Ta stran je prilagojena za slabovidne, po metodi neskončne vrstice, če želiš članek gledati v običajnem formatu klikni na:
http://www.pozitivke.net/article.php/20100801214533817
Kam je izginilo na milijone litrov nafte, ki je več mesecev iztekala v Mehiški zaliv?
nedelja, 1. avgust 2010 @ 21:45 CEST
Uporabnik: Pozitivke
Dva tedna potem, ko je podjetju British Petroleum naposled uspelo postaviti kupolo na poškodovano naftno vrtino in zaustaviti odtekanje nafte v Mehiški zaliv, so naftni madeži - vidni so bili na območju v velikosti približno tisoč kilometrov - izginili. Do obale Louisiane je prišlo zelo malo nafte, odprave ladij pa so uspele načrpati le droben delec od deset milijonov litrov razlite nafte. Kam je pravzaprav izginila vsa preostala nafta?
Odgovor na vprašanje so poiskali ameriški mediji. "Približno 40 odstotkov nafte je izparelo," je za New York Times povedal strokovnjak z univerze John Hopkins, v zadnjih dveh tednih pa naj bi omenjeni proces še pospešilo slabo vreme z močnimi vetrovi.
Ladje, ki črpajo nafto, so kljub nizkemu odstotku načrpane nafte delo opravile po pričakovanjih in bodo z njim nadaljevale.
Na pomoč so priskočile bakterije in glivice
Del nafte je potonil na morsko dno, kar bi pravzaprav lahko povzročilo največjo škodo. Večina nafte pa se nahaja nekje pod gladino morja in nad morskim dnom. Ta nafta tam ni nevarna, v primeru, da bi jo vetrovi prignali do obale, pa bi se situacija lahko poslabšala.
Kljub vsemu pa je videti, da so ljudem še najbolj pomagali drobni mikroorganizmi. Predhodne izkušnje z razlitji nafte so pokazale, da največji del nafte počistijo bakterije in glivice, ki se hranijo z nafto. Ta bitja za potrebe prehranjevanja razbijajo ogljikovodikove spojine v nafti in več kot je te, bolj se lahko mikrobi množijo. Po pravilu je mikrobov dovolj, da lahko v mesecu ali dveh očistijo polovico kjerkoli razlite nafte.
Naravni zavezniki
Mikrobi pa se tudi hitreje množijo v toplih vodah - tak je primer Mehiškega zaliva - kot pa v hladnem morju. Samantha Joye, geokemičarka z Univerze v Georgiji navaja, da se je nivo kisika v nekaterih delih Mehiškega zaliva, ki ga je prizadelo razlitje nafte, znižal. Glede na to, da mikrobi za hranjenje potrebujejo kisik, lahko predpostavljamo, da trenutno opravljajo veliko delo.
eko.dnevnik.si
Komentarji (0)
www.pozitivke.net