Ta stran je prilagojena za slabovidne, po metodi neskončne vrstice, če želiš članek gledati v običajnem formatu klikni na:
http://www.pozitivke.net/article.php/20230314130619487
Čez 12 let bo polovica Zemljanov pretežka
torek, 14. marec 2023 @ 13:06 CET
Uporabnik: Sonce
'Če bo šlo tako naprej, bo čez 12 let polovica Zemljanov pretežka'
V obilju živeči Zemljani bomo morali spremeniti svoje prehranjevalne navade, ugotavljajo znanstveniki. Ob takem tempu in hrani bi bila lahko do leta 2035 namreč več kot polovica prebivalcev predebela. Epidemija prekomerne teže pa vodi v zdravstvene težave, te pa vplivajo tudi na politične in gospodarske odločitve.
"Če bo šlo tako naprej, bo čez 12 let polovica Zemljanov pretežka." To so ugotovitve raziskave združenja za spremljanje debelosti. V poročilu navajajo tudi druge zaskrbljujoče podatke: Da je na Zemlji trenutno pretežkih že več kot 38 odstotkov ljudi. Če se bo trend nadaljeval, bi bilo lahko v naslednjih 12 letih prekomerno težkih več kot štiri milijarde ljudi, kar je več kot polovica Zemljanov. Za prekomerno težko velja oseba, katere indeks telesne mase presega številko 25.
Če se bo prehranjevalni trend nadaljeval, se bo skoraj podvojilo tudi število klinično predebelih posameznikov. Tak je trenutno eden od sedmih Zemljanov, do leta 2035 bi bil lahko klinično predebel vsak četrti prebivalec našega planeta. To pomeni, da bo njihov indeks telesne mase presegal številko 30.
'Zviševanje števila predebelih otrok in najstnikov je posebej zaskrbljujoče'
Ob tem znanstveniki predvidevajo, da bi število prekomerno težkih otrok in mladostnikov naraščalo hitreje kot število prekomerno težkih odraslih oseb. "Za leto 2035 pričakujemo, da bo število predebelih mladostnikov in otrok dvakratni količnik leta 2020," napovedujejo.
Število mladoletnih dečkov s prekomerno težo bo leta 2035 dvakrat večje, število mladoletnih deklic s prekomerno težo pa za 125 odstotkov višje kot pred tremi leti. Prekomerno težkih bo 175 milijonov otrok. "Hitro zviševanje števila predebelih otrok in mladostnikov je zaskrbljujoče," je dejala predsednica združenja Louise Baur.
Višja teža, višje tveganje za razvoj bolezni
A s težo se poviša tudi tveganje za nekatere zdravstvene težave, predvsem bolezni srca in ožilja ter obolenja za rakom. Obenem združenje ocenjuje, da se bodo močno povišali tudi stroški, povezani s prekomerno težo. Iz 1,96 bilijona dolarjev (1,85 bilijona evrov) letno se bodo povzpeli na 4,32 bilijona dolarjev (4,02 bilijona evrov) letno, kar bo enako trem odstotkom svetovnega BDP-ja. Gospodarska škoda bo tako primerljiva s koronavirusno ustavitvijo gospodarstva, pravijo v poročilu.
Baur zagovarja, da je uresničitev napovedi v rokah držav, saj da morajo te s svojimi politikami nujno poskušati zmanjšati število prekomerno težkih ali klinično debelih oseb. "V izogib zdravstvenim, družbenim in gospodarskim težavam, ki bodo zato pestile mlajše generacije," je izpostavila razloge.
Tega bi se lahko svetovni voditelji lotili s povečanjem davka na hrano, bogato z maščobami in sladkorjem, promocijo zdrave hrane v šolah, z izobraževanji o zdravem življenjskem slogu in podobno, navedbe povzema Guardian.
Porast debelosti tudi v večini revnejših držav
V poročilu organizacija izpostavlja tudi napoved, da bo več debelosti med prebivalci moč opaziti tudi v revnejših državah: Nigru, Novi Gvineji, Somaliji, Nigeriji in Srednjeafriški Republiki, pa tudi v nekaterih azijskih državah. Ob tem poudarjajo, da so ravno te najslabše pripravljene na boj z epidemijo prekomerne teže. Direktor znanosti združenja Rachel Jackson Leach opozarja, da bodo posledice nepripravljenosti hude.
"Največji porast debelejših posameznikov bo mogoče opaziti v revnejših državah, kjer ne bo sredstev za boj proti tej epidemiji," je izpostavil. Na drugi strani ocenjuje, da so na epidemijo debelosti najbolje pripravljene bogate evropske države, med katerimi so Švica, Norveška, Finska, Islandija in Švedska.
Vir: 24ur.com
Komentarji (0)
www.pozitivke.net