Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20230801083816390




ZPS svetuje: Kaj storiti, če na destinaciji potovanja pride do izrednih razmer?

torek, 1. avgust 2023 @ 08:38 CEST

Uporabnik: Sonce

Zveza potrošnikov Slovenije svetuje: Kaj storiti, če na destinaciji potovanja pride do izrednih razmer?

V luči letošnjega poletja in vse pogostejših naravnih katastrof ter izrednih razmer, do katerih lahko pride tudi na izbrani počitniški destinaciji, si preberite, kakšne pravice imajo v teh primerih potrošniki, ki so svoje potovanje rezervirali pri turistični agenciji.

  1. Kaj storiti, če se potovanje še ni začelo?

Če je bilo rezervirano paketno potovanje (tj. kombinacija več potovalnih storitev, kot sta prevoz in nastanitev, npr. skupaj rezerviran let in hotel), lahko potnik odstopi od pogodbe o paketnem potovanju pred začetkom turističnega paketa brez plačila odškodnine, če na destinaciji ali v njeni neposredni bližini nastopijo neizogibne in izredne okoliščine, ki pomembno vplivajo na izvedbo turističnega paketa ali prevoz ljudi do destinacije.

Take okoliščine vključujejo tudi naravne nesreče, kot so poplave, požari ali izredne vremenske razmere. Dokazno breme o izrednih okoliščinah nosi potnik.

Uradno »potovalno opozorilo« Ministrstva RS za zunanje zadeve (npr. dne 25. 7. ministrstvo odsvetuje potovanja na jugovzhod Rodosa ter na območja Krfa in Evie) je jasen pokazatelj nevarnosti in v vsakem primeru upravičuje brezplačno odpoved potovanja. Vsekakor potrošnikom svetujemo, naj redno spremljajo obvestila ministrstva.

V primeru odstopa od pogodbe iz zgoraj navedenih razlogov mora organizator potovanja brez nepotrebnega odlašanja, najpozneje pa v 14 dneh po odstopu od pogodbe vrniti potrošniku vsa opravljena plačila.

  1. Kaj storiti, če so potniki že na kraju samem?

Če so potniki že na destinaciji in zaradi požarov ali drugih izrednih vremenskih razmer pomembnega dela potovalnih storitev ni mogoče zagotoviti v skladu s pogodbo, mora organizator potovanja brez plačila dodatnih stroškov potniku ponuditi alternativne možnosti za nadaljevanje potovanja oz. dopusta, ki so po možnosti enake ali boljše kakovosti od dogovorjenih.

V primeru izgube kakovosti ima potnik pravico do znižanja cene. Potnik lahko predlagane alternativne aranžmaje zavrne le, če ti niso primerljivi s storitvami, dogovorjenimi v pogodbi o paketnem potovanju, ali če znižanje cene ni ustrezno (izjema so primeri neposredne življenjske ogroženosti potnikov zaradi izrednih razmer).

V primeru bistvenih neskladnosti pri izvedbi turističnega paketa, ki jih organizator potovanja ne odpravi v razumnem roku, ki ga določi potnik, lahko potnik brez plačila odškodnine odstopi od pogodbe o turističnem paketu in zahteva znižanje cene.

Opozoriti pa je treba, da potnik ne more zahtevati odškodnine, če je neskladnost posledica neizogibnih in izrednih okoliščin (npr. preprečitev uporabe plaže zaradi gozdnih požarov).

# Na www.vemvec.si lahko redno spremljate aktualne in koristne nasvete, ki so brezplačno dostopni. 

# Članek je objavljen tudi na naši spletni strani www.zps.si

Vprašanja potrošnikov in odgovori ZPS

Kako iz počitniške zagate?
V reviji ZPStest in na naši spletni strani www.zps.si lahko v rubriki Aktualne vsebine in podrubriki Odgovori na vprašanja potrošnikov najdete odgovore na številna vprašanja, ki nam jih zastavljajo potrošniki. Kadar iščete nasvet, je to zagotovo pravi naslov. Tudi poleti se nemalokrat zgodi, da se počitnice sprevržejo v slabo izkušnjo, ko na primer nismo zadovoljni s storitvijo ali namestitvijo, ki smo jo plačali.

Zbrali smo nekaj vprašanj naših bralcev/članov, ki niso vedeli, kako bi rešili svojo turistično zagato. Odgovore smo pripravili v naši pravni pisarni. Upamo, da vam bodo v pomoč, da boste v podobnih primerih lahko pravočasno in pravilno ukrepali.

