Ta stran je prilagojena za slabovidne, po metodi neskončne vrstice, če želiš članek gledati v običajnem formatu klikni na:
http://www.pozitivke.net/article.php/20240116112346590
Smučate? Poskrbite, da boste pravilno zavarovani!
torek, 16. januar 2024 @ 11:23 CET
Uporabnik: Sonce
Radi smučate? Potem je dobro, da nekaj pozornosti namenite razmisleku o tem, ali ste poleg smučarske opreme ustrezno opremljeni tudi z zavarovanjem, ki vam bo olajšalo finančne posledice, če pride do nezgode.
Ali in kakšno zavarovanje potrebujete za vijuganje po snegu, je odvisno predvsem od tega, kam sploh potujete. Na Zvezi potrošnikov Slovenije so pregledali zavarovanja za smučarje.
Ostajate v domačih krajih?
Letos ste se odločili, da boste zimske počitnice preživeli na slovenskih smučiščih. Tudi sicer občasno, ko vam čas dopušča, za kak dan skočite na Krvavec, Roglo, v Kranjsko goro ali na katero drugo od naših smučišč. Če pride do nezgode na smučišču v Sloveniji in se pri tem poškodujete, bodo stroški vašega zdravljenja seveda kriti iz obveznega in dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja.
Kaj pa, če v nezgodi niste udeleženi sami, ampak se je poškodovala še kakšna druga oseba in je nastala tudi premoženjska škoda?
# Odgovor preberite tukaj. Članek je prosto dostopen za člane, za nečlane pa dostop do članka stane 1 €.
Avstrija, Francija, Italija ... Toliko izbire tako blizu!
Takoj, ko se odpravite v tujino in prestopite mejo, pa naj gre za dnevni izlet na bližnje smučišče ali daljše počitnice, se situacija v zvezi z morebitnimi nesrečami, ki se pripetijo ob smučanju, bistveno spremeni. Evropska kartica zdravstvenega zavarovanja vas sicer ščiti do določene mere, a na smučiščih, ki so običajno težje dostopna, stroški reševanja pa zato višji, boste kaj hitro soočeni z visokimi zneski, pri katerih vam evropska kartica ne bo pomagala.
Evropska kartica zdravstvenega zavarovanja[1]
Evropska kartica je dokument, ki vam ga izda Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) in potrjuje, da ste upravičeni do zdravstvenih storitev med začasnim bivanjem v tujini po enakih pogojih, kot veljajo za osebe, ki so zavarovane v skladu z zakonodajo države, kjer začasno prebivate. Pridobite jo brezplačno, svetujemo pa vam, da jo naročite pravočasno pred odhodom v tujino. Običajno velja eno leto, potem je treba naročiti novo.
Kje in kaj vam krije evropska kartica zdravstvenega zavarovanja?
Evropska kartica se uporablja izključno v državah članicah EU, EGP in Švici, Združenem kraljestvu, Avstraliji, Bosni in Hercegovini, Črni gori, Severni Makedoniji in Srbiji. Če potujete kamor koli drugam, vam ne zagotavlja nikakršnega varstva. Tudi v državah, kjer velja evropska kartica zdravstvenega zavarovanja, pa je pomembno vedeti, da ne bo krita celotna oskrba, ki jo lahko pričakujete v domači državi.
V EU, EGP, Švici in Združenem kraljestvu ste namreč upravičeni izključno do nujnih in potrebnih zdravstvenih storitev pri zdravnikih, ki so del javne, državne zdravstvene mreže, v drugih državah pa celo samo do nujnih zdravstvenih storitev oz. nujne medicinske pomoči.
Navedene storitve se uveljavljajo v skladu s predpisi države, v kateri poiščete zdravniško pomoč.
Kako je v državah, kjer evropska kartica ne velja?
# Odgovor preberite tukaj. Članek je prosto dostopen za člane, za nečlane pa dostop do članka stane 1 €.
Da bi se lažje znašli v labirintu zdravstvenih institucij in storitev, do katerih ste upravičeni, je za pametne telefone na voljo aplikacija, ki v 24 jezikih nudi informacije o uporabi kartice v vsaki od držav EU, na Islandiji, Norveškem, v Lihtenštajnu in Švici.
»Čari« visokogorja« in realna cena zdravstvenega zavarovanja
Ko ste na 2500 ali 3000 metrih nadmorske višine in si zlomite nogo, se vam kaj lahko zgodi, da boste prvič v življenju izkusili vožnjo s helikopterjem - ne po lastni izbiri, a skoraj zagotovo na lastne stroške. In ti hitro dosežejo zneske v višini več tisoč evrov.
Če ste torej v tujini na smučanju, je posebej pomembno vedeti, da evropska kartica zdravstvenega zavarovanja ne krije stroškov prevoza zaradi poškodbe na smučišču (npr. s helikopterjem, reševalnimi sanmi) v večini tujih držav, prav tako ne krije stroškov prevoza zavarovane osebe iz tujine. Tudi številne druge zdravstvene storitve bo morda treba doplačati.
# Veliko več informacij najdete tukaj ali v januarski številki revije ZPStest. Natančno je opisano, kako je s stroški v Avstriji, Franciji in Italiji.
Kaj vam ponuja turistično zavarovanje?
Turistično zavarovanje je skupno ime za različne vrste zavarovanj, s katerimi se zavarujete za nepredvidene dogodke, povezane s potovanji. Najpomembnejše in najbolj razširjeno je zdravstveno zavarovanje za tujino, zavarovalnice pa vam ponujajo še razna druga kritja, npr. proti nezgodam, tatvini ali kraji, izgubi prtljage, odgovornosti, prekinitvi ali prisilnemu podaljšanju potovanja itd.
Kaj boste izbrali, je seveda v prvi vrsti odvisno od vaših potreb, a pogosto želene prilagodljivosti ne boste dobili. Za turistična zavarovanja so še kako značilne paketne ponudbe, kjer boste skoraj brez izjeme dobili tudi kritja, ki jih pravzaprav ne želite, tista, ki jih v resnici potrebujete, pa bodo morda tako omejena, da vam bodo v praksi le malo koristila. Kako se torej znajti v množici ponudb in kaj izbrati, da vas morebitna nesreča na smučišču ne bo (preveč) udarila po žepu?
# Preberite na www.zps.si ali v tiskani reviji ZPStest.
Sklenitev kar prek spleta?
Časi, ko ste se morali za sklenitev zavarovanja odpraviti v poslovalnico zavarovalnice, so skorajda mimo – če želite, lahko to danes storite kar z domačega kavča. Zavarovalnice, ki ponujajo turistična zavarovanja, imajo na svojih spletnih straneh objavljene ključne informacije o produktih in splošne pogoje, na vas pa je, da si te podatke preberete in kritično ocenite. Primerjajte različne ponudbe in izberite tisto, ki najbolj ustreza vašim potrebam. Pri tem naj vodilo ne bo zgolj cena, ampak predvsem vsebina zavarovanja.
Koliko vas bo zavarovanje stalo?
# Odgovor na to vprašanje najdete tukaj ali v januarski številki revije ZPStest.
[1] Vir: spletna stran ZZZS (www.zzzs.si)
Komentarji (0)
www.pozitivke.net