    1 skodelica pisane kvinoje
    6 skodelic očiščenih in v sopari skuhanih ohrovtovih listov
    2 pesti kuhanega brokolija
    1 manjša rdeča čebula
    1 skodelica kuhane sladke koruze

    Preliv

    ½ skodelice sveže nasekljanega peteršilja ali koriandra
    2 stroka česna
    2 jušni žlici limoninega ali limetinega soka
    malo kajenskega popra
    malo mlete kumine
    malo morske soli
    malo popra
    2 čž tahinija

    Kvinojo skuhamo v dvakrat več vode (15 minut kuhamo pa pustimo pokrito, da vpije tekočino). V večji skledi pomešamo kvinojo, na trakce narezan ohrovt, brokoli, narezano rdečo čebulo in sladko koruzo. Prelijemo z narejenim prelivom (vse sestavine zmiksamo skupaj) in rahlo premešamo. Lahko dodamo še na suho popečene divje gobe.

    Veganska jota s sladkim krompirjem

    400 g kuhanega fižola
    1 večja sesekljana čebula
    400 g kisle repe ali zelja
    2 stroka česna
    1 lovorjev list
    šetraj
    timijan
    majaron
    kumina
    malo soli
    malo popra
    4 sladka krompirja

    Čebulo in česen podušimo na malo vode. Dodamo repo ali zelje, lovorjev list in druge začimbe, malo soli in popra. Kuhamo 15 minut. Odstavimo. Medtem ko se jota kuha, olupimo sladki krompir, ga razrežemo na kockice in skuhamo v slani vodi do mehkega. Joto postrežemo s kuhanim krompirjem.

    Tofu jajčka z brokolijem in špinačo

    2 skodelici tofuja
    ščepec popra
    1 čajna žlička kurkume
    malo črne himalajske soli (če je nimamo lahko je tudi navadna)
    400 g brokolija
    200 g špinače
    2 jž na suho popečenih sezamovih semen

    Tofu zdrobimo med prstmi, začinimo s poljubnimi začimbami (malo popra, kurkuma) in dušimo kakšno minute na malo vode. Posolimo s črno himalajsko soljo (ta sol bo dodala okus po jajcih, lahko pa solimo z navadno himalajsko soljo). Brokoli (cvetke) operemo in na kratko skuhamo (4-5 minut). Zraven lahko dodamo še nekaj rezin kratko kisane zelenjave in kos ali dve rezini kruha iz kaljenih semen ter kuhano špinačo. Potresemo s sezamovimi semeni.

    Juha iz topinamburja

    3 stroke v pečici pečenega česna
    1 večja nasekljana čebula
    1 steblo stebelne zelene, nasekljano
    1 manjši por, narezan na kolobarje
    1 kg topinamburja, olupljen in narezan na koščke
    2 majhna krompirja
    1,5 l zelenjavne jušne osnove
    ščepec popra
    ščepec soli
    malo sveže nasekljanega koriandra

    Na malo vode podušimo čebulo, por, stebelno zeleno, solimo in popramo. Dodamo topinambur, olupljen in narezan krompir ter pečen česen (pasto), dušimo 10 minut in potem vse zalijemo z zelenjavno jušno osnovo. Kuhamo 30 minut in nato vse zmiksamo v blenderju ali s paličnim mešalnikom. Okrasimo s sveže nasekljanim koriandrom. Zraven lahko postrežemo še lahko solato.

    Lahka solata

    2 komarčka narezan na tanke trakce
    2 stebli stebelne zelene narezane na koščke
    1/2 manjše naribane buče maslenke
    1 manjša solata endivija narezane na trakce
    pest rukole
    60 g orehov
    sok ene limone
    ½ čž morske soli
    2 stroka naribanega česna
    malo sveže nasekljanega drobnjaka in peteršilja

    Vse sestavine premešamo skupaj in uživamo v svežem in zdravem okusu. Če smo zelo lačni, lahko zraven dodamo še majhno skledo kuhane kvinoje/amaranta ali prosa.

    Cvetačna pica

    0,5 kg cvetače
    3 jž sveže mletih lanenih semen
    6 jž vode
    1/2 skodelice mandljeve moke
    1/2 čž soli
    1/2 čž česna v prahu
    1/2 čž origana

    Nadev

    250 g kratko pečenega bukovega ostrigarja
    1 narezana kuhana čebula
    namaz iz zelenjave in semen
    nekaj svežih listkov bazilike
    suhi paradižniki

    Pečico segrejemo na 200 stopinj C. Pripravimo pekač podložen s peki papirjem. Cvetačo zmeljemo v multipraktiku ali blenderju, tako da nastane tekstura podobna riževim zrnom. Potem zmleto cvetačo skuhamo v toliko vode, da samo prekrije zelenjavo (kuhamo približno 5 minut). Nato jo odcedimo in jo pustimo v zamrzovalniku 10 minut. Med hlajenjem cvetače pa pripravimo vegansko “jajce” iz lanenih semen, tako da zmeljemo v kavnem mlinčku lanena semena in jih pomešamo z vodo (mešanico pustimo v hladilniku 10 minut). Iz zamrzovalnika vzamemo cvetačo in jo še dodatno dobro precedimo (postavimo jo v kuhinjsko krpo ali vrečko za pripravo rastlinskih mlek in močno stisnemo, da odcedimo odvečno vodo).

