|
V normalnih razmerah nas izraz laserji iz vesolja spominja na nekaj slabega, navadno na uničenje našega planeta. Dobri ljudje iz Nase pa so lasersko tehnologijo v kombinaciji s tremi sateliti uporabili za nekaj veliko bolj zanimivega in bolj koristnega za Zemljane.
Nasini znanstveniki so uporabili podatke, ki so jih zbrali trije sateliti: ICESat, Terra in Aqua ter ustvarili topografsko karto, ki prikazuje višine gozdov po vsem svetu, od deževnih ob Amazonki do sekvoj v Severni Kaliforniji. Pravijo, da so z nekaj truda ustvarili edinstveno zbirko s slikovnim gradivom.
Laserska tehnologija Lidar (Light Detection and Ranging) za določanje razdalje med dvema objektoma uporablja laserske pulze. V tem primeru so tehnologijo uporabili za zajem navpičnih prerezov na površini, pojasnjujejo v Nasi.
V sedmih letih so znanstveniki zbrali podatke iz 250 milijonov laserskih pulzov. Podatke o Zemljinem navpičnem profilu so kombinirali s podatki Modisa (Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer), ki zbira podatke o sevanju, oblakih, spremembah v oceanih, atmosferi in še čem.
Podatke s četrtega satelita bi lahko dodali v naslednjem desetletju, z njimi bi zemljevide namreč naredili bolj natančne. Trenutni podatki pa bodo znanstvenikom pomagali pri ugotavljanju, koliko ogljikovega dioksida shranjuje Zemljina vegetacija in kako hitro taisti ogljik odpotuje nazaj v atmosfero.
Glede na Nasine podatke smo Zemljani v enem letu odgovorni za izpust približno sedem milijard ton ogljika, od tega večino predstavlja ogljikov dioksid. Od omenjenih emisij približno dve milijardi ton pristane v oceanih, tri milijarde pa v atmosferi. "Zaenkrat pa še ni čisto jasno, kam odideta zadnji dve toni ogljika,“ piše na Nasini spletni strani.
Vir: eko.dnevnik.si
Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20100722232203626
Domov |
|
Powered By GeekLog |