Pri Parkinsonovi bolezni propadajo nevroni, primanjkuje dopamina
Bolniki s Parkinsonovo boleznijo lahko z vsaj dvema urama in pol gibanja tedensko upočasnijo napredovanje bolezni in si tako podaljšujejo samostojnost, sporočajo zdravniki.
Redna telesna dejavnost ima velik pomen tudi v življenju bolnikov s Parkinsonovo boleznijo. V društvu bolnikov s parkinsonizmom in drugimi ekstrapiramidnimi motnjami Trepetlika ponujajo različne oblike vadbe. Kot poudarja predsednica društva Cvetka Pavlina Likar, so le redki posamezniki s to boleznijo, ki imajo dovolj volje in samodiscipline za kakovostno osebno vadbo.
Skupaj gre lažje
Nekaj najbolj odločnih se je zbralo pred dvema letoma in začelo z resnimi treningi namiznega tenisa pod vodstvom vodje mariborske enote društva Vinka Kurenta. V tem času je ta šport postal najbolj priljubljena in najhitreje rastoča skupinska vadba med člani društva v štajerski prestolnici.
"Poudariti velja izjemno vzdušje, ki ga ob igranju dvakrat tedensko ustvari skupina od 15 do 20 bolnikov. Pri osebah s Parkinsonovo boleznijo v Sloveniji se je med iskanjem čim uspešnejše nefarmakološke terapije kot nadgradnje medicinske terapije z zdravili ravno namizni tenis izkazal za izjemno dobro izkušnjo," poudarja Pavlina Likarjeva.
Kot je dodala, vse več znanstvenih raziskav potrjuje njihov izbor in primernost namiznega tenisa kot terapevtske vadbe za ljudi s to boleznijo. V ZDA, na Japonskem in Kitajskem, pa tudi v nekaterih evropskih državah, kot so Nemčija, Danska in Švedska, bolniki že nekaj let igrajo namizni tenis, to pa je kot terapevtska vadba za zmanjšanje tremorja ter izboljšanje hoje in motoričnih funkcij.
Namizni tenis za zdravje
Izsledki znanstvenikov so spodbudili Mednarodno namiznoteniško zvezo (ITTF), da se je s programom TT4Health pridružila ameriški organizaciji PingPongParkinson in da sta leta 2019 v New Yorku pripravili prvo svetovno prvenstvo v namiznem tenisu za bolnike s Parkinsonovo boleznijo, ki se ga je udeležilo 140 igralcev iz desetih držav.
Slovenci se tekmovanja niso udeležili, je pa to Kurenta, tudi bolnika z omenjeno boleznijo in nekdanjega namiznoteniškega igralca, prepričalo, da se je ob pomoči trenerja Gregorja Komaca lotil organizacije skupinske vadbe.
"Novost se je hitro prijela. Skupina zdaj šteje 26 članov, ki vadijo dvakrat tedensko po dve uri. V povprečju so stari 66 let, najstarejši član ima celo 80, najmlajši pa 51 let. Večinoma so to bolniki, pri katerih je od diagnoze minilo okoli sedem let, čeprav najstarejši boleha že 18 let," je povedal Kurent.
Vpliv vadbe namiznega tenisa na počutje in stanje bolnika je po njegovem mnenju viden že po nekaj tednih in se razvija različno. Nekateri skrbniki, ki bolnika pospremijo k vadbi, zaskrbljeni opazujejo, kako se bolnik mizi približuje z drsečim korakom in s sklonjeno držo ter se komaj postavi v položaj za igranje.
Veseliti se uspešne poteze
"Z bojaznijo pričakujejo težave, doživijo pa nepričakovane in nepozabne prizore, ko se bolnik namesto drsečega koraka in opletanja zaradi izgube ravnotežja začne hitro premikati, vrne nekaj udarcev in se zmagoslavno veseli uspešne poteze," je še dodal Kurent.
Največja želja namiznoteniških igralcev s Parkinsonovo boleznijo po svetu je, da bi že leta 2024 lahko nastopili tudi na paraolimpijskih igrah v Parizu, saj trenutno ne spadajo v nobeno od desetih skupin.
Na državni ravni so letos v Mariboru pripravili prvo državno prvenstvo, septembra pa najboljše s tega tekmovanja čaka največji izziv doslej – udeležili se bodo namreč drugega svetovnega prvenstva, ki bo potekalo v Berlinu. V konkurenci okoli 200 igralcev iz približno 15 držav bodo Slovenijo ob Kurentu zastopali še Danica Kocbek, Biserka Muršec, Borut Volk, Mirko Kozar in Jože Šprohar.
Vir: rtvslo.si |
Ozdravitev Parkinsonove bolezni po dr. Grabovoju
Prispeval/a: Yoda dne sobota, 11. september 2021 @ 12:34 CEST
Vse bolezni so ozdravljive po kvantnih tehnologijah dr. Grabovoja. Sam sem si pozdravil najmanj 3 kronične bolezni, ki so po katekizmih ortomedicine neozdravljive.
Na moji spletni strani je vse to dokumentirano, prav tako vse informacije ki jih človek potrebuje za samozdravljenje. No, potrebujemo tudi nekaj volje, vstrajnosti in vaje. A nagrada je vredna truda.
Za začetno informacijo podajam zdravilni številčni niz na katerega se koncentriramo za primer Parkinsonove bolezni. Kako se učinkovito koncentriramo razloži spletni priročnik.
Parkinson 5481421
Zainteresirane bi tako najprej usmeril na spletni priročnik, visualizacijo in artikulacijo upravljalnih informacij, kar je del spletnega priročnika. Koristi lahko tudi del o kanonizaciji.
Spletni priročnik o Učenju dr. Grabovoja
https://yoda4newage.wixsite.com/4newage/forum/dr-grigorij-grabovoj/spletni-prirocnik-o-ucenju-dr-grabovoja
Visualizacija srebrnobele svetlobe številk
https://drive.google.com/file/d/11szelFM7x-6hGPdL7ukIBEmCITwQEEX9/view?usp=sharing
Artikulacija upravljalnih informacij
https://static.wixstatic.com/ugd/b8bd2d_6059ac1934cf4d079fafbb05413e3f09.pdf
Kanonizacija zdravja z rešenimi primeri
https://static.wixstatic.com/ugd/b8bd2d_18ba2db06c664f2b865458e8338b13e3.pdf
-
Pogumno, odločno, vstrajno in uspešno reševanje želim vsem, ki bodo stopili na pot neznanega in neafirmiranih tehnologij dr. Grabovoja. Tehnologije so namenjene prav vsem.
Povem samo še to, da glavni tok namerno skriva vse kar bi lahko ogrozilo interese pokvarjenih lobijev. Sem spada tudi Učenje dr. Grabovoja.
Danes bi lahko imeli brezplačno Teslino energijo, če bi bila 'Greta' brez svojih mentorjev......
-
-
Yoda
https://yoda4newage.wixsite.com/4newage/