Odpadel strokovno voden ogled muzeja

Vprašanje potrošnice: Za podaljšan vikend sem z agencijo odpotovala v Italijo. Potovanje sem rezervirala prek agencije. Veselila sem se predvsem strokovno vodenega ogleda muzejev. A muzeja, ki je bil na programu zame najbolj pomemben, nam ni uspelo obiskati, saj takrat, ko je bil na urniku potovanja, sploh ni bil odprt. Kako pristopim k reševanju situacije, kaj predlagate? 

Odgovor ZPS: Agencija je dolžna izpolniti vse, kar oglašuje v svojih prospektih, katalogih ali kar vam predstavi njen predstavnik v prostorih turistične agencije. Če tega ne stori, je potrošnik upravičen do sorazmernega znižanja cene plačanega aranžmaja in povrnitve morebitne škode.

# Celoten odgovor najdete na: https://www.zps.si/aktualne-vsebine/odgovori-na-vprasanja-potrosnikov/odpadel-strokovno-voden-ogled-muzeja-2023-07-06

Cena potovanja se je zvišala

Vprašanje potrošnice: Prek agencije sem zase in za družino rezervirala počitnice v Grčiji. Nekaj dni pred odhodom so me obvestili, da se je cena potovanja zvišala in da moram doplačati razliko, pri čemer mi niso ponudili možnosti odstopa od pogodbe. Ali sem res dolžna plačati zvišanje cene? Kakšne so moje možnosti? 

Odgovor ZPS: Potrošniki morajo biti pred sklenitvijo pogodbe o paketnem potovanju seznanjeni s skupno ceno turističnega paketa. Dobiti morajo tudi informacijo o morebitnih dodatnih stroških, ki jih bodo še morali plačati, kadar teh stroškov ni mogoče razumno izračunati pred sklenitvijo pogodbe. Potrošnikom zato svetujemo, da pred sklenitvijo pogodbe to natančno preberejo, prav tako splošne pogoje agencije.

# Celoten odgovor najdete na: https://www.zps.si/aktualne-vsebine/odgovori-na-vprasanja-potrosnikov/cena-potovanja-se-je-zvisala-2023-07-06

Odpoved potovanja zaradi bolezni

Vprašanje potrošnika: V lastni režiji smo rezervirali družinsko potovanje v London, vendar so tik pred odhodom otroci zboleli, zato se ga nismo mogli udeležiti. Ali imam kakšno možnost, da dobim denar nazaj? 

Odgovor ZPS: Pri odpovedi potovanj je vedno treba upoštevati določila pogodbe, ki ste jo sklenili ob nakupu določene turistične storitve (npr. nočitve), ali določila splošnih pogojev, ki so pri ponudniku veljali ob nakupu. Če ponudnik ponuja brezplačno odpoved, morate preveriti, koliko časa pred začetkom storitve je treba sporočiti odpoved storitve in do kolikšnega povračila ste v tem primeru upravičeni.

# Celoten odgovor najdete na: https://www.zps.si/aktualne-vsebine/odgovori-na-vprasanja-potrosnikov/odpoved-potovanja-zaradi-bolezni-2023-07-06

Izguba prtljage

Vprašanje potrošnice: Ko sem se vračala s potovanja po Italiji, je nizkocenovni prevoznik izgubil mojo prtljago. Dogodek sem letalski družbi prijavila že na licu mesta, zdaj že dva tedna čakam, prtljage pa še niso našli. Kaj lahko storim?

Odgovor ZPS: Prtljaga se šteje za izgubljeno, če prevoznik prizna izgubo prtljage ali če ta ne prispe v 21 dneh od takrat, ko bi sicer morala prispeti. Za izgubo je odgovoren prevoznik, potnik pa je upravičen do odškodnine. Izgubo prtljage morate prijaviti takoj, torej že na letališču na okencu »lost & found«.

# Celoten odgovor najdete na: https://w.wwzps.si/aktualne-vsebine/odgovori-na-vprasanja-potrosnikov/izguba-prtljage-2023-07-06

Zamuda letala

Vprašanje potrošnika: Rezerviral sem let v Neapelj. Moj let je pet ur zamujal. Ali mi pripada odškodnina in v kakšni višini ? Nismo bili obveščeni, da bi zamuda nastala zaradi izrednih razmer. Ali naj poskusim zahtevati odškodnino od letalske družbe? 

Odgovor ZPS: Pravice letalskih potnikov so v primeru zamude leta urejene v Uredbi št. 261/20041. Ta se uporablja za potnike, ki odhajajo z letališča države članice EU, dodatno pa tudi za potnike, ki odhajajo z letališča tretje države in so namenjeni na letališče države članice EU, kadar ta let zagotavlja letalski prevoznik s sedežem v EU.

# Celoten odgovor najdete na: https://www.zps.si/aktualne-vsebine/odgovori-na-vprasanja-potrosnikov/zamuda-letala-2023-07-06

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20230801083816390







Domov
Powered By GeekLog