WWF vabi vse državljanke, da se pred začetkom COP26 v Glasgowu pridružijo kampanji #WeWontForget ter voditeljem pošljejo sporočilo, da njihove obljube o ublažitvi podnebne krize ne bodo pozabljene.
Nujno izvajanje učinkovitih politik in ukrepov ter izpolnjevanje vseh doslej danih podnebnih obljub sta dve glavni zahtevi, ki ju Svetovna organizacija za varovanje narave (WWF) postavlja pred svetovne voditelje pred začetkom podnebne konference COP26.
Konferenca Združenih narodov o podnebnih spremembah COP26 poteka letos v Glasgowu od 31. oktobra do 12. novembra. Na COP se zberejo predstavniki vlad z vsega sveta, da opredelijo skupne politike in ukrepe kot odziv na podnebno krizo ali izpolnijo obljube, dane na številnih prejšnjih srečanjih, povzetih v Pariškem sporazumu iz leta 2015.
»Z učinkovitimi in ambicioznimi ukrepi ter usmerjanjem pogajanj ZN k enemu cilju - omejiti globalno segrevanje na povprečno 1,5 °C - se lahko izognemo najbolj uničujočim učinkom podnebnih sprememb na ljudi in naravo. Zbor v Glasgowu je morda zadnja priložnost za upočasnitev podnebnih sprememb, za dosego dogovora med svetovnimi voditelji in za izpolnitev vseh prejšnjih obljub v zvezi s podnebnimi spremembami,« je povedala Nevenka Lukić Rojšek, predstavnica WWF Adria v Sloveniji.
WWF je spomnil na pet glavnih obljub, katerih uresničitev se nujno pričakuje od zbranih na COP26. To so pospešeno zmanjševanje emisij ogljikovega dioksida, uporaba naravnih rešitev, nujna pomoč naravi in ljudem pri prilagajanju, financiranje prihodnosti ter učinkovito izvajanje politik in ukrepov za blažitev podnebnih sprememb.
Hitro ukrepanje vlad v regiji je nujno. V zadnjih letih je Balkan močno prizadelo globalno segrevanje, postal je izredno občutljiv na podnebne spremembe. Zabeleženo je povišanje povprečne temperature za 1,2ºC, glede na uporabo lokalnih in mednarodnih ukrepov za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov v prihodnjih letih pa pričakujemo dodatno segrevanje za 1,7 do 4°C.
Pred COP26 so bile države pozvane k sprejetju izboljšanih, ambicioznejših nacionalno določenih prispevkov - NDC (Nationally Determined Contributions), kar je doslej storilo le 13 od 192 podpisnic Pariškega sporazuma. Cilj WWF-ove kontrolne liste NDC je osvetliti njihov napredek, spodbuditi najboljše prakse, prepoznati težave in opozoriti na tiste, ki zaostajajo. COP26 je pomembna priložnost za vlade, podjetja in druge akterje, da pokažejo svojo pripravljenost izpolniti vse dane podnebne obljube.
WWF vabi vse državljane, da se pridružijo kampanji #WeWontForget ter spomnijo naše voditelje na svoje obljube o ciljih in konkretnih ukrepih za blažitev podnebnih sprememb in prilagajanje nanje ter da jih je treba uskladiti z novimi globalnimi prizadevanji.
»Podnebne spremembe so največji problem s katerim se sooča človeštvo. Za rešitev tega problema je potrebno skupno ukrepanje. Prav zaradi tega sem se pridružila podnebnim projektom WWF. Rešitev tega problema morajo voditi vlade. Od COP26 pričakujem konkretne ukrepe, ki bi jih lahko v večini držav uveljavili v najkrajšem času. Potrebujemo tudi načrte, njihova izvedba je še toliko bolj pomembna, kajti nimamo več časa,« pravi Minja Parabucki, predstavnica mladinskega gibanja WWF Adria.
Odločevalce moramo opozoriti, da nimamo več časa, kar lahko vsak od nas stori že danes z glasom za podnebje.
Vsak glas šteje: https://www.wwfadria.org/sl/cop26_vse_obljube_morajo_biti_izpolnjene/
O delu WWF na področju podnebnih sprememb:
WWF v regiji izvaja tri podnebne projekte -Da nam klima štima, Na mladima klima ostaje in Climate Impact - z namenom povezovanja različnih deležnikov, profesionalnih in strokovnih združenj ter državljanov vseh starosti, da bi se dvignil nivo ozaveščanja o vzrokih in pomenu podnebnih sprememb ter da bi se opogumilo državljane, da s svojo dejavnostjo zmanjšajo uničujoče vplive podnebnih sprememb za obstanek planeta in bodočih generacij. Fokus projektov je mobilizacija mladih, izobraževanje, ozaveščanje javnosti in vzpostavitev sodelovanja z gospodarskim sektorjem.
O WWF:
WWF je ena največjih in najbolj uglednih neodvisnih organizacij za zaščito narave s skoraj petimi milijoni podpornikov in globalno mrežo, ki deluje v več kot sto državah. Misija WWF je ustaviti propadanje Zemljinega naravnega okolja in zgraditi prihodnost, v kateri ljudje živijo v sožitju z naravo, pri čemer ohranjajo svetovno biotsko raznolikost in zagotavljajo trajnostno rabo obnovljivih naravnih virov s spodbujanjem zmanjševanja onesnaževanja in potratne potrošnje. WWF Adria je njena podružnica, ki deluje v Sloveniji, na Hrvaškem, v Albaniji, Bosni in Hercegovini, Črni Gori, Severni Makedoniji, ter Srbiji in Kosovu.
Za več informacij: wwfadria.org |