NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

četrtek 16-jan
  • LIVE Webinar: Osnove rastlinskega prehranjevanja z nutricionistom

  • petek 17-jan
  • Slaščičarski tečaj: BICova sladka akademija

  • ponedeljek 20-jan
  • Zima, zima bela / Prodajna razstava slovenskih ilustratork in ilustratorjev

  • torek 21-jan
  • Ustvarjalnice z Galerijo C.C.U.: Amuleti CeCeUji

  • sreda 22-jan
  • Peter Piek (GER) x John Roemer (USA) v Vetrinjcu

  • sobota 25-jan
  • NY MET Opera: Aida

  • ponedeljek 27-jan
  • Osnovno usposabljanje za mediatorje v Ljubljani in Online

  • torek 28-jan
  • Sekstet filharmonične Camerate Berlin

  • sreda 29-jan
  • Sejmi okusov

  • četrtek 06-feb
  • Kizz Kiss festival

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Dobro gorivo - slabo izgorevanje?   
    torek, 5. september 2023 @ 14:19 CEST
    Uporabnik: Sonce

    Se še spomnite starih trabantov in wartburgov? Ti avtomobili so bili sopomenka za slabo izgorevanje in potratno porabo goriva. Čeprav se jih veliko ljudi ne spomni več, ima večina zahodnjakov podobno težavo. Imamo preveliko porabo, naš motor »cuka«, iz izpušne cevi pa nam izteka dragoceno gorivo.

    Seveda, govorimo o slabi in neučinkoviti presnovi, ki kljub čedalje bolj naloženim krožnikom naše celice pušča vse bolj lačne.

    Vzrokov za slabo prebavo in presnovo je iz dneva v dan več. Naš mikrobiom uničuje množica kemikalij v vodi, zraku, zdravilih, živilih … Ko je ta najpomembnejša linija obrambe prebita, se vse več strupenih in dražečih snovi ter patogenov loti tudi naših sluznic in črevesnih sten.

    Do sindroma prepuščajočega črevesja pride, ko tesne povezave med celicami črevesne stene oslabijo ali se poškodujejo. Ko je naša obramba tako zelo razredčena, »hudič dobi mlade« in težave se skokovito stopnjujejo.

    Hranila, ki jih zaužijemo, si prilastijo patogeni organizmi (npr. Candida albicans), namesto mlečnokislinske fermentacije pa se v črevesju začne alkoholno vrenje, ki ustvarja pline in dodatno zastruplja vse telo. Na pol prebavljena hrana curlja skozi razrahljano črevesje in vstopa v krvni obtok, kar povzroča vnetja, alergijske odzive in kronično utrujenost.

    Navadno se ljudje zganemo šele takrat, ko naše težave dobijo ime oziroma diagnozo, naj gre za avtoimunsko bolezen, kronično vnetje, hudo izčrpanost, dolgotrajne driske ali zaprtje. Njihovo zdravljenje s pristopi alopatske medicine sicer na hitro pogasi požar, vendar za ceno dodatnega zastrupljanja telesa in slabljenja mikrobioma. Zato se težave kaj rade ponovijo in z leti le še pridobivajo moč.

    Iz večine takšnih stanj obstaja samo en zanesljiv izhod. Obnova mikrobioma in sistemsko »popravilo« prepuščajočega črevesja. Ta pot je naravna in učinkovita, vendar zahteva vztrajnost in čas. Sedemdnevno kuro antibiotikov saniramo nekaj mesecev, malomarno ravnanje z mikrobiomom, ki je trajalo še veliko dlje, pa zahteva še več potrpljenja.

    Zakaj ne gre hitreje?
    Mikrobiom sestavljajo bakterije, glive in drugi mikroorganizmi - kadar je to ravnovesje uglašeno, odlično podpira druge procese v telesu (tudi delovanje možganov in hormonskega sistema, denimo ščitničnih hormonov).

    Predstavljajte si ga kot dobro uglašen orkester ali uspešno delujoče podjetje. Če nastopi kriza in podjetje ostane brez večine delavcev, ni dovolj, če preprosto pripeljemo nove. Potreben je čas, da jih vpeljemo v delo, da se uglasijo s sodelavci, da se njihovo delo optimizira in da vsak najde svoje mesto v celoti.