    Potem cvetačo, vegansko jajce, mandljevo moko, sol, česen in origano dobro premešamo skupaj. Na papirju za peko, ki smo ga položili v pekač, nanesemo pripravljeno maso in formiramo želeno obliko pice, debelosti dobrih pol cm. Pazimo, da nikjer ni kakšne luknje. Pripravljeno cvetačno testo pečemo 30 minut na 200 stopinj C, nato s pomočjo drugega papirja za peko, ki ga postavimo čez, obrnemo pico in jo pečemo še dodatnih 15 minut. Nato vzamemo testo iz pečice in jo nadevamo s poljubnim nadevom. V tem primeru namažemo pico z zelenjavnim namazom, dodamo na suho popečene bukove ostrigarje, namočene suhe paradižnike in čebulo in pečemo še 5 - 10 minut. Pečeno pico potresemo z nekaj lističev bazilike.

    Ovsena kaša

    2 skodelici ovsenih kosmičev
    1 čž cimeta
    1/2 čž ingverja v prahu ali malo naribanega svežega
    1/4 čž klinčkov v prahu
    ½ čž kardamoma
    ½ čž muškatnega oreščka v prahu
    ½ čž janeža v zrnu
    4 skodelice ovsenega ali mandljevega mleka (najboljše domačega)
    4 skodelice vode
    2 olupljena in narezana jabolka
    4 – 5  nasekljanih datljev medjool
    4 jž chia ali lanenih semen, ki jih zmeljemo neposredno pred uporabo

    Ovsene kosmiče kuhamo na rastlinskem napitku in vodi, kjer smo dodali tudi začimbe in nasekljano ali naribano jabolko ter datlje. Kuhamo 5 do 10 minut in nato pustimo pokrito še 10 minut. Zmleta chia ali lanena semena dodamo v kašo, ki je ohlajena na telesno temperaturo.

    Farinata

    1/2 rdeče čebule
    1 skodelica čičerikine moke
    1 skodelica vode
    1/4 čž soli
    1 čž svežega rožmarina
    1 - 2 jž 100 % masla iz semen
    1 do 2 jž zmletih semen

    Čičerikino moko, narezano rdečo čebulo, sol in rožmarin zmešamo z vodo, tako da ni grudic ter pustimo na sobni temperaturi 2 - 4 ure. Potem vlijemo v ponev, ki smo ga obložili s peki papirjem in pečemo v ogreti pečici na 200 stopinj 30 minut. Farinato narežemo na trikotnike. Zraven postrežemo sezonsko solato s kalčki in mikrozelenjem, domači humus namaz ali nekaj kuhane zelene zelenjave.

    Porova juha

    3 manjši stebli stebelne zelene
    4 in pol skodelice zelenjavne osnove
    2 pora
    1/2 srednje velike cvetače
    2 srednje velika krompirja
    2 - 3 stroke česna
    ½ čž morske soli
    ščepec popra
    na kolobarje narezan por za okras
    ekološki kokosov ali drugi rastlinski jogurt
    česnovo mikrozelenje

    Podušimo na kolobarje narezan por in nasekljan česen, dodamo cvetke cvetače in olupljen in narezan krompir, zelenjavno osnovo in stebelno zeleno ter kuhamo, dokler zelenjava ne omehča. Juho zmiksamo v blenderju ali s paličnim mešalnikom, solimo, popramo in okrasimo z narezanim porom. Če je pregosta, lahko dodamo še malo vode ali zelenjavne jušne osnove. Na koncu lahko dodamo še 1 čajno žličko rastlinskega jogurta za vsak krožnik juhe in okrasimo s česnovim mikrozelenjem.

