Ljudje smo čudna bitja. Po eni strani neverjetno sebični, kadar gre za 'moje' in 'meni', po drugi neverjetno občutljivi, ko vidimo okoli sebe stisko in trpljenje drugih.
Paradoks, kajne? Vendar nas je večina razpetih med takšne skrajnosti. Po eni strani bi radi pomagali, po drugi pa se nismo pripravljeni odreči ne svojemu času, ne imetju in ne udobju. Lahko pa tudi preprosto ne vemo, kako pomagati! Če je tako, vam bodo morda koristile naslednje vrstice.
Da je pomagati potrebno, celo nujno, postaja vse bolj očitno. Ideje o bratstvu, enakosti in svobodi običajno delujejo le do državnih meja bogatih držav, nato pa klavrno povesijo glavo in se skesano vrnejo v prestolnice demokracije. Razlike med bogatimi in revnimi deli sveta se tako žal ne zmanjšujejo, temveč povečujejo. Globalizacija je sicer še na preizkušnji, toda odkar globalizacija pomeni predvsem brezmejno trgovanje in poslovanje, se zdi, da jo vodi kapital in ne ljudje, in tako se dogaja, da so bogati še bogatejši in revni še revnejši. Nasploh je pogosto mnenje, da svet vodijo multinacionalke, peščica sebičnih bogatašev in vase zazrtih politikov ... toda, ali je res tako? Ali res ne moremo prav nič, da bi izboljšali ta svet?
Če dobro premislimo, lahko ugotovimo, da ima pravzaprav vsak med nami izredno moč. Če, na primer, ne bomo več kupovali pohištva iz masivnega težkega lesa iz južnoameriških pragozdov, ti gozdovi ne bodo več izginjali. Če se bomo v službo vozili s kolesom, ne bo katastrofalnih izlivov nafte v morja, manj bo onesnažen zrak ... prav, prav, morda se zdi naivno. Kje pa se pozna tistih nekaj kapljic bencina, tistih nekaj kosov lesa, kje se pozna, če nek afriški deček en dan ne bo lačen, ker smo darovali nekaj tolarjev dobrodelni organizaciji. Pa se pozna. Že dobra misel, kaj šele dobro delo, lahko spremeni svet. Kamen na kamen ... zrno na zrno ... tako deluje vesolje.
Če ste se sedaj vprašali, kje pa je še kakšen kamen, kje še kakšno zrno, lahko odgovorimo, da so! Obstajajo skupine ljudi, nevladne organizacije, ki so se oblikovale prav zato, da bi pomagale. Od globalnih in odmevnih okoljevarstvenih skupin, kot je Greenpeace, do majhnih, lokalnih, kot je ... In obstaja tudi omrežje, preko katerega se lahko danes pridružite skoraj vsaki med njimi, ali preko nje pomagate drugim. Internet, seveda.
Pomoč preko Interneta je mogoča na najrazličnejše načine. Velikokrat lahko že s tem, ko dodate svoje ime, na primer, prejetemu elektronskemu pismu za podporo zatiranim afganistanskim ženam in ga odpošljete svojim prijateljicam in prijateljem, pripomorete, da se človeštvo zave kakšnega od globokih problemov družbe. Zavedanje pa je prvi korak k spremembi. Bodite torej pozorni na takšna pisma.
Lahko pa tudi pobrskate po svetovnem spletu (world wide web) in se prepričate, kako globoka je stiska zaradi neenakosti med ljudmi. Že omenjen afganistanski problem je opisan na mnogih naslovih.Na naslovu http://www.equalitynow.org je nanizana vrsta grozljivih primerov nasilja nad ženskami, ki so posledica neenakosti med spoloma. Na isti strani se lahko tudi pridružite kampanji za enakost.
Eden največjih problemov človeštva je onesnaževanje naravnega okolja. Greenpeace boste našli na naslovu http://www.greenpeace.org/. Lahko se pridružite in pomagate.
Tudi lakota je kljub vse večjemu bogastvu človeštva velik problem našega časa. Veliko strani je na Internetu, kjer se lahko s problemom seznanite. V trenutku, ko je nastajal ta članek, je števec, ki kaže število umrlih za lakoto od 1.12.2000 (na strani http://www.againsthunger.com/) pokazal grozljivo številko 8.246.286. Na isti strani lahko tudi podarite obrok hrane z enim samim klikom na gumb.
Tudi nasilje predstavlja velik problem človeške družbe. Veliko strani na spletu vas seznani z dogajanji. Amnesty International je zagotovo ena od svetovno znanih organizacij (http://www.stoptorture.org/), tudi UNICEF vlaga v preprečevanje nasilja veliko naporov (http://www.unicef.org/), OMCT je svetovna organizacija, ki se bori proti mučenju (http://www.omct.org/), pa tudi Slovenija premore kar nekaj organizacij, ki se trudijo nasilje zmanjšati ali vsaj poskrbeti za žrtve nasilja: društvo SOS telefon najdete na http://www.drustvo-sos.si/, na naslovu http://www2.arnes.si/~ljdnk/usposab.html so opisane dejavnosti Društva za nenasilno komunikacijo, na http://www.angelfire.com/ne/nocem/ pa lahko soustvarjate strani, ki govorijo o spolnem nasilju.
Kar nekaj slovenskih nevladnih organizacij lahko najdete na naslovu http://www.ljudmila.org/. Obiščite strani v skupini ecology ali pa n.g.o.s and legal issues (žal so tudi mnogi naslovi in vsebine slovenskih strani v angleškem jeziku ... je že tako, če želiš biti globalno viden).
Globalno povezovanje in seznanjanje s problemi lahko še pospešite, če se pridružite kateremu od mnogih internetnih pogovorov (chat). V pogovore o problemih žensk tretjega sveta se lahko npr. vključite na naslovu http://women3rdworld.miningco.com/nempchat.htm. Odprtih tem je toliko, da je izbira prav težka. Na strani http://www.yesican.org/chat.html se lahko priključite pogovorom z žrtvami nasilja in jim pomagate. O problemih nasilja pa se lahko pogovarjate na strani http://www.worldrevolution.org/Community.asp?CategoryName=Hunger.
Sicer pa strani, na katerih lahko pomagate, ni težko najti. Poiščite jih s ključnimi besedami kot so: “help against violence”, “help against hunger”, “chat against violence” ... Vzemite si čas, poiščite, pomagajte. Z malo truda ste lahko tudi vi letos dedek Mraz, Božiček ali dobri duh, (tudi če je december že mimo). Z računalnikom in miško.
Danijel Rebolj
Vir: www.cdk.si/soutripanje |
Kako pomagati?
Prispeval/a: ? dne nedelja, 26. september 2010 @ 10:55 CEST
[http://www.prostovoljstvo.org/index.php?id=16&lang=sl]
[http://www.mddsz.gov.si/si/delovna_podrocja/sociala/programi_socialnega_varstva/varne_hise/]