Ta stran je prilagojena za slabovidne, po metodi neskončne vrstice, če želiš članek gledati v običajnem formatu klikni na:
http://www.pozitivke.net/article.php/20230516115709740
WWF poziva k globalni prepovedi škodljivih in nepotrebnih plastičnih izdelkov za enkratno uporabo
torek, 16. maj 2023 @ 11:57 CEST
Uporabnik: Sonce
Pred pomembnimi pogajanji o sporazumu ZN o onesnaževanju s plastiko WWF navaja, da so globalne prepovedi, opuščanje in nadzorni ukrepi za plastične izdelke povsem izvedljivi in ??potrebni
Svetovna organizacija za varstvo narave WWF poziva vlade, naj podprejo globalne prepovedi in postopno odpravo škodljivih plastičnih izdelkov za enkratno uporabo, kot so plastični jedilni pribor, e-cigarete, mikroplastika v kozmetiki itd. Ta poziv prihaja pred pogajanji o sporazumu ZN o onesnaževanju s plastiko, ki bo potekal v Parizu od 29. maja do 2. junija 2023.
WWF je naročil nova poročila, ki opredeljujejo najbolj škodljive plastične izdelke, ki onesnažujejo okolje in predlagajo globalne nadzorne ukrepe, potrebne za odpravo, zmanjšanje ali varno upravljanje izdelkov. Organizacija se zavzema za vključitev teh ukrepov v besedilo sporazuma, ki bo objavljeno pred naslednjim krogom pogajanj decembra 2023.
Raziskava ponuja številne možnosti, ki lahko prispevajo k reševanju najbolj perečih izzivov onesnaževanja s plastiko v skladu z novim globalnim sporazumom z razdelitvijo plastičnih izdelkov v dve skupini - tiste, ki jih je mogoče kratkoročno znatno zmanjšati ali odpraviti (razred I); in tiste, ki jih trenutno ni mogoče bistveno zmanjšati ali odpraviti, vendar zahtevajo globalne nadzorne ukrepe za spodbujanje recikliranja ter odgovornega ravnanja in odlaganja (razred II). Analiza razdeli izdelke v široke kategorije na podlagi tveganja onesnaženja, za kar WWF verjame, da bo pomagalo olajšati učinkovito regulacijo na svetovni ravni, namesto zakonodaje za posamezne plastične predmete - kar je lahko zapleteno in odpira morebitne pravne vrzeli.
»Zaklenjeni smo v sistem, v katerem proizvedemo količino plastike, ki je veliko večja, kot jo lahko pravilno »nese« na svojem hrbtu katerakoli država na svetu. To vodi v krizo onesnaženja, a svoj hrbet „nastavlja“ ravno najbolj ranljiva skupina ljudi - povprečni državljani, ne bogataši,« pravi Nataša Kalauz, izvršna direktorica WWF Adria. »Če ne bomo takoj reagirali, se bodo razmere samo še poslabšale. Po trenutnih spoznanjih se bo svetovna proizvodnja plastike do leta 2040 podvojila,« je povedala Nataša Kalauz.
Čeprav je plastika poceni in vsestransko uporabna, z neštetimi uporabami v številnih panogah, se skoraj polovica vse plastike uporabi za proizvodnjo izdelkov s kratko življenjsko dobo ali izdelkov za enkratno uporabo, ki se razgrajujejo več sto let - večina pa se uporablja v državah z visokim in srednjim dohodkom. Na žalost recikliranje ni dovolj, saj se na svetovni ravni reciklira manj kot 10 % plastičnih izdelkov.
Zavedajoč se velikega problema, je regionalna podružnica svetovne organizacije za varstvo narave WWF Adria začela z aktivnostmi za reševanje problematike plastike, vključno z aktivnostmi črpanja ostankov ribiških orodij iz morja, ki imajo ribiško funkcijo še več sto let. , hkrati pa so velik onesnaževalec s plastiko.
Odprava visoko tvegane in nepotrebne plastike za enkratno uporabo je prvi korak k ustvarjanju pravičnejšega in bolj krožnega gospodarstva, vendar mora sporazum zagotoviti priznanje in vključitev tistih, ki bi jih takšne prepovedi lahko prizadele, na primer delavce, ki delajo z odpadki. Pogajanja v Parizu so edinstvena priložnost, da predlagamo globalne ukrepe, ki bi nas lahko končno oddaljili od ozkogledega načina razmišljanja, ki spodbuja dvojne krize narave in podnebja, ter nas usmerili na pot pozitivnega vplivanja na naravo in s tem na naše lastno preživetje.
O WWF:
WWF je ena največjih in najbolj uglednih neodvisnih organizacij za zaščito narave s skoraj petimi milijoni podpornikov in globalno mrežo, ki deluje v več kot sto državah. Misija WWF je ustaviti propadanje Zemljinega naravnega okolja in zgraditi prihodnost, v kateri ljudje živijo v sožitju z naravo, pri čemer ohranjajo svetovno biotsko raznolikost in zagotavljajo trajnostno rabo obnovljivih naravnih virov s spodbujanjem zmanjševanja onesnaževanja in potratne potrošnje. Za več informacij: https://www.wwfadria.org/sl/.
Komentarji (0)
www.pozitivke.net