Ta stran je prilagojena za slabovidne, po metodi neskončne vrstice, če želiš članek gledati v običajnem formatu klikni na:
http://www.pozitivke.net/article.php/20231031104905157
Kaj so homografi in kako jih prepoznati?
torek, 31. oktober 2023 @ 10:49 CET
Uporabnik: Sonce
ZPS o homografih in spletnih prevarah
Splet je poln prevar in ena od pasti se skriva tudi v podobnih znakih oz. homografih, ki nas lahko prepričajo, da gre za elektronski naslov ali spletno mesto, ki mu sicer zaupamo. Zaradi povečanega števila spletnih prevar opozarjamo, da je vedno in povsod potrebna previdnost.
Kaj je homograf?
Homograf ali enakopisnica je beseda, ki se enako črkuje in izgovarja kot druga beseda, a ima drugačen pomen.
V računalništvu pa so homografi znaki, ki so si po obliki in velikosti tako podobni, da jih je na videz težko razlikovati. To pomeni, da jih, še posebej če so npr. del neke spletne domene, zlahka zamenjamo med seboj. Ravno zato so zelo primerno orodje za spletne prevarante.
Lahko gre za:
črke iste abecede, ki so si med seboj zelo podobne: »n« in »m«, »s« in »z«, »b« in »p« …
črke in številke: »o« in »0«,
črke različnih abeced: a v cirilici in a v latinici
Ribarjenje za podatki s homografi
Ribarjenje (phishing) za podatki je oblika spletnega napada, kjer napadalci prek potvorjene ali ponarejene spletne strani, ki je pogosto na las podoba legitimni spletni strani, poskušajo pridobiti pridobiti osebne podatke, kot so uporabniška imena, gesla, podatki kreditne kartice in podobno.
Učinkovita phishing stran je zelo podobna izvirni, zato nas lahko zavede, da ji zaupamo in posredujemo svoje podatke, na primer za vstop v spletno banko.
Homografi - podobni znaki - so zato v rokah spletnih prevarantov lahko nevarni. Pri nekaterih oblikah phishing napadov so namreč povezave s pomočjo uporabe homografov zamenjane in vodijo na stran, ki je pod nadzorom napadalca.
# Primere različnih domen s homografi najdete na naši spletni strani.
Zveza potrošnikov Slovenije svetuje:
Bodite pozorni, preden klikate na spletne povezave, ki jih prejmete po elektronski pošti ali sporočilih SMS.
Preverite tudi elektronske naslove, od koder ste prejeli e-pošto. Podobne črke ali številke so le ena od nevarnosti na spletu, ki pa jo je pogosto težko odkriti.
Homografi so lahko del spletne povezave ali naslova elektronske pošte - vse z namenom, da vas prepričajo, da gre za podjetje, organizacijo ali institucijo, ki jo poznate in ji zaupate.
# Na www.vemvec.si lahko redno spremljate aktualne in koristne nasvete, ki so brezplačno dostopni.
Vir: www.zps.si/
Komentarji (0)
www.pozitivke.net