Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20231226075021584




Inovativne energetske rešitve za prihodnost brez fosilnih goriv

torek, 26. december 2023 @ 07:50 CET

Uporabnik: Sonce

Umanotera in Focus predstavila nov izbor slovenskih dobrih praks blaženja podnebnih sprememb
V novi zbirki slovenskih dobrih praks blaženja podnebnih sprememb so na področju energetike predstavljena slovenska podjetja, ki uspešno prispevajo k hitremu prehodu na bolj elektrificiran, trajnosten in prilagodljiv energetski sistem.

Štiri podjetja na tem področju orjejo ledino in kažejo na priložnosti zelenega prehoda s povezovanjem proizvajalcev in porabnikov energije iz obnovljivih virov, z zagotavljanjem storitev shranjevanja, z uporabo zelenega vodika v industrijskih procesih ter z recikliranjem in predelavo baterij.

Postopno izboljševanje energetske učinkovitosti in omejeno uvajanje obnovljivih virov energije je bila desetletja mantra slovenskega energetskega sistema. Zahtevnejši regulativni okviri podnebnih politik so bili videni kot ovira, napredek pa je bil počasen. Sedaj pa smo sredi preobrata v razmišljanju, saj se “vse več podjetij zaveda resnosti podnebne krize in v zaostrovanju podnebne politike vidi pomembno gonilo novih poslovnih modelov,” ob izboru novih dobrih praks izpostavlja dr. Jonas Sonnenschein iz Umanotere

Da bi pospešila ta preobrat, sta se Umanotera in Focus v sodelovanju s strokovnjaki odločila za sistematičen pregled uspešnih primerov razogljičenja na naslednjih področjih: trajnostna mobilnost, energetska učinkovitost v stavbah in industriji, obnovljivi viri energije, trajnostne verige oskrbe s hrano, raba tal in gozdno-lesna veriga, trajnostna proizvodnja in potrošnja ter trajnostne lokalne skupnosti. Na podlagi tega je bilo izbranih 10 novih primerov dobrih praks, ki dopolnjujejo že obstoječi izbor 10 dobrih praks iz leta 2019. Štiri od teh praks prispevajo k bolj trajnostnemu energetskemu sistemu: 

“Uspešne zgodbe domačih dobrih praks kažejo, da so korenite spremembe na poti v nizkoogljično družbo možne in da prinašajo tudi druge koristi,” poudarja Gaja Brecelj iz Umanotere. Ponujajo inovativne rešitve in razvojne priložnosti ter ustvarjajo nova zelena delovna mesta. Ta razvoj se ne odvija kljub strožjim pravilom in predpisom, temveč ravno zaradi njih. Reševanje podnebne krize namreč ni le okoljska nujnost, temveč tudi razvojna priložnost.


 Seznam dobrih praks blaženja podnebnih sprememb v Sloveniji (2023):

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20231226075021584







Domov
Powered By GeekLog