Kandida ponovno na obisku?
Jesen in nihanje hormonov sta odlična popotnica za zaplete v prebavilih. Skorajda ni ženske, ki ne bi čutila, da se tudi sluznice začnejo spreminjati, ko telo začne preurejati hormone. Gre za naključno sosledje ali za povezavo, na katero lahko vplivamo?
Črevesna flora, po novem mikrobiom, je, kot ugotavljajo znanstveniki, zelo povezana z našimi hormoni. Velja pa tudi obratno - nihanja v našem hormonskem sistemu so zelo povezana z motnjami v našem črevesju.
Seveda je črevesje le delček naših sluznic, spremembe pa še lažje opazimo na vaginalni sluznici in na sluznici ust.
V zvezi s povezavo med črevesjem in hormoni je ugotovljeno, da sprememba količine estrogena prispeva k povečani prepustnosti črevesja, kar zvišuje obremenjenost telesa s tihimi vnetji. Če stanja ne saniramo, lahko kronična vnetja pripeljejo tudi do pospešenega razvoja osteoporoze (ker je absorpcija hranil motena), zmanjšanega delovanja ščitnice (kar pelje v upočasnjenost, manko energije, debelost, izgubo las), endometrioze ali raka dojke.
Tudi nihanje razpoloženja, pogosta anksioznost in depresija niso naključni. Ali veste, da se 95 % serotonina proizvede in skladišči v črevesju? Motnje v delovanju črevesja in sprememba mikrobioma zato direktno vplivajo tudi na naše počutje.
Znanstveno je dokazana tudi povezava med spremembo črevesne flore in nivojem holesterola.
Pred 50 leti tega nismo vedeli in smo na kopico težav, ki jih prinašajo »razštelani hormoni«, gledali kot na usodo. Zdaj, ko vemo, v katerem grmu tičijo vzroki, lahko naredimo marsikaj, da naštete težave preprečimo ali vsaj omilimo.
Skrb za mikrobiom se obrestuje na številnih področjih, zato je to najbolj varen in hkrati najbolj učinkovit ukrep za zavarovanje zdravja in preprečitev težav.
Zakaj hormoni, če lahko pomagajo pre- in probiotiki
Preden začnemo razmišljati o nadomeščanju hormonov, je zelo na mestu preizkusiti probiotično-prebiotično strategijo. Izkušnje kažejo, da s tem neposredno zaviramo možni razvoj osteoporoze, vplivamo na počutje in preprečujemo nastanek tihih vnetij.
Raziskava, objavljena v Journal of Clinical Medicine julija 2020, je potrdila, da probiotični sev Lactobacillus acidophilus pomembno pomaga pri zmanjšanju simptomov menopavze.
Za probiotični sev Lactobacillus reuteri je ugotovljeno, da vpliva na regulacijo izločanja inzulina, kar pomeni, da bo brez teh koristnih mikroorganizmov v črevesju hitro zanihal tudi naš sladkor.
Da bo učinek popoln, je dobro sinergijsko delovati iz več smeri. Omega 3 maščobe namreč odlično sodelujejo pri zaviranju nastanka tihih vnetij, ker zmanjšajo našo dovzetnost za vnetne procese. Dokazano je tudi, da prispevajo k uravnavanju menstrualnih ciklov, kar pomeni, da delujejo tudi na naše hormone. Takšni učinki so možni, ker so omega 3 maščobne kisline pomemben del maščobnih derivatov eikozanoidov, ki vplivajo na delovanje različnih hormonskih sistemov. Pri ženskah vplivajo na reproduktivni sistem, skrbijo pa tudi za normalno delovanje krvožilnega, ledvičnega in prebavnega sistema.
Tretji pomemben varnostnik našega hormonskega ravnovesja so antioksidanti, ki pomagajo preprečevati poškodbe na celicah.
Najboljše je, če v občutljivem obdobju nestabilnih hormonov telesu pomagamo tako, da uporabimo vse tri vzvode hkrati, ker bomo tako z najmanjšimi količinami dosegli največje učinke.
Kaj imata skupnega PMS in EMS
Prvo je kratica za sindrome menopavze, drugo pa kratica za elektromagnetni smog, ki smo mu, posebej po zagonu mreže 5G, izpostavljeni kot še nikoli v zgodovini človeštva.
Ni naključje, da ženske veliko bolj kot moški zaznavajo EMS in jim ta dela težave pri koncentraciji, onemogoča kakovosten spanec in pospešuje vročične oblive.
Zato je za zdravje ženske še posebej pomembno, da zmanjšamo izpostavljenost škodljivim sevanjem. Telefona nikakor ne nosimo na telesu, v prostoru ga postavimo vsaj kakšen meter stran, pogovarjamo se preko mikrofona ali slušalke, ponoči pa telefon in tablico nastavimo na letalski način. Zelo pomembno za dober spanec je izklopiti vse oblike mikrovalov v hiši. To pomeni tudi izklop wi-fi usmerjevalnikov.
Kdo je izkusil pekel neprespanih noči, zelo dobro ve, kako pomembno je zbuditi se spočit in s polnimi baterijami, zato zvečer ni pomembna samo higiena zob, ampak ji velja dodati še nekaj ukrepov:
- Pred spanjem zaužijemo prebiotično-probiotični pripravek in tako olajšamo nemoteni potek obnove črevesja.
- Izklopimo vse, kar nam lahko moti spanec, in iz spalnice odstranimo tehnične naprave.
- Prostor na hitro temeljito prezračimo, in če ne spimo ob odprtem oknu, obvezno pustimo odprta vrata spalnice, ker bi sicer v nekaj urah možganom in telesu že začelo zmanjkovati kisika in bi se obremenitev s CO2 dvignila nad kritično mejo.
Sanja Lončar
Vir: www.zazdravje.net |