    NAKUPOVALNI SEZNAM

    Žita

    proso 500 g
    polnozrnati riž 200 g
    ovseni kosmiči 500 g
    kvinoja 1 kg
    bio kuhana koruza 1 x
    divji riž  - 250 g

    Stročnice

    suhi fižol 250 g
    rdeča leča – 250 g
    zelena leča – 250 g
    črna leča – 250 g
    bio kuhana čičerika – 300 g
    tofu 400 g
    grah – 1 kg
    čičerikina moka – 1 kg

    Zelenjava

    zamrznjena špinača 1 kg
    pastinjak – 13 kosov
    krompir - 1,5 kg
    sladki krompir - 6 kosov
    rdeča pesa - 4 kose
    brokoli - 3 srednje velike glave
    cvetača - 2 srednje veliki glavi
    ohrovt - 3 glave
    korenje – 6 večjih korenčkov
    por – 5 srednje velikih
    peteršilj/koriander – 10 šopkov
    shitake gobe - 400 g in 6 – 8 suhih
    buča maslenka – 2 srednje veliki
    stebelna zelena - 6
    čebula 1 do 1,5 kg
    šalotka - 3
    česen 3 - 4 glave
    stročji fižol – 1 pakiranje
    rukola – 1 pakiranje
    motovilec – 1 pakiranje
    rdeča paprika – 4
    kislo zelje – 400 g
    komarček – 2
    topinabur – 1 kg
    bukov ostrigar - 250 g
    suhi paradižnik – 1 pakiranje

    Sadje

    jabolka, hruške, grozdje, kaki, jagodičevje, granatno jabolko … (predvsem za malico, lahko pa zajtrk zamenjamo s sadjem) – več kilogramov
    limone - 4
    avokado - 3

    Suho sadje

    medjool datlji – 1 manjše pakiranje

    Semena/oreščki/olja

    bučna semena - 1 pakiranje
    chia semena - 1 pakiranje
    orehi - 1 pakiranje
    mandljevo maslo - 1 pakiranje
    lanena semena – 1 pakiranje
    pinjole – 1 pakiranje
    brazilski oreščki – 1 pakiranje
    konopljina semena – 1 pakiranje
    sezamova semena – 1 pakiranje
    sončnična semena – 1 pakiranje
    tahini – 1 pakiranje
    mandlji – 1 pakiranje

    Začimbe

    cimet
    vanilija
    kardamom
    janež
    kurkuma
    rožmarin
    sol
    poper
    lovorjev list
    timijan
    kumina
    šetraj
    majaron
    koriander v prahu
    kajenski poper
    muškatni orešček
    curry
    garam masala
    svež ingver - 6 do 7 cm

    Napitki

    ovseni napitek - 1 l
    kokosovo mleko – 1 konzerva
    mandljev napitek 1 l

    Rastlinski jogurti

    kokosov jogurt - 1

    Ostalo

    užitne alge (arame, wakame, nori), psillyum (indijski trpotec), miso pasta, pecilni prašek, soda bikarbona, tapiokin škrob (lahko tudi koruzni)

    Sadje jemo samostojno in ga ne mešamo z drugimi živili.

    Če boste stiskali zelenjavne sokove, kar je odličen način za čiščenje telesa in hitro absorpcijo hranil, dodajte še nekaj kilogramov zelenjave (korenje, rdeča pesa, zelena listnata zelenjava, koromač …).

    Včasih se zgodi, da nam kakšna sestavina primanjkuje, tako da bodimo čim bolj sproščeni in kreativni, ampak ostanimo pri zdravi izbiri sestavin. Recimo, če ne najdemo določene zelenjave, jo lahko zamenjamo s kakšno drugo (topinambur s krompirjem ali sladkim krompirjem, ohrovt s špinačo ali blitvo, koriander s peteršiljem …). Ali če ne najdemo določenih semen, jih lahko zamenjamo z drugimi. Masla iz semen lahko naredimo sami, če imamo zmogljiv blender. Čičerikino moko dobimo z mletjem suhe čičerike. Kakšno začimbo lahko tudi izpustimo … Če ne najdemo miso paste naredimo navadno zelenjavno jušno osnovo.

    Pomembno je, da razumemo princip bazičnega prehranjevanja z veliko zelenjave, zelene listnate zelenjave in sezonskega sadja. Recepte lahko prilagajamo, ampak se vedno držimo pravila, da je v času počitka za telo odlično, da je naša prehrana 100 % polnovredna rastlinska z zmanjšano količino maščob (uživamo jo v polnovredni obliki, predvsem so v ospredju semena). Takšen način prehranjevanja je lahko tudi dolgotrajen, mogoče samo nekoliko še prilagojen vsakem posamezniku in njegovim nutritivnim potrebam.

    Recepte in seznam pripravila Jelena Dimitrijević za Klepet ob kavi

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • Več od avtorja Sonce
  • Več s področja * Zdrava prehrana in dobri recepti

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Trackback

    Trackback URL for this entry: http://www.pozitivke.net/trackback.php/20240125135119638

    No trackback comments for this entry.
    Bazični jedilnik za januarski počitek | 0 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,51 seconds