Nova raziskava kaže, da Zemlja ob številnih podnebnih spremembah, ki se dogajajo na njenem površju, odbija vse manj svetlobe. Dve desetletji trajajoča študija je namreč pokazala, da naš planet ne odbije več toliko svetlobe, kot je je nekoč. Razlog za manjšo odbojnost pa ni posledica spreminjajoče svetlosti sonca, temveč je za to krivo zmanjšanje oblačnosti.
Podnebje in svetlobo povezuje eden izmed vsem poznanih vremenskih pojavov, to so oblaki. Znanstveniki se trudijo modelirati, kako se bodo oblaki odzvali na podnebne spremembe in kako bodo ti odzivi nato oblikovali podnebje v prihodnosti. Ob tem raziskovalci, ki stojijo za novo študijo, ugotavljajo, da je odsev odvisen od dinamike oblakov, ki se razprostirajo nad Tihim oceanom.
Pojav zemeljskega sijaja znanstveniki opazujejo že dve desetletji. Gre za svetlobo, ki jo Zemlja odbija na površino temne strani Lune, razlaga vesoljska agencija Nasa. Luna nato majhen del te svetlobe odbije nazaj na Zemljo. Količina sijaja se sicer od noči do noči in od sezone do sezone spreminja.
Po 20 letih merjenja so raziskovalci ugotovili, da svetloba bledi. Zemlja odbija zdaj približno pol vata svetlobe na kvadratni meter manj kot pred dvema desetletjema, poroča CNN.
Različne površine na Zemlji odsevajo različne količine svetlobe: oceani zelo malo, zemlja pa približno dvakrat več. Oblaki medtem odsevajo približno polovico sončne svetlobe, sneg in led pa odbijeta večino sončne svetlobe.
Prvih 17 let so bili podatki bolj ali manj enaki. Spremembe so bile tako neznatne, da so raziskovalci študijo skoraj prekinili. "Kljub temu smo se na koncu odločili, da je ne prekinemo, saj smo obljubili 20 let podatkov. To smo tudi izpeljali do konca in dobili nepričakovane podatke," je povedal raziskovalec na Tehnološkem inštitutu v New Jerseyju in vodilni avtor nove študije Philip Goode.
Zadnja tri leta so namreč raziskave pokazale, da se je Zemljin sijaj tako močno zmanjšal, da so raziskovalci posumili, da so njihovi podatki napačni. "Odbojnost se je opazno zmanjšala. Mislili smo, da smo naredili nekaj narobe, zaradi česar smo ugotovitve večkrat preverili. Izkazalo se je, da so podatki pravilni," je dejal Goode.
Po pregledu so ugotovili, da manjša odbojnost ni posledica spreminjajoče svetlosti sonca, temveč da je za to krivo zmanjšanje oblačnosti. Sončna svetloba se namreč od vrhov oblakov odbije nazaj v vesolje. Ob zmanjšanju oblačnosti pa do Zemlje prodre več sončne svetlobe.
Največje zmanjšanje oblačnosti so opazili na zahodnih obalah Severne in Južne Amerike. Prav v teh regijah so temperature morja naraščale zaradi preobrata podnebnih razmer, imenovanih pacifiško desetletno nihanje. Ker se ocean segreva in hladi na različnih mestih, ima neposreden vpliv na pot morskega toka. Ta premik toka pa ima neposreden vpliv na vremenske razmere, dolgoročno pa tudi na podnebje.
Vir: 24ur.com |