    Zato tudi pri obnovi mikrobioma ne zadošča, če teden dni vsak dan vestno zaužijemo po nekaj kapsul s probiotičnimi sevi. Na kakšna tla bodo padli? S kom bodo sodelovali? Kako dolgo bodo obstali v našem črevesju? Vse to je odvisno tudi od prisotnosti prebiotikov (ti so hrana za probiotike) in postbiotikov, ki pomagajo obnoviti ravnovesje mikrobioma. Postbiotiki so metaboliti, ki nastanejo v procesu fermentacije in praviloma jih ni mogoče dobiti v liofiliziranih oblikah, značilnih za probiotična prehranska dopolnila.

    Da bomo te elemente pravilno umestili v svojo prehrano, moramo uživati obilo vlaknin, saj so ta hranila za probiotike, in širok spekter raznovrstnih fermentiranih živil, s katerimi bomo zagotavljali ohranjanje kislosti v črevesju, ki preprečuje gnitje in delovanje presežnih kvasovk. Če nimate možnosti, da bi sami pripravili pre-, pro- in postbiotike, jih je najlažje uživati v obliki prehranskih dopolnil.

    Multi EM ferment denimo vsebuje kar enaintrideset različnih probiotičnih bakterij, ki posnemajo optimalen črevesni mikrobiom in obenem podpirajo črevesje s pre- in postbiotiki iz enaintridesetih dragocenih fermentiranih rastlinskih virov. Vsi ti »-biotiki« izboljšujejo vsrkavanje hranil iz živil in prehranskih dopolnil, obenem pa neposredno podpirajo delovanje imunskega sistema in pomagajo pri prebavi.

    Kako bomo »zakrpali« prepuščajoče črevesje?
    Zdravljenje prepuščajočega črevesja je težavno in dolgotrajno. Če se ga lotimo pravilno, lahko postopek precej skrajšamo, stroške njegove obnove pa zmanjšamo. Najprej moramo »zavarovati gradbišče«, kar pomeni obnoviti mikrobiom, kajti zdrav mikrobiom bo onemogočal, da bi patogeni mikroorganizmi in toksini sploh prišli v bližino črevesnih celic.

    Zatem moramo dodatno okrepiti zaščito črevesja z blagodejnimi sluzmi. Uživanje več zdravilnih sluzi (laneno seme, semena chia, semena indijskega trpotca, ovseni čaj, slezenovec, trpotčev sirup, čaj iz hladno namočenih listov trpotca …) v kombinaciji z boljšo hidracijo pomaga zadebeliti zaščitno plast sluznic, kar je dodatna zaščita v času, ko je treba pospešiti celjenje črevesnih sten. Sluznice zelo dobro ščiti tudi čaj iz koriandrovih semen.

    Veliko vlogo pri hitrem celjenju prepuščajočega in vnetega črevesja imajo izbrani biodostopni polifenoli in bioaktivni vitamini. Vsebujejo jih številne rastline, predvsem začimbnice, kot so kurkuma, koriander, origano, šetraj … Žal pa je njihova razpoložljivost precej omejena. Če smo zdravi, bodo te začimbnice seveda odlično preprečevale poškodbe.

    Če pa že imamo kopico težav, je biofenole in bioaktivne vitamine bolje uživati v obliki, ki jo lahko prizadeto črevesje vsrka in uporabi. Ker je pri obnovi črevesja najpomembnejša kontinuiteta, je ob zahtevnem življenjskem ritmu težko poskrbeti, da telo uspešno podpremo po večkrat na dan, in to več tednov ali celo mesecev, kolikor traja obnova. Že žlička Neotosila, pri katerem sestavine obdelajo s posebno emulgirajočo tehnologijo, pa črevesju zagotovi toliko učinkovin, kot bi jih dobilo s pravilno presnovo nekaj kilogramov zelenjave, oreščkov in zelišč.

    Avtor: Sanja Lončar

    Vir: www.zazdravje.net

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • www.zazdravje.net
  • Več od avtorja Sonce
  • Več s področja * Zdravje, gibanje in bivanje

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Trackback

    Trackback URL for this entry: http://www.pozitivke.net/trackback.php/20230905141955390

    No trackback comments for this entry.
    Dobro gorivo - slabo izgorevanje? | 0 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2025 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,51 seconds